LUČENEC – Projekt cezhraničnej spolupráce nemocníc v Lučenci a Šalgótarjáne v oblasti gastroenterológie je na konci. V piatok 29. apríla sa vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou, n. o., v Lučenci uskutoční posledný zo série workshopov s cieľom zlepšenia spolupráce v oblasti diagnostiky gastroenterologických ochorení.
Ako priblížil Gabriel Kiss, projektový manažér CEDS Life, s. r. o., na podujatí sa zúčastnia odborníci na gastroenterológiu z oboch nemocníc.
Článok pokračuje pod reklamou.
“Workshop sa realizuje v rámci projektu Healthcare cooperation – Zvýšenie úrovne spolupráce dvoch cezhraničných nemocníc v oblasti gastroenterológie. Hlavným cieľom projektu bolo zlepšenie prevencie a liečby chorôb gastrointestinálneho traktu na cieľovom území Banskobystrického kraja a okresu Nógrád. Realizácia projektu sa zakladala na troch pilieroch – zlepšenie technologického vybavenia oboch partnerských nemocníc, zvyšovanie odbornej spôsobilosti lekárov, spolupráca a výmena informácií a poznatkov,” vymenoval Kiss.
Lučenská nemocnica v rámci projektu obstarala modernú videoendoskopickú gastroenterologickú zostavu a automatický dezinfektor pre dva flexibilné endoskopy. Obe zariadenia uviedli do prevádzky tento týždeň.
Novými technológiami sa skvalitní a zrýchli diagnostický proces, čím sa zníži čakacia doba na vyšetrenie pacienta. Tiež sa znížia náklady na opravy a údržbu existujúcich zariadení.
„Videoendoskopia s využívaním vysokej denzity rozlíšenia (HD) zabezpečuje v porovnaní s prístrojmi so štandardnou denzitou rozlíšenia (SD) významne vyššiu kvalitu zobrazenia. Prístroje s vysokou denzitou rozlíšenia sú v rukách skúseného gastroenterológa štatisticky signifikantne účinnejšie v odhaľovaní počiatočných štádií malígneho ochorenia. Vďaka modalitám, ako je možnosť použitia virtuálnej chromoendoskopie (VCE) a približovacej schopnosti, je možné dosiahnuť vyššiu mieru záchytu rizikových lézií, ich klasifikáciu, stratifikáciu rizikovosti lézie a následný manažment,“ informoval MUDr. Richard Faragó z gastroenterologickej ambulancie.
Počet pacientov čakajúcich na gastroenterologické vyšetrenie je vysoký a špecializovaných ambulancií v tomto odbore je nedostatok.
Cezhraničná spolupráca má docieliť, aby špecialisti na oboch stranách hranice boli schopní pravidelne zdieľať diagnostické záznamy a konzultovať závery, prípadne zostaviť katalóg prípadových štúdií pre zriedkavé nálezy.
Článok pokračuje pod reklamou.
“Cezhraničná spolupráca nemocníc v Lučenci a Salgotarjáne ovplyvní rozvoj odborných kapacít, výmenu skúseností a implementáciu najnovších poznatkov do praxe v oblasti gastroenterológie, ktorého konečným užívateľom výhod bude práve pacient vo forme kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti,” doplnil Kiss.
Cezhraničná spolupráca sa začala v septembri roku 2020. Celkový rozpočet projektu oboch nemocníc je bezmála 400-tisíc eur, lučenská z toho získala vyše 212-tisíc eur. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.