Vianočné oblátky piekli učitelia, pochutil si na nich aj dobytok

23. decembra 2022 | | |  | 

NOVOHRAD – V prvej časti nášho sviatočného seriálu sme sa venovali stridžím dňom. Po Lucii nasledoval týždeň chudobný na zvyky, no zaplnili ho prípravy na Vianoce. Jednou z nich bolo pečenie oblátok, o ktorom viac prezradila etnologička Novohradského múzea a galérie v Lučenci Michaela Škodová.

Učitelia na dedinách piekli vianočné oblátky z jednoduchého nekysnutého cesta. Zaviedla ich cirkev, preto mali tvar hostií. Na oblátkach boli náboženské symboly, datovanie a zvyčajne iniciály IHS (lat. Iesus Hominum Salvator – Ježiš, spasiteľ ľudstva), neskôr motív čečiny či sviečky.

Článok pokračuje pod reklamou.

Niekoľko týždňov pred pečením poslal učiteľ žiakov po domoch s naučenou piesňou, aby vyžiadali obilie. Ženy priniesli do školy vajcia, maslo a mlieko. Oblátky sa piekli hneď prvé dni po Lucii takmer až do Vianoc. Posledné dva-tri dni ich žiaci roznášali po domoch. Žiaci zavinšovali a odovzdali oblátky. Domáci im naplnili košík potravinami a pridali aj peniaze pre učiteľa i vinšovníka.

Kliešte na pečenie oblátok sa podobali veľkým roztváracím nožniciam s dlhými ramenami. Slúžili na pečenie viacerým generáciám. Pred pečením sa museli kliešte zohriať v peci z obidvoch strán a platňa, na ktorú sa vylialo riedke cesto, musela byť namastená. Piekli sa biele vodové oblátky, sladké oblátky a trubičky – oblátky stočené zahorúca na drevenej vareške alebo habarke.

Na Štedrý večer sa oblátky potreli medom a priložil sa k nim kúsok cesnaku. Pre dobytok sa piekli vodové oblátky, do ktorých sa pridával kúsok petržlenu, aby bol zdravý. Príprava a roznášanie oblátok nemali síce pôvod v tradičnej ľudovej kultúre, ale mali trvalé miesto v tradičnom živote dediny.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross