FIĽAKOVO – V roku 2025 sa vo Fiľakove otvorí centrum zdieľaných služieb, ktoré rozšíri činnosť doterajšieho spoločného obecného úradu. Ten momentálne zastrešuje 19 okolitých samospráv. Nové centrum má priniesť úspory v rozpočtoch a podporiť rozvoj menších obcí, ktoré často bojujú s nedostatkom financií a odborných kapacít.
“Na Slovensku už dlhodobo rezonuje požiadavka na reformu samospráv. Menšie obce majú existenčné problémy a nedokážu efektívne vykonávať všetky zákonom stanovené kompetencie,“ uviedla prednostka Mestského úradu vo Fiľakove, Tímea Kovács. Podobné potreby viedli už pred 15 rokmi k vzniku spoločných obecných úradov, no väčšia reforma stále chýba.
Článok pokračuje pod reklamou.
Spoločný obecný úrad vo Fiľakove funguje od roku 2009 a zabezpečuje stavebnú agendu či školské záležitosti nielen pre Fiľakovo, ale aj pre ďalších 18 obcí v regióne. V rámci Plánu obnovy a odolnosti sa Slovensko zaviazalo rozšíriť túto formu spolupráce o centrá zdieľaných služieb, ktoré budú poskytovať širšie spektrum odborných činností.
Fiľakovo získalo schválenie na zriadenie jedného z 22 centier, ktoré na Slovensku vzniknú. Centrum bude sídliť v priestoroch podnikateľského inkubátora na Biskupickej ulici. Mesto na jeho rekonštrukciu a vybavenie dostane dotáciu 426-tisíc eur. “Z týchto prostriedkov plánujeme zrekonštruovať parkovisko, sociálne zariadenia, kancelárske priestory, nakúpiť výpočtovú techniku a zabezpečiť nízkoemisný elektromobil,“ spresnila Kovács.
Rekonštrukčné práce sa začnú po podpísaní zmluvy s ministerstvom a musia byť ukončené do apríla 2025.
V centre bude pracovať 10 špecializovaných odborníkov, ktorí sa budú venovať oblastiam ako stavebná agenda, verejné obstarávanie, projektový manažment či životné prostredie. Časť zamestnancov by mala do centra prestúpiť z mestského úradu, čo mestu prinesie úspory na mzdách.
Ministerstvo investícií prispeje na platy odborníkov počas prvých troch rokov, ďalšie dva roky bude financovanie zabezpečené z rozpočtov zainteresovaných obcí.
“Sme centrum okolitých obcí a máme za ne zodpovednosť. Spolupráca a zdieľanie kompetencií je cestou k udržateľnosti. Nové centrum odbremení obce finančne aj odbornými kapacitami,“ uviedla Kovács.
Menšie obce často zamestnávajú iba jedného pracovníka, ktorý musí zastrešiť širokú agendu. Odborné služby zdieľaného centra umožnia obciam sústrediť sa na rozvoj a znížiť výdavky na externých špecialistov.
Centrum má podľa pilotného projektu fungovať minimálne päť rokov, pričom sa očakáva, že vláda pripraví legislatívu na jeho dlhodobé začlenenie do systému samospráv.
ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU