V Poltári stúpol počet sobášov aj úmrtí, najstaršia obyvateľka má sto rokov

Blahoželanie k storočnici. Foto: poltar.sk

POLTÁR - Prvým narodeným dieťaťom v tomto roku v Poltári je Sára, ktorá na svet prišla až 3. januára. V prehľade o demografickom vývoji to prezradila tamojšia samospráva.

Ako ďalej informovala, vlani v meste pribudol rovnaký počet detí (29) ako v roku 2020. Štrnásť z nich prišlo na svet v Rimavskej Sobote, trinásť v nemocnici v Lučenci.

Medzi dievčenskými menami dominovali Sára a Mia, no nechýbali ani tradičné mená Žofia či Barbora. V radoch dievčat pribudli aj nové mená ako Olesia a Auróra. Najobľúbenejšie chlapčenské mená boli Tomáš a Matej, pribudlo meno Timotej.

Článok pokračuje pod reklamou.

"V priebehu roka 2021 sa na trvalý pobyt prihlásilo, rovnako ako predošlý rok, 66 obyvateľov. Väčšina sa prisťahovala z okolitých obcí a menších miest. Z tohto počtu osem detí, ktoré sa narodili v krajinách Európskej únie či v Anglicku, prihlásili rodičia na trvalý pobyt dodatočne. Okrem týchto detí sa do Poltára vrátili štyria obyvatelia z Maďarska a jeden z Rakúska," konkretizovala poltárska matrika.

Stúpol počet sobášov aj úmrtí

V okresnom meste vlani stúpol počet sobášov. Kým v roku 2020 si áno povedalo 22 párov, o rok neskôr ich bolo 30.

"Z toho 20 bolo uzavretých pred matričným úradom, sedem pred oltárom rímskokatolíckej cirkvi a tri pred evanjelickým cirkevným zborom. Najobľúbenejším svadobným mesiacom minulého roka bol júl. Počas roka si šesť párov vymenilo manželské sľuby pod holým nebom v parku pri KPÚ. Dva páry snúbencov sa rozhodli pre sobáš mimo obradnej siene, v altánku vo vlastnej záhrade."

Vlani v Poltári umrelo 102 obyvateľov, čo je o 22 viac ako v roku 2020. K 31. decembru v meste žilo 5 235 ľudí, z toho žien je o 200 viac ako mužov.

Článok pokračuje pod reklamou.

"V meste Poltár máme obyvateľov, ktorí sa dožili úctyhodného veku. Najstaršou obyvateľkou je Helena Sarvašová, ktorá oslávila počas Dní mesta Poltár 2021 svoje sté narodeniny. Sto rokov sa dožijú tento rok ďalšie dve Poltárčanky a jedna bude mať 98 rokov. Najstarší muži sú v podstatne nižšom veku. Jeden je vo veku 91, ďalší vo veku 90 rokov a dvaja oslávia tento rok svoje 89 narodeniny," informovala matrika.

Podľa údajov zo 7. januára 2022 má najviac Poltárčanov vek 47 rokov. Je ich spolu 101, pričom žien je 52 a mužov 49. Najviac detí vo veku do pätnásť rokov sa narodilo v roku 2013 - je ich 57. Ide o 30 dievčat a 27 chlapcov.

"Som rada, že sa opäť po roku môžeme obzrieť späť a priniesť zaujímavé údaje zo života nášho mesta. Z demografického hľadiska nám minulý rok priniesol dobré i menej dobré správy. K tým pozitívnejším patrí stúpajúci počet párov, ktoré sa rozhodli uzavrieť manželstvo. Počet narodených detí zostal na rovnakej úrovni ako minulý rok. Na druhej strane stúpol počet občanov nášho mesta, ktorí nás navždy opustili. Mojím želaním však je, aby sa Poltár neustále rozvíjal. Preto sa snažíme vychádzať našim obyvateľom v ústrety v rôznych oblastiach života, aby mesto v rámci svojich možností získavalo nových obyvateľov a bolo príjemným miestom pre život,“ cituje mestská stránka primátorku Martinu Brisudovú.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Na futsalové majstrovstvá Európy pocestuje až šesť hráčov Mimelu Lučenec
17.jan.2022 - Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
V Lučenci sa vlani narodili aj Lexi, Rania či Jamal. Počet obyvateľov v posledných rokoch klesá
16.jan.2022 - Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Perfect Body Anett: Svetová kvalita za lučenské ceny
14.jan.2022 - Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...
Zoznam pohotovostných služieb v Novohrade nájdete na jednom mieste. Náš portál vám prináša novinku
9.jan.2022 - Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram