Prestavba Predstaničného námestia bola ukončená, už čoskoro bude slúžiť verejnosti

Zdroj: Mesto Lučenec

LUČENEC – Projekt, ktorý prepojí dopravu v meste, sa blíži do svojho finále. Predstaničné námestie budú môcť obyvatelia Lučenca využívať pravdepodobne už v septembri.

Na realizáciu projektu získalo mesto nenávratný finančný príspevok vo výške 434 910,86 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu a jeho Riadiaceho orgánu – Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, v rámci projektu: „Predstaničný priestor – prestupný uzol a záchytné parkovisko“.

Ako informovala hovorkyňa mesta Michaela Baboľová, cieľom projektu je modernizácia dopravného uzla rozšírením autobusových nástupíšť a modernizácia záchytných parkovísk na Predstaničnom námestí v blízkosti železničnej a autobusovej stanice za účelom skvalitnenia verejnej osobnej dopravy pre obyvateľov i návštevníkov mesta.

Článok pokračuje pod reklamou.

Projekt prispeje k trvalo udržateľnému rozvoju, mobilite a lepšiemu prístupu k službám mesta. Zároveň je jeho cieľom zníženie zaťaženosti centra mesta individuálnou motorovou dopravou. Mesto Lučenec tu zároveň vybudovalo novú zelenú plochu, pribudli stanovištia pre bicykle a zrekonštruovalo parkovisko park & ride. Z niekdajšieho kruhového objazdu vznikla klasická križovatka v tvare T.

Počas prestavby boli vykonané práce, ktoré zahŕňali odstránenie asfaltového povrchu, starých obrubníkov a čadičových kociek, ktoré tvorili súvislú plochu pod asfaltom. Boli tiež nainštalované nové kanalizačné šachty, obrubníky a dlažba. Povrch spevnených plôch bol vyasfaltovaný, bola rozšírená zelená plocha a vysadené záhony. Osvetlenie bolo pripojené na elektrický rozvádzač z Ulice Lermontova.

Prepojením prímestskej autobusovej dopravy, mestskej hromadnej dopravy, záchytného parkoviska, nemotorovej dopravy vďaka vybudovanej nadväzujúcej cyklotrase a železničnej osobnej dopravy, môžeme využívať verejnú hromadnú dopravu a okrem zníženia množstva automobilov v centre mesta, je ďalším benefitom i ekologická stránka projektu. Menej áut v meste znamená znižovanie emisií, aj zvýšenie bezpečnosti pre peších, cyklistov a ďalších účastníkov cestnej premávky a prípadné zníženie nehodovosti,“ uviedla primátorka mesta Alexandra Pivková.

So stavebnými prácami sa začalo v decembri 2022, ukončené boli v júni tohto roka. Aktuálne prebieha proces kolaudácie a priestor by do užívania v plnej miere mohol byť odovzdaný v septembri tohto roka.

V ďalšej etape prestavby Predstaničného námestia mesto plánuje rozšírenie parkovacích plôch a taktiež zelene. Mesto má v úmysle doplniť tento priestor o ďalšiu zeleň – 9 listnatých stromov. V ďalšej etape bude vybudovaných 38 parkovacích miest oproti autobusovej stanice a 16 pozdĺžnych parkovacích miest na Ulici kpt. Nálepku. Mesto tiež participuje na príprave možnosti rozšírenia stanovíšť zdieľaných bicyklov o ďalšie dve nové stanovištia pri autobusovej stanici a železničnej stanici.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom troch úspešných projektov
22.sep.2023 - Vďaka projektu Akvizícia diel Novohradských umelcov sa v roku 2022 a 2023 podarilo rozšíriť zbierkový fond o nové diela štyroch novohradských umelcov. Ďalej...
Dobrovoľníci Bielej pastelky dnes vyrazili do ulíc, vyzbierané financie pomôžu zrakovo postihnutým
22.sep.2023 - Poďakovaním za príspevok bude spinka v tvare bielej pastelky. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
V Lučenci sa uskutočnil dopravný prieskum pre plánovanie obchvatu
21.sep.2023 - K plánovanému obchvatu mesta je potrebná preložka cesty I. triedy, ktorá prechádza od Veľkého Krtíša až smerom na Maďarsko a Košice. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross