Splnili mamin dávny sen. Kuvikovci otvorili v Poltári cukráreň uprostred pandémie

Matej Kuvik. Foto: Archív M. Kuvika

POLTÁR – Odvaha im rozhodne nechýba. Syn Matej a otec Jozef Kuvikovci z Poltára sa rozhodli splniť dávny sen mamy Denisy o vlastnej cukrárni a spoločným úsilím sa pustili do náročnej výzvy - otvoriť prevádzku v malom okresnom meste počas svetovej pandémie.

Odhodlanie a chuť priniesť do malého mesta niečo nové sa im po prvých piatich mesiacoch vypláca a aj napriek prísnym obmedzeniam sa cukrárni Sweet House darí.

„Začínali sme ako rodinná firma, no hneď po prvom mesiaci sme sa začali rozrastať. Momentálne v tíme Sweet House pracuje sedem ľudí a stále sa rozrastáme,“ povedal pre Novohradské.sk syn Matej Kuvik.

Článok pokračuje pod reklamou.

Ten sa k cukrárskemu remeslu dostal neplánovane. Dvadsaťjedenročný mladík sa ako absolvent Gymnázia B. S. Timravy v Lučenci rozhodol pokračovať v štúdiu na Akadémii ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Náročné štúdium a online vyučovanie počas pandémie mu však nevyhovovalo. Na začiatku roka 2021 sa preto rozhodol školu opustiť a pridať ruku k dielu na ceste za rodinnou cukrárňou.

„O svoju budúcnosť som sa neobával. Moja mamina dlhé roky snívala o otvorení vlastnej cukrárne a sama piekla pre rodinu a známych niekoľko rokov. A tak sme sa celá rodina rozhodli splniť si tento dávny sen,“ pokračoval.

Odhodlanie Kuvikovcov neodradila ani nepriaznivá pandemická situácia. S plánovaním rodinného podniku začali vo februári 2021, o mesiac neskôr začali vlastnými rukami pracovať na priestoroch budúcej cukrárne.

„Prerábanie, dizajnovanie, behanie po rôznych úradoch a mnoho ďalších vecí nám trvalo dlhé mesiace, až sme napokon našu cukráreň spoločne s výrobňou spustili do prevádzky 7. júla 2021,“ ozrejmil Matej, ktorý tak vojenský mundúr vymenil za odev baristu.

„Ja sám s pečením nemám žiadne skúsenosti a koláč či tortu som nikdy nepiekol. Naučil som sa však základné princípy sveta kávy - ako pracovať s kávovarom, ako obsluhovať mlynček, ako správne servírovať, ale hlavne, ako má fungovať prevádzka. Mamina má pod palcom všetky zákusky, ktoré u nás nájdete. Koláčiky sú z klasických domácich receptov, no moja šikovná mamina každý jeden vylepšila svojimi dlhoročnými skúsenosťami. Práve preto sú naše koláčiky jedinečné. Ocino nám zas pomáha so zásobovaním, dohliada na chod prevádzky a spravuje financie,“ priblížil Matej.

Keďže celá rodina Kuvikovcov pochádza z Poltára, iné miesto pre novú cukráreň si nevedeli predstaviť. Domáci si sladké pochúťky rýchlo obľúbili a cukrárskej rodine Kuvikovcov sa dostalo len pozitívnej odozvy.

„Chceli sme v Poltári vytvoriť miesto, kde si ľudia budú môcť vychutnať vynikajúce koláče a chutnú kávu v príjemnom prostredí a nemusia pri tom vyprázdniť celú peňaženku. Boli by sme veľmi radi, keby sa naše výrobky dostali aj za hranice nášho okresu. Nebránime sa spoluprácam a radi prijmeme ďalšie výzvy, ktoré nás môžu posunúť vpred. Už teraz sa tešíme, keď budeme môcť opäť otvoriť bez obmedzení, aby si u nás ľudia mohli vychutnať koláče, kávu, miešané nápoje či rôzne iné pochutiny,“ uzavrel Matej Kuvik.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Na futsalové majstrovstvá Európy pocestuje až šesť hráčov Mimelu Lučenec
17.jan.2022 - Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
V Lučenci sa vlani narodili aj Lexi, Rania či Jamal. Počet obyvateľov v posledných rokoch klesá
16.jan.2022 - Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Perfect Body Anett: Svetová kvalita za lučenské ceny
14.jan.2022 - Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...
Zoznam pohotovostných služieb v Novohrade nájdete na jednom mieste. Náš portál vám prináša novinku
9.jan.2022 - Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram