Mesto Lučenec pripravuje v rámci Európskeho týždňa mobility niekoľko podujatí

LUČENEC – Európsky týždeň mobility je hlavná informačná kampaň Európskej komisie o udržateľnej mestskej mobilite, ktorá pozýva mestá a obce z celej Európy, ale aj z ďalších krajín, aby sa jej zúčastnili. Kampaň prebieha každý rok od 16. do 22. septembra. Mesto Lučenec sa aj tento rok do kampane zapojilo a pre obyvateľov si pripravilo niekoľko aktivít. Tohtoročnou témou Európskeho týždňa mobility 2023 je „Šetri energiu“. Informovala o tom hovorkyňa mesta Michaela Baboľová.

Európsky týždeň mobility má za cieľ motivovať ľudí, aby uprednostnili aktívne spôsoby dopravy, ako sú chôdza či cyklistika. „Aktivity, ktoré pripravuje mesto Lučenec aj v spolupráci s niekoľkými partnermi, obyvateľom a návštevníkom priblížia, aké výhody tieto spôsoby dopravy prinášajú. Ide napríklad o zníženie zaťaženia ciest a križovatiek autami, zlepšenie kvality ovzdušia a samozrejme aj svojho zdravia. V Lučenci majú obyvatelia k dispozícii zdieľané bicykle, vybudovali sme cyklochodníky do susedných obcí Halič a Vidiná, na kvalitnej úrovni funguje mestská hromadná doprava,“ povedala primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Článok pokračuje pod reklamou.

Zažite Lučenec na bicykli

Európsky týždeň mobility sa v Lučenci začne už v nedeľu 17. septembra, keď zažijeme 6. ročník podujatia Lučenec na bicykli, ktorý v spolupráci so samosprávou organizuje OZ Mesto na bicykli. Akcia je určená pre všetkých rekreačných cyklistov, ktorí zdolajú ulice a možno aj ešte nepoznané zákutia mesta. Na pláne majú napríklad aj návštevu niekoľkých miestnych firiem.

„Tak ako po iné roky aj teraz je pripravená nenáročná trať v dĺžke cca 15 kilometrov, ktorú zvládnu malí i veľkí cyklisti. Účastníci sa môžu opäť tešiť na zaujímavé miesta zastávok, ktoré si budú značiť do hracej mapy. Pripravený je zaujímavý program, tombola, grilovačka, svoju činnosť predvedú psovodi z Policajného zboru SR a zaujímavosti sa dozviete na židovskom cintoríne. Príďte celé rodiny, malí i veľkí a doprajte si krásnu rozlúčku s letom v športovom duchu, na ktorú tak skoro nezabudnete,“ pozýva OZ Mesto na bicykli.

Zapoja sa aj základné a materské školy

V pondelok 18. septembra mesto zapožičia do škôl zdieľané bicykle. Počas celého týždňa sa žiačky a žiaci v rámci telesnej výchovy budú bicyklovať po meste a od učiteľov im budú vysvetlené výhody a pravidlá cyklistickej dopravy v meste. Zapoja sa aj deti z materských škôl na odrážadlách, pripravené pre ne sú aktivity v centre mesta.

"V piatok 22. septembra spoločne so žiačkami a žiakmi a informačným centrom Europe Direct Lučenec priebeh Európskeho týždňa mobility vyhodnotíme pri vodnej nádrži Ľadovo. Odtiaľ sa vyberieme cyklochodníkom do obce Halič," uviedla Baboľová.

3. ročník Nočného behu mestom Lučenec a cykloturistika do Maďarska

V piatok 22. septembra na 3. ročníku Nočného behu mestom Lučenec vyštartujú bežci o 19.15 hod. spred synagógy naprieč ulicami mesta. „Nočný beh je výnimočný už len tým, že štart a cieľ sú priamo pred synagógou a trať, ktorá je v dĺžke 4,5 kilometra vedie priamo osvetleným centrom mesta. Pre pretekárov sú prichystané rôzne svetelné a pyroefekty ako aj skupina MIKO band. Tento beh sa stal obľúbeným, dôkazom je, že sa ho zúčastňuje cez 250 až 350 pretekárov zo Slovenska a Maďarska,“ uviedol riaditeľ pretekov Marian Duzbaba.

Nadšenci cykloturistiky sa s nami môžu vybrať do susedného Maďarska. Mesto Lučenec v spolupráci s OZ Novohrad a Mestským informačným centrom organizujú v sobotu 23. septembra pre cyklistov aj peších turistov výlet k jazeru Velence, kam sa z Lučenca dopravíme autobusom. Jazero Velence je obľúbeným cieľom cyklistov. Pri zdolávaní prevažne rovinatej trasy dlhej približne 30 kilometrov môžete obdivovať flóru a faunu jazera, plné prekvapení sú však aj okolité dedinky, v ktorých sa oplatí zastaviť.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross