Stredná odborná škola dostane 51-tisíc eur na zmodernizovanie stolárskej dielne

13. januára 2022 | | |  | 
Stredná odborná škola vo Fiľakove. Reprofoto: Youtube/TV LocAll

FIĽAKOVO - Súčasťou akčného plánu zamestnanosti "Po osi R2 a M3" je aj cezhraničná spolupráca medzi Strednou odbornou školou vo Fiľakove a Obchodnou a priemyselnou komorou župy Nógrád.

V rámci nej vznikol projekt s názvom Rozvoj výrobných kapacít s cieľom stať sa dodávateľom - "TRAIN", zameraný na vzdelávanie a motiváciu cieľových skupín prostredníctvom spoločného úsilia partnerov v prihraničnej oblasti.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Projekt bol navrhnutý tak, aby poskytoval vhodnú odpoveď na nízku ekonomickú produktivitu a podnikanie v regióne prostredníctvom dvomi úzko prepojenými spôsobmi. Na jednej strane budú činnosti, ktoré podporujú a propagujú stolársku profesiu v regióne, stolárske súťaže, študijné cesty, mapovanie potrieb odbornej prípravy, rozvoj vzdelávacieho programu či implementácia tréningov. Na druhej strane, stolárska dielňa Strednej odbornej školy vo Fiľakove dostane moderné stroje. Študenti z oboch strán hraníc budú mať príležitosť naučiť sa najnovšie techniky vďaka týmto moderným strojom. Následne bude výrazne zvýšená ich konkurencieschopnosť na trhu práce a hospodársky potenciál regiónu bude značne posilnený," priblížila projektová manažérka Tímea Kovács.


SÚVISIACI ČLÁNOK: Fiľakovo urobilo ďalší krok v projekte cezhraničnej spolupráce


Maďarský partner zastreší prípravu metodických vzdelávacích filmov (2 ks) v maďarskom a slovenskom jazyku na podporu učenia sa profesie a zorganizuje aj rôzne študentské súťaže či tematické workshopy.

Stredná odborná škola vo Fiľakove v rámci projektu zmodernizuje stolársku dielňu a zaobstará štvorstrannú frézu a olepovačku hrán s frézou. Tieto zariadenia sú v priemyselnom odvetví často používané a trh práce si vyžaduje znalosti ich používania.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Stredná odborná škola Fiľakovo zastrešuje prípravu žiakov od dvojročného odborného učilišťa v odbore strojárska výroba pre uchádzačov s neúplným základným vzdelaním, cez trojročné učebné odbory v klasických strojárskych, elektrotechnických, technicko-ekonomických a stolárskych profesiách s nadväzujúcim dvojročným nadstavbovým štúdiom, až po štvorročné študijné odbory s maturitou a študijných odborov s odborným výcvikom. Vzhľadom na charakter vzdelávania na stredných odborných učilištiach (trojročných študijných odboroch) v dvojtýždňových vyučovacích cykloch, kapacita školy pre tento typ vzdelávania umožňuje vychovávať až 480-500 žiakov s maximálnym počtom internátne ubytovaných okolo 100 žiakov," doplnila Kovács.

Projekt je spolufinancovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške viac ako 126-tisíc eur. Maďarský partner dostane 75-tisíc eur, Stredná odborná škola vo Fiľakove získa 51-tisíc eur.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Na futsalové majstrovstvá Európy pocestuje až šesť hráčov Mimelu Lučenec
17.jan.2022 - Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
V Lučenci sa vlani narodili aj Lexi, Rania či Jamal. Počet obyvateľov v posledných rokoch klesá
16.jan.2022 - Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Perfect Body Anett: Svetová kvalita za lučenské ceny
14.jan.2022 - Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...
Zoznam pohotovostných služieb v Novohrade nájdete na jednom mieste. Náš portál vám prináša novinku
9.jan.2022 - Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram