Lučenecká nemocnica má špeciálny nový prístroj. Pacientkam prinesie aj menej pooperačných bolestí

18. novembra 2021 | | |  | 
Morcelátor v rukách lekárov. Vľavo docent MUDr. Peter Bielik, PhD. a jeho asistent MUDr. Tibor Danicsek. Foto: Archív P. Bielika

LUČENEC – Všeobecná nemocnica s poliklinikou (VšNsP) v Lučenci sa môže pochváliť novým prístrojom. Lekári na gynekologicko-pôrodníckom oddelení už používajú Tissue morcellation system od firmy Wolf.

Vďaka novému prístroju sa namiesto klasického rezu na brušnej stene urobia len malé otvory, cez ktoré do brušnej dutiny a malej panvy zavedú laparoskopické inštrumenty. Miniinvazívny postup tak pacientkam prinesie menej pooperačných bolestí, kratšiu dobu hospitalizácie či estetický efekt.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Odkedy máme k dispozícii Tissue morcellation system, máme širšie spektrum diagnóz, pri ktorých môžeme našim pacientkam ponúknuť miniinvazívne riešenie. Zlepšovanie technického vybavenia súčasne prináša aj možnosti lepšej erudície lekárov pracujúcich na našom oddelení s tým, že sa jedná o nový laparoskopický prístup a operačnú techniku. V gynekologickej operatíve je v posledných rokoch jednoznačný posun, aby sa čo možno najviac operácií robilo miniinvazívnym postupom, ktorý má viaceré výhody pre pacientky. Tomuto trendu sa už mnoho rokov prispôsobuje aj naše gynekologicko-pôrodnícke oddelenie,“ vysvetlil pre Novohradské.sk gynekológ, docent MUDr. Peter Bielik, PhD.

Nárast počtu pacientok

Tissue morcellation system priniesol pacientkam vítanú zmenu, keďže doterajšie laparoskopické zákroky sťažovalo odstraňovanie veľkých útvarov z malej panvy a brušnej dutiny cez malé otvory.

„Už mnoho rokov sme v takýchto prípadoch využívali takzvaný mechanický morcelátor. Tým sme mohli postupne ručne rezať útvar vnútri v dutine brušnej a vyberať ho po kúskoch cez otvor v priemere 1,2 centimetra v prednej stene brušnej. Ak išlo o väčšie útvary, bol to veľmi prácny postup, ktorý významne predlžoval čas operácie. Rádovo išlo o 30 až 60 minút, preto sa často tieto nálezy riešili klasickou operáciou,“ pokračoval lekár.

Nový prístroj však podobnú činnosť robí automaticky, čím znižuje operačný čas potrebný na vybratie tkaniva. Lekári tak môžu operovať miniinvazívnym postupom aj pri operáciách veľkých útvarov, hlavne myómov maternice.

„Je pritom dôležité, že rozmery jeho pracovnej časti sú prispôsobené moderným trendom a potrebujú len rovnakú veľkosť otvoru v brušnej stene, ako pri použití mechanického inštrumentu,“ podotkol docent Bielik.

Zakúpenie Tissue morcellation systemu pre lučeneckú nemocnicu znamená aj nárast počtu pacientok. Tie do centra Novohradu prichádzajú z väčších vzdialeností aj spoza hraníc spádovej oblasti.

„Prichádzajú preto, že im vieme ponúknuť laparoskopickú operáciu namiesto klasickej, ktorá im bola odporučená v spáde. Príkladom môže byť napríklad pacientka zo západného Slovenska s takmer desaťcentimetrovým myómom maternice, ktorý bol laparoskopicky odstránený pomocou Tissue morcellation system a na druhý pooperačný deň cestovala domov,“ dodal docent Bielik.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Skončila v nemocnici. On v rukách polície. Ďalej...
Dráma v Lučenci: 32-ročný Róbert vyhodil svoju ženu z balkóna
2.dec.2021 - Skončila v nemocnici. On v rukách polície. Ďalej...
Okrem demolačných prác vyčlenilo ministerstvo aj takmer 100-tisíc eur na stavebné úpravy. Ďalej...
Obec dostala od štátu takmer 1,5 milióna na podporu rozvoja priemyselnej výroby a služieb, vznikne nový priemyselný park
1.dec.2021 - Okrem demolačných prác vyčlenilo ministerstvo aj takmer 100-tisíc eur na stavebné úpravy. Ďalej...
Mesto pod Fiľakovským hradom sa postupne odieva do vianočného. Ďalej...
Ekologickejšie Vianoce: Vo Fiľakove už tri roky zdobia ten istý stromček
1.dec.2021 - Mesto pod Fiľakovským hradom sa postupne odieva do vianočného. Ďalej...
Občianska iniciatíva chce ukázať, že ľudí, ktorí si vážia prácu zdravotníkov je viac ako tých, ktorí na nich útočia. Ďalej...
V Lučenci vyhlásili mikulášsku zbierku pre zdravotníkov, prispejte do nej sladkosťami či kávou aj vy
29.nov.2021 - Občianska iniciatíva chce ukázať, že ľudí, ktorí si vážia prácu zdravotníkov je viac ako tých, ktorí na nich útočia. Ďalej...
© 2021 Všetky práva vyhradené. Preberanie článkov bez súhlasu autora je prísne zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram