V uliciach podhradia rozširujú vodovod a kanalizáciu, mesto získalo dotáciu

Zdroj: mesto Fiľakovo

FIĽAKOVO – Ďalším z úspešných projektov mesta Fiľakovo, ktoré sa rozbehli v uplynulých týždňoch, je projekt rozšírenia vodovodu a kanalizácie v uliciach podhradia. Na tento účel sa mestu podarilo získať dotáciu z operačného programu Ľudské zdroje.

Ako informovala hovorkňa mesta Fiľakovo Klaudia Mikuš Kovácsová, projekt zameraný na desegregáciu jednej z najzanedbanejších častí mesta je výsledkom iniciatívy Catching up regions 2, v ktorej samospráva spolupracovala so župou a Svetovou bankou.

Článok pokračuje pod reklamou.

Na uliciach Jilemnického, Puškinova a Švermova, ktoré sa nachádzajú v historickom centre mesta, boli dodnes obyvatelia bez kanalizácie i vodovodu. Časť z takmer 200 tam žijúcich ľudí používalo žumpy, časť iba suché toalety.

Dažďová voda nebola odvádzaná, preto boli počas dažďov znečisťované aj studne obyvateľov, ktoré sú pre nich jediným zdrojom pitnej vody. „Ulice sú zároveň urbanistickou jazvou centra mesta a podhradia, v ktorom sa pohybuje množstvo turistov. Bez toho, aby sme v tejto lokalite vybudovali cesty, vodovod a kanalizáciu, sa nám celé podhradie nikdy nepodarí integrovať do zvyšnej časti mesta - ani z urbanistického hľadiska, ani z hľadiska životnej úrovne jej obyvateľov,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs s tým, že celkové náklady projektu sú vyčíslené na vyše 335-tisíc eur, z ktorých dotácia predstavuje sumu približne 331-tisíc eur.

Rozdiel uhradí samospráva z vlastného rozpočtu. Mestu sa podarilo vysúťažiť práce o 61-tisíc eur lacnejšie, než bola predpokladaná hodnota zákazky.

V rámci prác sa rozšíria verejná kanalizácia i vodovod o dĺžke 407 a 234 metrov. Vodovodné prípojky nie sú súčasťou projektu, napojenie záujemcov bude po ukončení prác riešiť prevádzkovateľ vodovodu.

Samospráva v nadväznosti na projekt žiadala o dotáciu aj na vybudovanie asfaltobetónových ciest a kamenných chodníkov, ktoré by zrealizovali po ukončení rozšírenia spomínaných inžinierských sietí. Projekt v hodnote 340-tisíc eur však mestu neschválili, preto bude hľadať vhodnú výzvu na jeho opätovné podanie.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross