Medveďmi v Novohrade i kraji sa budú zaoberať ministri Budaj a Vlčan

Foto: BBSK

LUČENEC - Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a starostov z regiónu sa v piatok (3. 6.) stretli s predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavom Karahutom.

Hlavnou témou boli premnožené medvede v regióne a žiadosť župy, aby tejto téme venovali pozornosť odborníci na najvyššej úrovni.

O stretnutí Lenka Štepáneková, vedúca odboru komunikácie BBSK.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Netreba si zatvárať oči pred realitou. A realita je taká, že ľudí čoraz viac znepokojujú informácie o incidentoch s medveďmi. Nejde len o vec posledných týždňov alebo mesiacov a ľudia aj v našom regióne vidia, že sa situácia dramatizuje z roka na rok,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Nehovoríme len o náhodných návštevníkoch lesov, ktorí sa povedzme nemusia vedieť v prírode správať… ale ide o domácich ľudí a ide o miesta, kadiaľ ľudia bežne chodievali do práce a vždy v minulosti sa tam cítili bezpečne. Je očividné, že svoje zvyky a svoje chovanie nezmenili ľudia, ale ich zmenili medvede,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.


AKTUÁLNE: Lučenčania, zvýšte obozretnosť. Medveďa už videli aj v lesoch pri Ľadove


„Bolo by chybou sa tváriť, že neexistuje strach a neexistujú otázky. Ľudia sa pýtajú, prečo sme sa pred 20 rokmi cítili úplne bezpečne na takých miestach, ktoré sú dnes považované za doslova nebezpečné. Ľudia sa pýtajú, či ide o dočasný jav, či tento stav a ich strach niekto vôbec registruje… a či toto je už trvalý stav do budúcnosti. Ľudia nepoznajú odpoveď a ľudia si zaslúžia odpoveď,“ doplnil podpredseda BBSK Roman Malatinec.

Župan Ján Lunter zdôraznil, že kraj v tejto veci nemá žiadnu právomoc a dosah a môže len tlmočiť názor ľudí. Zástupcovia BBSK preto požiadali Jaroslava Karahutu, aby sa poslanci poradili s vládou, odborníkmi a medzi sebou a aby ľudia dostali odpoveď na tri základné otázky:

  1. "Považuje regulátor – teda vláda a parlament – takúto situáciu za normálnu, únosnú? My sme presvedčení, že nie je takto únosná.
  2. Ak má regulátor pocit, že veci sú nastavené dobre, len niečo alebo niekto zlyháva, tak čo urobíme, aby sa veci zmenili? Lebo čakať so založenými rukami nikdy nič dobré neprinieslo.
  3. Ak počet medveďov u nás stúpol za posledných 20 rokov trojnásobne, ľudia sa pýtajú, či existuje nejaká hranica. A kto a čím ju definuje?"

AKTUÁLNE: FOTO: Lučenská kriminálka rieši prípad pytliactva a nedovoleného ozbrojovania
NAPÍSALI SME AJ: Šéf krajských hasičov udelil medaily príslušníkom z Lučenca a Veľkého Krtíša


Karahuta prisľúbil, že odpoveďami na tieto otázky sa budú zaoberať už na júnovom zasadnutí výboru, na ktorý prizve aj ministra životného prostredia Jána Budaja a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana.

„O termíne rokovania budem informovať aj BBSK, pripravíme uznesenie a budeme sa ho snažiť naformulovať tak, aby bolo čo najviac záväzné pre obe ministerstvá a aby sa ľudia nemuseli báť chodiť do prírody. Situácia sa stáva postupne neúnosnou a to najcitlivejšie, do čoho zasahuje, sú zdravie a životy ľudí,“ povedal na tlačovom brífingu Karahuta.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...
Novohradske.sk a Rimava.sk hľadajú nového redaktora, pridaj sa k nám
3.okt.2023 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do mestskej kasy v Poltári pribudlo viac ako 1,6 milióna eur z externých zdrojov
29.nov.2023 - V roku 2023 samospráva dosiahla významné finančné príjmy prostredníctvom viacerých podporených projektov. Ďalej...
CCC ponúka praktické a štýlové batohy pre celú rodinu. Ktoré modely sú najlepšie?
27.nov.2023 - V CCC nájdete viac ako dvesto dámskych ruksakov od výmyslu sveta. Ďalej...
Festival Demokracie v Lučenci spojil študentov škôl s politikmi
27.nov.2023 - Festival zorganizovala Rada mládeže Slovenska v úzkej spolupráci s Regionálnym centrom podpory učiteľov v Lučenci a Podnikavcami Novohradu. Ďalej...
Odpovede na to, ako si udržiavať emocionálne zdravie, vám prináša tím šikovných Lučenčaniek
22.nov.2023 - Prinášajú verejnosti sebapoznávací nástroj, vďaka ktorému už mnoho klientov dospelo k dobrým zmenám, po ktorých túžili.  Ďalej...
AKTUALIZOVANÉ: Polícia obvinila ženu, ktorá nožom zaútočila na manžela
21.nov.2023 - 49-ročnej žene bolo vznesené obvinenie za zločin ublíženia na zdraví. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross