FOTO: V historickej smaltovni v srdci Lučenca vznikli jedinečné byty s industriálnym dizajnom

Foto: Archív M. Kovalančíka

LUČENEC – Centrum Novohradu je bohatšie o ďalšiu zaujímavosť. Sú ňou lofty – byty, ktoré vznikli v časti bývalej smaltovne v srdci Lučenca. Projekt majiteľa spoločnosti Mobilonline Milana Kovalančíka, ktorý sa pred rokmi pustil do obnovy historickej budovy, sa tak dostal na koniec.

„Bola to posledná časť, ktorá ešte nebola zrekonštruovaná. Zatekalo do nej a bola nevyužitá. Keďže chcem mať celé svoje okolie v poriadku, nemohol som ju nechať v takom stave. Spojili sme sa s bratislavským ateliérom Gutgut, s ktorým sme už spolupracovali pri renovácii časti, kde sídli naša firma, a dali sme sa do práce. Spraviť tam jedinečné byty mi prišlo ako najvhodnejší koncept,“ povedal pre portál Novohradske.sk Kovalančík.

Článok pokračuje pod reklamou.

Celá vyše 130-ročná budova bývalej Rakottyayho smaltovne tak už má svoje využitie. V jednotlivých častiach našla sídlo vegánska reštaurácia, centrála či sklad Mobilonline. Záverečnou bodkou je trinásť vybavených vzdušných bytov s jedinečným duchom a atmosférou.

„Osem sme vyhradili pre zamestnancov - dva s rozlohou 105, dva s rozlohou 65 a štyri s rozlohou 45 metrov štvorcových. Tí, ktorí nemajú hrubé porušenia pracovnej disciplíny a pracujú pre nás dlhšie ako rok, prípadne sa za nich zaručí nadriadený, platia o 33 percent nižšie nájomné. Chceme sa im aj takto poďakovať za ich lojalitu a prácu. Ostatných päť loftov vymedzíme na krátkodobé ubytovanie pre turistov cez Airbnb či Booking.com,“ prezradil Kovalančík.

Súčasťou bude aj reštaurácia s moderným konceptom.

Foto: Archív M. Kovalančíka

S obnovou začali koncom roka 2021. Celý projekt vyšiel zhruba na milión eur. Pri prácach kládli dôraz na zachovanie pôvodnej konštrukcie a industriálneho ducha.

K atmosfére okrem betónu či kovu prispieva aj zariadenie a doplnky, napríklad staré svietidlá z bývalej ukrajinskej továrne, ktoré kúpili ešte pred začiatkom vojny. Zaujímavosťou je aj jedinečná grafika.

„Stojí za ňou jedna umelkyňa - architektka Barbara Rek, na Instagrame známa ako @babsikresli. Časť grafiky tvorí kresba na chodbe, na ktorej je znázornený prierez celej stavby aj s jednotlivými prevádzkami, zamestnancami a ľuďmi, ktorí na stavbe pracovali. V bytoch na krátkodobý prenájom sú nakreslené časti starej mapy Lučenca. Pracovne sme si tento proces nazvali tetovanie budovy. Krásne to dotvára ducha celej smaltovne,“ uzavrel Kovalančík.

Zamestnanci si nové bývanie pochvaľujú. „Mne je to prostredie známe z firmy, no keď ho prvýkrát uvidel môj muž, bol príjemne zaskočený. Cítime sa tam veľmi dobre. Je to obrovská pozitívna zmena oproti klasickému bývaniu v bežnom paneláku,“ povedala zamestnankyňa Mobilonline Lucia.

„Byt mi hneď padol do oka. Na strednej škole som vyštudovala dizajn, takže tieto lofty viem oceniť. Niečo také krásne a nové sa len tak bežne nevidí. S priateľom sa na nové bývanie veľmi tešíme,“ skonštatovala Simona.


ČÍTAJTE AJ: Okresný súd v Lučenci patrí podľa hodnotenia TIS k tým najlepším
NEVYNECHAJTE: FOTO/VIDEO: Pred rokmi sa im smiali, že to nedokážu. Skauti z Fiľakova svojpomocne opravili historickú Koháryho kúriu


„Vysoké stropy, krásne otvorené priestory. Hneď mi to pripomenulo chvíle, keď som industriálny štýl bývania v mladosti obdivoval v amerických filmoch a seriáloch. Je to nezvyčajné, nevšedné a úplne odlišné od nám dobre známeho panelákového bývania," poznamenal Alexander.

V pláne je ešte postupná rekonštrukcia exteriéru. Byty na krátkodobý prenájom budú v ponuke už v prvej polovici marca.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
Tomášovce pred prvým jarným kolom získali posilu z tretej ligy
24.mar.2023 - Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
Hudobný zážitok podčiarkne atmosféra lučenskej historickej budovy. Ďalej...
SÚŤAŽ O LÍSTKY: V lučenskej synagóge vystúpi Katka Koščová
16.mar.2023 - Hudobný zážitok podčiarkne atmosféra lučenskej historickej budovy. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross