LUČENEC - V uplynulých dňoch sme vám priniesli rozhovory s kandidátmi na primátorov v Lučenci a vo Fiľakove. Sériu ukončíme rozhovorom s Alexandrou Pivkovou.
Prečo chcete byť primátorkou aj po štvrtýkrát?
Chcem plniť víziu Lučenca, aby bolo naďalej lákavým miestom na život prispôsobeným na bývanie, podnikanie aj investovanie. Chcem, aby bolo mesto zdravé, čisté a estetické, aby sa naďalej rozvíjal cestovný ruch a aby bolo zaujímavé po kultúrnej aj športovej stránke.
Tiež chcem, aby naše mesto bolo naďalej empatické a aby reagovalo na potreby všetkých obyvateľov. Mám ambíciu pokračovať v budovaní cieľavedomej, transparentnej a otvorenej samosprávy. Uvedomujem si, že to nedokážem sama. Preto som rada, že mám za sebou silný tím skúsených kandidátov do mestského zastupiteľstva aj odborných pracovníkov mestského úradu.
Článok pokračuje pod reklamou.
Niektorí vaši protikandidáti argumentovali, že vo vedení Lučenca treba nový vietor, novú krv. Nesúhlasíte s nimi?
Nemyslím, že je to o novej krvi. Dôležité je, čo človek dokáže, koľko má energie a skúseností. Za nami, myslím tým aj aktívny poslanecký zbor, sú viditeľné výsledky a máme ešte čo ukázať.
Proti vám kandidujú štyria ľudia. Nevnímate to ako signál, že Lučenec si pýta zmenu?
Na túto otázku by sa dalo odpovedať rovnako ako na predošlú. Od obyvateľov dostávam dobrú spätnú väzbu a vidíme, že Lučenec za ostatné roky doslova vstal z popola. Keď niečo dobre funguje, tak by sa v tom malo pokračovať.
Protikandidáti vám vyčítajú priemyselný park, v ktorom chýbajú investori a nespĺňa mieru naplnenia sľúbených pracovných miest. Ako to vidíte vy?
Priemyselný park sme zdedili. Predchádzajúce vedenie urobilo chybné rozhodnutie v nastavení, ktoré sa prenieslo do ďalšieho volebného obdobia. Zdedili sme zmluvne stanovený sľub vytvoriť 252 pracovných miest, keďže naplnenie tohto čísla deklarovali traja investori za predchádzajúceho vedenia. Tí ale do nášho parku napokon neprišli.
Aktuálne je zaplnených 94 percent územia priemyselného parku a investorom môžeme ponúkať len plochu s rozlohou 0,4 hektára. Dôvodom je, že niektoré pozemky, ako napríklad zátopové plochy, cesty či parkoviská, nie sú využiteľné. S voľnými 0,4 hektára nie je možné naplniť počet stanovených pracovných miest.
Robíme však, čo je v našich silách. Od roku 2011 sme absolvovali viac ako 80 stretnutí s rôznymi investormi, čo nie je málo. Len tento rok sme prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) ponúkli voľnú plochu deviatim investorom. Okrem toho aktívne pracujeme na rozšírení priemyselného parku, pretože inak nie je šanca priniesť väčšieho investora.
V uplynulých rokoch mesto ohlásilo príchod niekoľkých kľúčových podnikov. Napríklad v roku 2014 to bola švajčiarska firma, ktorá mala vytvoriť okolo 450 pracovných miest. Prečo z toho napokon zišlo?
Dali prednosť iným územiam. S firmami sme rokovali a ponúkli sme im čo najlepšie podmienky, no konečné rozhodnutie bolo vždy na nich. Keďže sa vtedy neriešila rýchlostná cesta, proti nám hrala aj chýbajúca infraštruktúra. Preto verím, že po dobudovaní R2 bude situácia iná.
Okrem toho si myslím, že prioritou samosprávy by nemalo byť len pritiahnutie čo najväčšieho investora. Skôr potrebujeme zastabilizovať malé a stredné podniky, ktoré už v meste fungujú, alebo ktoré majú záujem do Lučenca prísť.
Azda najväčším prebiehajúcim projektom je výstavba plavárne za 5,5 milióna. Objavili sa obavy, že táto suma by sa mohla navýšiť. Neobávate sa toho?
Ako na každej stavbe, aj tu môžeme očakávať problémy. Obzvlášť teraz, keď nežijeme v ľahkej dobe. Máme infláciu, vojnu a sme po pandémii, no má preto rozvoj mesta zastať? Plaváreň je strategická stavba, ktorá je významnou investíciou pre súčasné aj ďalšie generácie Lučenčanov a obyvateľov okolitých obcí.
Je však na dobrom manažmente, aby takéto výzvy zvládol a my sme to dokázali už niekoľkokrát v minulosti, ako napríklad pri synagóge a radnici.
Je ale mesto pripravené na situáciu, že sa výstavba predraží? Kde potom budete hľadať ďalšie zdroje?
Budeme to riešiť, keď to bude aktuálne. Máme možnosť hľadať externé zdroje, ako eurofondy, plán obnovy a strategické investície do udržateľného mestského regiónu, a určite to využijeme. Musím zdôrazniť, že Lučenec nie je v zlej ekonomickej situácii, hoci niektoré hlasy vo volebnej kampani tvrdia opak. Za ostatné roky sa nám podarilo znížiť dlh mesta.
V roku 2011 sme začali s 39-percentnou zadlženosťou a na konci júna 2022 dlh mesta dosahoval 16,57 percenta čerpania. Aktuálne, nakoľko sme už uhradili ďalšie faktúry za rekonštrukcie ciest, tento dlh predstavuje 17,62 percenta čerpania. S ďalšími rekonštrukciami bude toto percento čerpania vyššie. Tak, ako uvádza hlavná kontrolórka, nárast celkovej reálnej výšky úverovej zaťaženosti na 21,7 percenta k 31. júlu 2022 je spôsobený tým, že mestu boli na účet pripísané prostriedky celého úveru, ktoré mesto v plnej výške nečerpá.
Podotýkam, že výška dlhu sa mení každý mesiac, keďže ho mesto splátkami znižuje, aj keď ho v plnej výške nečerpá. Darí sa nám držať samosprávu v dobrej ekonomickej situácii. Aj keď nás stále zaťažuje energetická kríza, sústreďujeme sa na rozvoj všetkých oblastí života.
Článok pokračuje pod reklamou.
Na vašu adresu sa zniesla kritika v súvislosti s mestskou akciou Rúbanisková veselica, kde ste so svojim tímom riešili volebnú kampaň. Bol to správny krok?
Na Rúbaniskovej veselici som mala svoje kampaňové miesto riadne zaplatené a podľa litery zákona. Tam som sa rozprávala s ľuďmi o svojich plánoch a víziách. Takúto možnosť prezentácie mali všetci kandidáti.
Ale na pódiu ste sa objavili len vy s vašim tímom.
Nebudem to komentovať, pred voľbami sa vždy objaví veľa kritiky. Nechcem sa znižovať k osočovaniu, robím slušnú politiku. Na mnohých mestských podujatiach počas uplynulých rokov nám chýbali poslanci. Samozrejme, netýka sa to všetkých. Je to však veľké mínus pre ľudí, ktorí potom vidia, aký majú konkrétni poslanci záujem, respektíve nezáujem zúčastniť sa spoločenských podujatí.
Preto, kto chcel, ten na veselicu prišiel, súťažil vo varení guľášu, pečení zákuskov alebo prispel cenami do tomboly. Len pripomeniem, že všetky ingrediencie si každý rok financujú samotní účastníci súťaže.
Ako by ste zhodnotili svoje pôsobenie v národnej rade?
Do parlamentných volieb som vstupovala hlavne z dôvodu, že juhu Banskobystrického kraja a jeho obyvateľom sa za uplynulé dekády venovala minimálna pozornosť. Vďaka funkcii poslankyne som mestu šetrila financie, keďže som poberala len minimálnu mzdu, a participovala som na predkladaní množstva zákonov, ktoré nám aj iným samosprávam pomohli. Výsledkom toho napríklad je, že v Lučenci ostal okresný a v Banskej Bystrici krajský súd, alebo, že náš región môže čerpať dodatočných 13 miliónov eur z eurofondov.
Neuberala vám vysoká politika čas, ktorý ste mali venovať riadeniu mesta?
Toto obdobie bolo náročné, no povinnosti v národnej rade mi uberali len z môjho voľného času, ktorý som mohla stráviť s rodinou.
Chceli by ste sa do parlamentu vrátiť?
Bola to obrovská skúsenosť a iný pohľad na riešenie problémov. Žiadny primátor z Novohradu nemal možnosť pomáhať regiónu z parlamentu. Chcela som do národnej rady priniesť regionálny rozmer, aby politika nebola len o Bratislave a veľkých mestách.
Ktorý z bodov vášho volebného programu má najväčšiu prioritu?
Popri veľkých investíciách, akou je výstavba plavárne či opravy a budovanie ciest i chodníkov, je mojou prioritou zlepšenie zamestnanosti. Chcem riešiť aj napojenie priemyselného parku na štátnu cestu smerom na Maďarsko. Budem sa snažiť zlepšiť kvalitu dopravy, pretože áut na cestách pribúda, a udržiavať dobre nastavenú kvalitu života v meste. Máme zmodernizované všetky detské ihriská, vo vzťahu k čistote finalizujeme osádzanie kontajnerových stanovísk a nezabúdame ani na školstvo a služby seniorom. Znižujeme energetickú náročnosť už druhej škôlky a projekt na úsporu energií máme pripravený aj pre divadlo. Mojou prioritou je aj ďalšie posilnenie sociálnej ekonomiky a turistického ruchu.
Prajem si, aby sme pokračovali v budovaní cyklotrás a aby sme dokončili začatý projekt predstaničného námestia, vďaka ktorému zintegrujeme dopravu. S dopravou sa otvárajú aj otázky služieb, verejných priestranstiev, elektromobility či zdieľania bicyklov.
Keďže rozvoj sa týka celého územia vrátane priľahlých obcí, na zrealizovanie našich cieľov chceme využiť všetky možné zdroje. Preto som tak veľmi bojovala za spomenutých dodatočných 13 miliónov pre Novohrad.
Čo by ste si ako občianka za 12 rokov vo funkcii vytkli a za čo by ste sa pochválili?
Nemôžem sa chváliť, to nie je môj štýl. Kritiku aj pochvalu by som skôr nechala na druhých.
Čo hovoríte na svojich protikandidátov?
Nebudem ich hodnotiť, moja kampaň na to nie je zameraná. Všetci sa snažíme presvedčiť obyvateľov, že to, čo robíme, je správne.
Mali by ste koho krúžkovať, keby ste nekandidovali?
To je ťažká otázka. S mnohými protikandidátmi som spolupracovala a stále spolupracujem. Bolo by náročné sa teraz odosobniť a povedať jedno meno.
Článok pokračuje pod reklamou.
Čomu by ste sa venovali, ak by vás nezvolili?
Môj pracovný život sa vždy točil okolo sociálnej oblasti a zamestnanosti. Bola som dlhoročnou vedúcou odboru sociálnych vecí pre celý náš okres, riaditeľkou úradu práce a angažovala som sa aj vo vzdelávaní, takže určite by som sa vrátila do tejto oblasti.
Myslíte si, že v októbrových komunálnych voľbách zvíťazíte?
Robím všetko pre to, aby som ľudí presvedčila, že začaté treba dokončiť. Máme rozbehnuté nemalé projekty. Lučenčanov uisťujem, že v nich chcem pokračovať, že mám dosť energie a že im naďalej rada ponúknem všetky svoje schopnosti a skúsenosti.
Som v štruktúrach Únie miest Slovenska i Združenia miest a obcí Novohradu, takže problematike samospráv dobre rozumiem. Dúfam, že obyvateľov nášho mesta opäť presvedčím.
ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU