FOTO/VIDEO: V pondelok otvorili úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce

Aktualizované: Diaľničiari informovali, že úsek ešte bude skontrolovaný políciou, hneď potom ho otvoria pre motoristov. Akonáhle polícia sprístupní cestu, budeme správu aktualizovať.

Aktualizované: Cesta je podľa NDS už prejazdná.


MÝTNA/LOVINOBAŇA/TOMÁŠOVCE – Rýchlostnú cestu R2 Mýtna – Lovinobaňa/Tomášovce slávnostne otvorili. Stalo sa tak v pondelok (19. 12.) pri Mýtnej.

Vodiči áut do 3,5 tony sa po novej rýchlostnej ceste už môžu previezť, no len s diaľničnou známkou. Pre autá nad 3,5 tony bude cesta spoplatnená mýtom od nového roka.

„Kľúčovým dôvodom, prečo stavba meškala skoro rok a pol, bola zmena projektu – bavíme sa o vysokom napätí a plyne. Oneskorenie spôsobila aj pandémia COVID-19, nedostatok pracovníkov i materiálu a aj vojna na Ukrajine, pre ktorú narástli ceny materiálov," povedal minister dopravy v demisii Andrej Doležal.

„Treba byť realistami, na výstavbu rýchlostnej cesty z Lučenca smerom na Košice to zatiaľ nevyzerá. Dosiahnuteľnejší by mal byť úsek Zvolen – východ, Zvolen – západ. Tam finišujeme s posudzovaním vplyvov na životné prostredie,“ prezradil Doležal.

Článok pokračuje pod reklamou.

Výstavba sa tiež oproti plánom predražila. „Zmluvná cena diela bola na úrovni okolo 128 miliónov eur a skončilo to niekde na 136 miliónoch,“ ozrejmil generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko.

Nový úsek rýchlostnej cesty cez Novohrad má pomôcť osobnej i nákladnej doprave. Tešiť sa môžu aj obyvatelia obcí Mýtna a Lovinobaňa, ktorými denne prechádzali tisícky áut.

„Je to veľmi dôležitý signál smerom k investorom o tom, že vláda pamätá aj na regióny s najvyššou nezamestnanosťou. Táto cesta spolu s úsekom Kriváň – Mýtna prepojí R1 s južnou časťou kraja, ktorý má naozaj vysokú nezamestnanosť. Práve takáto nadradená infraštruktúra je kľúčovým predpokladom na to, aby sem prišli investori," poznamenal župan Ondrej Lunter. Ako dodal, kraj sa bude snažiť presadiť aj prepojenie Novohradu s Gemerom/Malohontom alebo Maďarskom rýchlostnou cestou.

„Sme radi, že tento úsek mohli dať do užívania, ale, samozrejme, čakáme na ukončenie časti Kriváň – Mýtna. Je tiež dôležité pokračovať v príprave cesty smerom na Šalgotarján. Nesmie to poľaviť. Ľudia aj na juhu Slovenska si zaslúžia bezpečnosť a odklonenie dopravy z obcí, aby sa im zvýšila kvalita života,“ skonštatovala primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Práce na úseku Kriváň – Mýtna naďalej pokračujú. Túto časť cesty by podľa predpokladov mohli otvoriť v januári 2025. Motoristi by jazdou po 20-kilometrovom úseku R2 z Kriváňa do Tomášoviec mohli ušetriť zhruba 8 minút.

R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce v číslach:

  • Celková dĺžka – 13,5 kilometra
  • Počet objektov stavbe: 148
  • Zmluvná cena: 127 705 627,71 eura
  • Počet mostných objektov: 11
  • Dĺžka mostov: 1,6 km
  • Počet protihlukových stien: 6
  • Celková dĺžka protihlukových stien: 3,9 km

ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
Tomášovce pred prvým jarným kolom získali posilu z tretej ligy
24.mar.2023 - Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross