FOTO/VIDEO: Pred rokmi sa im smiali, že to nedokážu. Skauti z Fiľakova svojpomocne opravili historickú Koháryho kúriu

Foto: Marian Mesiarik

FIĽAKOVO – Pred rokmi ich niektorí mali za bláznov a smiali sa im. Dnes pred ich odhodlaním a výsledkami dlhoročného úsilia môžu zložiť klobúk. Partia skautov zo 47. zboru Štefana Koháryho zachovala historickú kúriu, ktorú dal začiatkom 18. storočia vo Fiľakove postaviť posledný kapitán tamojšieho hradu.

Nepotrebovali na to úvery, obrovské finančné injekcie ani pomoc stavebných firiem. Stačili im vlastné sily.

Obnovu si do apríla 2022, kedy získali prvý väčší grant, realizovali ako dobrovoľníci – na úkor vlastného času aj peňazí. Dnes je vďaka nim baroková kúria zrenovovaná zvonku a približne spolovice aj zvnútra, čím sa však ich práca nekončí.

Postupnú obnovu celej historickej stavby chcú dotiahnuť do úplného konca.

Článok pokračuje pod reklamou.

Socializmus kúrii neprospel

O budove sa veľa nevie. Štefan Koháry II. ju dal postaviť spolu s kostolom po návrate z Tököliho väzenia. V roku 1725 už stála, pretože v nej Koháry II. trávil pôstne obdobie.

Jeho rod vymrel po meči a keďže sa posledná ženská zástupkyňa Koháryovcov vydala za Coburga, stavba prešla pod správu nového rodu. V roku 1914 areál s kúriou a hospodárskymi budovami odkúpili štyria gazdovia.

„Počas socializmu im gazdovstvo znárodnili a späť do rúk ich rodín sa dostalo až po skončení režimu. Ten kúrii nepomohol a budova počas socialistických rokov výrazne schátrala. Staronoví vlastníci sa do nákladnej opravy nechceli púšťať, a tak jeden z nich, rodina Göröcsovcov, v roku 2004 darovala polovicu Zväzu skautov maďarskej národnosti, pod ktorý patríme aj my,“ ozrejmil Marian Mesiarik z fiľakovského skautského zboru.

S úctou k odkazu posledného hradného kapitána

Darovaná polovica budovy mala výrazne poškodenú strechu a keby sa skautskému zväzu hneď nepodarilo získať peniaze na jej opravu, osud kúrie by dnes bol možno iný. Odhodlaní dobrovoľníci z fiľakovského zboru sa potom pustili do práce v interiéri, ktorej cieľom bolo zachovanie historickej budovy.

„Smiali sa nám a pozerali na nás ako na bláznov. Boli sme mladí, mali sme okolo dvadsiatky. Ľudia nám veľmi neverili a mysleli si, že sa naše plány skončia fiaskom. My sme sa však do projektu pustili s odhodlaním, láskou a úctou k odkazu a majetku posledného kapitána fiľakovského hradu. Dnes môžeme spokojne povedať, že sa nám podarilo splniť cieľ,“ skonštatoval Zoltán Nagy, predseda 47. skautského zboru vo Fiľakove, ktorý sa na obnove podieľa ako dobrovoľný majster murár od jej začiatku.

„K práci sme pristúpili so cťou k starým budovám a vtedajším majstrom. Preto sme nepoužívali novodobé technológie a materiály. Tiež sme sa vyhli modernému štýlu a viac sme kládli dôraz na autenticitu. Niektoré miesta nám však dali zabrať, pretože sme nemali dobové materiály a nepoznali sme pôvodný vzhľad všetkých častí,“ vysvetlil Nagy.

Ako dodal, uplynulé roky spoznávania kúrie im priniesli mnoho prekvapení. Jedným z nich bolo odhalenie špeciálnej chodby na vykurovanie. Služobníctvo pomocou nej dopĺňalo palivo v kachliach bez toho, aby vošli do konkrétnych miestností. Zabránilo sa tým vyrušovaniu pánov a roznášaniu špiny.

Stavebný materiál často kupovali majstri zo svojho

Počas rokov dobrovoľnej práce získal Zväz skautov maďarskej národnosti do vlastníctva ďalšiu štvrtinu kúrie a zvyšok areálu, ktoré si tiež vyžadovali rýchly zásah. Rozsah povinností fiľakovských skautov sa tak rozšíril.

„Všetci sme tu pracovali dobrovoľne bez nároku na odmenu. Mnohokrát sa stalo, že materiál na vlastné náklady kupovali sami murárski majstri, ktorí boli a stále sú členmi skautského zboru,“ prezradil Mesiarik.


ČÍTAJTE AJ: FOTO: Obec odkúpila dlhodobo chátrajúcu budovu, na jar ju začnú rekonštruovať
ROZHOVOR: FOTO: V seriáli Iveta hrá po boku Ondríka či Mauréry. Dominik György pre úlohu narkomana schudol 7 kíl


Takto to vyzeralo do vlaňajška, kedy sa skautom podarilo získať grant od maďarskej vlády vo výške 114-tisíc eur. Podmienkou bolo, aby obnovu realizovali sami. Za 26-tisíc eur odkúpili zvyšok majetku a ostatné peniaze investovali do opravy a uchovania kúrie.

„Ešte pred grantom sme vybudovali nové sociálne zariadenia, vodovod i kanalizáciu. Zo získaných peňazí sme sa pustili do exteriéru. Starú opadávajúcu omietku sme nahradili novou, zamedzili sme ďalšiemu vlhnutiu a nahradili sme vonkajšie okná. Pri rekonštrukcii sme nepoužívali polystyrén ani plasty, preto sme podľa pôvodnej predlohy nechali vyrobiť okná z červeného smreku. Vybudoval sa nový chodník, vodovodná prípojka i časť kanalizácie a podľa noriem sa upravili elektrické rozvody,“ zhrnul Csaba Baucsek z fiľakovského skautského zboru.

Plánujú obnoviť aj druhú polovicu

Grantová podpora sa skončí tento rok v máji. V súčasnosti je obnovená približne polovica kúrie a skauti sa chcú uchádzať o ďalšie granty, vďaka ktorým zachovajú aj zvyšok. Budova im už roky slúži na rôzne aktivity a stretnutia.

Článok pokračuje pod reklamou.

Cieľom je v zabehnutej tradícii pokračovať.

„Chceme, aby budova slúžila všetkým skautom. Pre verejnosť by sme chceli zorganizovať prehliadku a v pláne sú aj pravidelné otváracie hodiny počas letnej sezóny. Všetko bude závisieť od personálnych kapacít,“ zakončil Mesiarik.

„Nikdy sme na budove nechceli zarábať a ani nechceme. Naším zámerom ju bolo zachrániť pre ďalšie generácie a sme veľmi radi, že sa nám to darí. Sme presvedčení, že po všetky tie roky nám zhora pomáhal Boh a aj samotný Štefan Koháry II.,“ zakončil Baucsek.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Lučenecká Agentúra práce BBSK pomáha osobám z MRK pripraviť sa na podmienky trhu práce a začleniť sa do spoločnosti. Ďalej...
Kurzy pracovných zručností z projektu Spájame sa pre viac príležitostí boli úspešné
30.apr.2024 - Lučenecká Agentúra práce BBSK pomáha osobám z MRK pripraviť sa na podmienky trhu práce a začleniť sa do spoločnosti. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Morský kolagén chráni kĺby
14.máj.2024 - Zaraďte do svojej každodennej stravy morský kolagén! Jednoduchý postup pomôže udržať motorickú aktivitu, zníži riziko zápalu kĺbov a zranení. Hydrolyzovaný morský kolagén obsahuje dva základné typy kolagénu: I a III, nevyhnutné prvky pre cievnu a kožnú elasticitu, pevnosť kostí a zdravie kĺbov. Prečo kolagén na kĺby Kolagén je jedným z typov proteínov zodpovedných za štruktúru […] Ďalej...
Prečo je dôležité mať kvalitné autodiely pre vaše vozidlo?
14.máj.2024 - Keď hovoríme o automobiloch, bezpečnosť a spoľahlivosť by mali byť prioritou číslo jeden. Kvalitné náhradné autodiely zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečení týchto faktorov. Použitie lacných a nekvalitných autodielov môže viesť k vážnym problémom a ohroziť nielen výkon vášho vozidla, ale aj vašu vlastnú bezpečnosť na cestách. Investícia do vysokokvalitných náhradných dielov sa môže zdať drahá, […] Ďalej...
Top 5 trendov zdobenia okien závesmi v roku 2024
14.máj.2024 - Funkčnosť a estetika pri navrhovaní okenných otvorov sú rovnako dôležité. Zistite, ktoré závesy zodpovedajú moderným trendom v interiérovom dizajne a ako môžete za pár minút zmeniť náladu v miestnosti. Udržateľné technológie Eko dizajn sa mení: namiesto prírodného hodvábu a ľanu uprednostňujú dizajnéri syntetické materiály vyrobené z polyesterových vlákien. Syntetické závesy sa neboja plesní a UV […] Ďalej...
Divadelná hra Prachy končí nečakane
13.máj.2024 - Predstavenie je plné expresívnych výrazov a vtipných dialógov. Ďalej...
Dni vína vo vinárstve MOVINO sú už za dverami + SÚŤAŽ
8.máj.2024 - Ochutnávka bude sprevádzaná kultúrnym programom. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross