Parlament schválil zníženie trestov za marihuanu. Takto hlasovali poslanci z našich regiónov

Ilustračné foto: Pixabay

V parlamente včera (16. 3.) schválili novelu zákona, ktorou sa má na Slovensku zaviesť osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov. Horná hranica trestnej sadzby má byť v takomto prípade jeden, respektíve dva roky.

Ako ďalej vyplýva zo schválenej novely zákona, zaviesť sa má tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia.

Článok pokračuje pod reklamou

Poslanci NR SR v novele schválili, že v prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany má byť horná hranica trestu jeden rok v prípade, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu. Horná hranica dva roky má platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.

Nižšie by mali byť aj trestné sadzby v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia podľa ich slov reagujú na medializované prísne trestanie recidivistov. Sadzby sa majú zmeniť z 3 až 10 rokov na 3 až 7 rokov. V prípade recidívy sa menia na 5 až 10 rokov, namiesto súčasných 10 až 15 rokov.


PREČÍTAJTE SI AJ: FOTO: V lokalite Adyho štvrte v Lučenci stavajú nové parkovisko


V paragrafe o prechovávaní predmetu na výrobu drog (kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa) by sa odstránila spodná hranica trestnej sadzby (doteraz to bol jeden rok), „s cieľom umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona“.

„V prípade páchateľov – prechovávateľov omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú potrebu, sa súdu v novom § 40a umožňuje uložiť im namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie, a to za podmienky, že s tým páchateľ súhlasí,“ uvádza sa v dôvodovej správe predkladateľov.

Článok pokračuje pod reklamou

Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. Vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu sa účinnosť navrhuje na 1. mája 2022,“ uviedli ďalej predkladatelia.

Ako hlasovali poslanci z našich regiónov?

Zástupcovia našich regiónov v NR SR hlasovali takmer jednotne. V parlamente sedí primátorka Lučenca Alexanda Pivková, ktorá hlasovala za. Novelu zákona podporila aj primátorka Poltára Martina Brisudová. Poslanec Jozef Pročko bol taktiež za.

Proti novele zákona bol Stanislav Mizík. Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko na hlasovaní podľa výsledkov nebol prítomný.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom troch úspešných projektov
22.sep.2023 - Vďaka projektu Akvizícia diel Novohradských umelcov sa v roku 2022 a 2023 podarilo rozšíriť zbierkový fond o nové diela štyroch novohradských umelcov. Ďalej...
Dobrovoľníci Bielej pastelky dnes vyrazili do ulíc, vyzbierané financie pomôžu zrakovo postihnutým
22.sep.2023 - Poďakovaním za príspevok bude spinka v tvare bielej pastelky. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
V Lučenci sa uskutočnil dopravný prieskum pre plánovanie obchvatu
21.sep.2023 - K plánovanému obchvatu mesta je potrebná preložka cesty I. triedy, ktorá prechádza od Veľkého Krtíša až smerom na Maďarsko a Košice. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross