Velikán Tomáš Baťa pozitívne ovplyvnil aj firmu Mobilonline: Jeho unikátny obraz z mobilných telefónov si budete môcť čoskoro vydražiť

Foto: Roman Lorinčík

LUČENEC – Spoločnosť Mobilonline vytvorila unikátny projekt, ktorý spája umenie spolu s pomocou životnému prostrediu. Nazýva sa “Velikáni, ktorí pomáhajú aj po smrti” a spočíva vo vytvorení 12 obrazov z nepoužiteľných mobilných telefónov.

Umelec Jozef Stančík im dal druhú šancu na život a namiesto toho, aby boli vyhodené, sú súčasťou jeho umeleckých diel. Následne budú vydražené a získané peniaze budú použité v prospech prírody. Ide teda o šetrenie životného prostredia kreatívnou cestou.

Tvárou prvého obrazu sa stal teoretický fyzik Albert Einstein a umelec Jozef Stančík pred pár dňami dokončil aj svoje druhé dielo. To je venované najznámejšiemu českému podnikateľovi Tomášovi Baťovi, ktorý zaviedol originálne metódy riadenia výroby a obchodu. Veľmi mu záležalo nielen na svojich zákazníkoch, ale aj na zamestnancoch. Vytvoril dokonca prepracovaný systém motivácie pracovníkov, ktorý sa nazýva “Baťova sústava riadenia”.

Tomáš Baťa je aj dnes veľkou inšpiráciou

Napriek tomu, že Tomáš Baťa žil v rokoch 1876 až 1932, už v tom období mal inovatívne nápady, ktorými sa inšpirujú podnikatelia po celom svete až dodnes. Aj spoločnosť Mobilonline sa stotožňuje s jeho nastavením procesov a celkovou filozofiou, ktorú on razil.

Inšpirovali sme sa ním aj pri výstavbe unikátneho projektu Smaltovňa Lofty. Ide o transformáciu 150-ročnej industriálnej budovy bývalej Smaltovne v Lučenci na vzdušné a presvetlené byty. Industriálna podstata nových bytov je umocnená použitím trvácnych a kvalitných materiálov. Osem z trinástich bytov sme vyčlenili pre našich zamestnancov, ktorí dostali príležitosť presťahovať sa do týchto jedinečných priestorov.

Tomáš Baťa je totiž známy aj tým, že svojim zamestnancom staval domy a v ťažkých časoch poskytoval aj lacné nájmy. Veril totiž v to, že podnik by mal slúžiť verejnosti. Prispelo to k väčšej lojálnosti a motivácii jeho zamestnancov, pretože v prípade odchodu z firmy museli opustiť aj toto výhodné bývanie.

“Baťa je československá legenda, jedna z najväčších osobností vôbec. Keď si ho začnete študovať, rozsah jeho vplyvu bol neuveriteľný. Inšpiroval ma hlavne v tom, že za jeho doby ho útlak ako hospodárska kríza, vojna, komunisti, fašisti či pandémia posunuli a pomohli mu narásť na jednu z najväčších firiem na svete. Keby to bol Američan, bol by uznávanejší ako Henry Ford,” hovorí Milan Kovalančík, majiteľ spoločnosti Mobilonline, pre ktorého je Tomáš Baťa veľkým vzorom.

Obraz Tomáša Baťu je druhým v poradí v rámci unikátneho projektu “Velikáni, ktorí pomáhajú aj po smrti”. Postupne budú pribúdať ďalšie významné osobnosti, ktorých bude dokopy až 12. Nepoužiteľných mobilných telefónov je v súčasnosti viac než dosť a toto je ideálna možnosť, ako ich využiť, aby neskončili v odpade. A čo bude s obrazmi? “Pokým ich nebude 12, budú umiestnené v Smaltovni, potom bude výstava v nákupných domoch, pretože národná galéria nás odmietla, a následne ich vydražíme,” dodal CEO Mobilonline Milan Kovalančík.

Text: Andrea Šipošová
Foto: Roman Lorinčík

PR článok

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Voľné pracovné miesta v okrese V. Krtíš: Hľadajú vodiča kamiónu, asistensku manažéra aj programátora
15.apr.2024 - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Veľkom Krtíši aktualizoval zoznam voľných pracovných miest. Ďalej...
V Poltári zorganizovali 2. ročník Memoriálu Jaroslava Štrbu a Ivana Terema
12.apr.2024 - Na 3. mieste sa umiestnil tím Žabky, 2. miesto obsadil Dobrý ročník a 1. miesto získal tím Siťák gym. Ďalej...
Históriu a pamiatky mesta Fiľakovo priblíži digitálny sprievodca
10.apr.2024 - Fiľakovo môžu návštevníci odteraz spoznávať prostredníctvom digitálneho sprievodcu. Ďalej...
V Kokave nad Rimavicou plánujú vybudovať novú kanalizáciu za približne 10 miliónov eur
9.apr.2024 - Slovenská vodárenská spoločnosť plánuje v Kokave nad Rimavicou vybudovať novú kanalizáciu pre viac ako 570 domácností. Ďalej...
Hľadáte si prácu v okrese Lučenec? Máme pre vás zoznam voľných pracovných miest
8.apr.2024 - Hľadáte si vy alebo vaši blízki a známi zamestnanie? Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross