Zvyky a tradície boli v Novohrade spojené aj s Novým rokom a Tromi kráľmi

1. januára 2023 | | |  | 
Ilustračné foto: Pixabay

NOVOHRAD - Aj Nový rok (1. 1.) a Traja králi (6. 1.) boli v našom regióne spojené so zvykmi a tradíciami. Viac o nich nám v poslednej časti sviatočného špeciálu povedala etnologička Novohradského múzea a galérie v Lučenci Michaela Škodová.

S prvým dňom nového roka sa v minulosti spájali úkony súvisiace s mágiou počiatku. Čo ľudia urobili na Nový rok, to sa malo diať počas celého nasledujúceho roka. Preto mala byť domácnosť uprataná, smeti z domu sa nemali vyhadzovať von, lebo by im ubudlo z majetku. Deti mali poslúchať a všetci mali byť k sebe milí. Bolo potrebné vyhýbať sa lenivosti.

Článok pokračuje pod reklamou.

Podľa stredovekého cirkevného kalendára sa za Nový rok považoval dátum 25. december. Keď sa neskôr Nový rok presunul na 1. januára, niektoré obrady z 25. decembra sa už len zopakovali.

Keď išiel niekto von z domu, mal sa pozerať, koho stretne ako prvého. Ak dievča stretlo ako prvého Žida, malo sa cez rok vydať, keď Cigána, mal jej priniesť šťastie. Na obed sa pri spoločnom obede stretla celá rodina, ale jedlo nesmelo byť z hydiny ani zo zajaca, pretože by im uleteli a rozutekali sa peniaze. Všetci sa mali najesť dosýta.

Zimné novoročné obdobie sa končí v deň sviatku Zjavenia Krista Pána mudrcom, u evanjelikov vo sviatok Zjavenia. V predvečer prišiel vysvätiť dom farár a posvätenou kriedou napísal nad dvere G + M + B  a príslušný rok. Ľudia si v kostole nechávali posvätiť vodu, sviečku, kriedu, soľ a cesnak. Slúžili im počas celého roka na ochranu pred zlými silami.

Na Troch kráľov chodili chlapci po domoch a hrávali ľudové hry. Ich pôvod je v stredoveku, kedy v mestách hrávali študenti, učitelia a žiaci cirkevné hry.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross