V priemyselnom parku noví investori vytvoria viac ako 400 pracovných miest

Primátorka Lučenca Alexandra Pivková so zástupcami spoločností pri podpisovaní zmlúv. Zdroj foto: mesto Lučenec

LUČENEC – Slovenské spoločnosti DOMY IQ s.r.o. (pôvodné obchodné meno ENEL Holding s.r.o.) a EV-GP a.s. plánujú v lučenskom priemyselnom parku vytvoriť spolu približne 400 nových pracovných miest. Po schválení prenájmu pozemkov začali pracovať na organizačno-technickej príprave výstavby svojich závodov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Lučenec Michaela Baboľová.

Spoločnosť EV-GP a.s. má záujem postaviť a prevádzkovať závod na výrobu a montáž batériových úložísk a nabíjacích staníc pre elektromobily a výrobu chce spustiť už v roku 2025.

"Jeden takýto závod prevádzkuje v Spišskej Novej Vsi. Firma má už v tomto roku výrobné kapacity vyťažené na 100 percent, a preto v rámci rozvoja hľadala nové možnosti na rozšírenie výroby. Priemyselný park v Lučenci je svojou pripravenosťou pre nich ideálnym miestom," priblížila Baboľová.

Článok pokračuje pod reklamou.

Plánom spoločnosti EV-GP a. s. na roky 2024 – 2025 je rozšíriť výrobu, ktorá bude schopná zabezpečiť dopyt slovenského trhu, ako aj bezproblémový export pre zahraničné trhy. "Ako firma by sme radi pomohli rozvoju regiónu, kde je zamestnanosť nižšia. Aj preto nás oslovila možnosť vybudovania nového závodu v meste Lučenec. V pridruženej výrobe a v subdodávateľských firmách prinesieme benefit v podobe vytvorenia nových pracovných miest. V dopravných a špedičných spoločnostiach pribudne cca 5 pracovných miest, v samotnej výrobe okolo 30 pracovných miest, a v inštalačných firmách cca 20 - 30 pracovných miest,“ uviedol Július Száraz, predseda predstavenstva spoločnosti EV GP a.s. Ich plánom je spustiť prevádzku už v roku 2025.

Spoločnosť DOMY IQ s.r.o. vyrába unikátne drevodomy

Druhým investorom je spoločnosť DOMY IQ s.r.o., ktorá chce postaviť a prevádzkovať závod na výrobu mobilných modulárnych montovaných drevodomov z prírodných materiálov. V súčasnosti má výrobnú halu v obci Veľké Rovné, kde ročne vyrobí približne 65 až 75 mobilných modulárnych domov. Domy pozostávajú z prírodných materiálov – prevažne z dreva, a celá výroba je realizovaná vo výrobnej hale. Odtiaľ sa kamiónovou dopravou dom prevezie rovno k novému majiteľovi.

"Už v roku 2023 máme výrobné kapacity vyťažené na 100 percent, takže v rámci rozvoja firmy sme hľadali nové možnosti na jej rozšírenie. Ideálny priestor nám bol ponúknutý v lučeneckom priemyselnom parku,“ vysvetlil Lukáš Novotný, konateľ spoločnosti DOMY IQ s.r.o.

Plánom na rok 2024 je výroba 120 až 150 domov a v roku 2025 plánujú zvýšiť výrobu na 230 až 250 domov ročne. "Vízia firmy je do roku 2027 vyrábať 500-600 domov ročne a zamestnávať okolo 250 ľudí na hlavný pracovný pomer,“ dodal Lukáš Novotný. V subdodávateľských firmách by mohlo pribudnúť spolu okolo 100 pracovných miest. Nábeh výroby plánuje spoločnosť v roku 2025.

Zmluvy sú podpísané, spoločnosti pripravujú výstavbu závodov

Po schválení prenájmu pozemkov boli s oboma investormi – DOMY IQ s.r.o. a EV-GP a.s., podpísané zmluvy. "Obe spoločnosti potvrdili finančnú, personálnu i technickú pripravenosť na realizovanie ich zámerov a začali pracovať na príprave svojich investícií, projektových dokumentáciách, územných rozhodnutiach a stavebných povoleniach," vysvetlila hovorkyňa.

Už pri prezentovaní svojich zámerov obe spoločnosti deklarovali svoj záujem navzájom spolupracovať. Výsledkom bude showroom – prezentačné priestory. "Tvoriť ho bude drevodom od spoločnosti DOMY IQ s.r.o., ktorý bude doplnený o ekologické technológie od spoločnosti EV-GP a.s. Umiestnený bude v širšom centre mesta na dostupnejšom mieste než bol pôvodný návrh. Ktokoľvek si bude môcť pozrieť, čo plánujú investori vyrábať a aký proces sa za výrobkami skrýva," uviedla Baboľová s tým, že reprezentačné priestory budú zároveň informačným strediskom, kde chcú investori prezentovať svoje firmy a robiť nábor zamestnancov. Podľa vyjadrení investorov by mal byť prístupný už v septembri tohto roka.

V septembri tohto roka je naplánované aj pracovné stretnutie, ktorého sa okrem investorov s ich realizačnými tímami a zástupcov mesta Lučenec zúčastnia aj riaditelia niektorých technicky zameraných stredných škôl v Lučenci a zástupcovia miestneho úradu práce. Témou bude možnosť otvorenia nových odborov, ktorých absolventi by mohli nájsť uplatnenie práve v nových pripravovaných závodoch.

„Mesto Lučenec záujem nových investorov víta. Robíme všetko, čo je v našich silách, aby boli ich zámery zrealizované. Nové pracovné miesta pomôžu nielen Lučenčanom, ale aj obyvateľom zo širšieho okolia. Tento región ich potrebuje. Pridanou hodnotou okrem vytvorenia nových pracovných miest je aj ekologické zameranie oboch firiem, ktoré dokonca prejavili záujem navzájom spolupracovať. Veríme, že ich plány budú úspešné, prinesú pre obyvateľov prácu a príjem rodinám,“ povedala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross