RIMAVSKÁ SEČ – Obec Rimavská Seč sa úspešne zapojila do Národného projektu Rozvojové tímy I., podporovaného Úradom vlády. O projekte informovala starostka obce Márta Stubendek.
"Tento projekt je zameraný na podporu marginalizovaných rómskych komunít (MRK) a je obmedzený na maximálne 60 obcí v rámci Slovenska. Percento MRK v Rimavskej Seči je približne 80 percent, pričom obec má okolo 2300 obyvateľov," uvádza do témy starostka.
Článok pokračuje pod reklamou.
Finančné prostriedky z projektu budú poskytované na mzdové náklady zamestnancov a paušálne na ostatné výdavky projektu, ako sú režijné náklady, cestovné, telekomunikačné výdavky, rôzne aktivity v rámci oblasti pôsobenia členov rozvojových tímov, kancelárske potreby a ďalšie.
Hlavnou aktivitou projektu je podpora sociálnej inklúzie MRK prostredníctvom komplexného integrovaného prístupu.
"V rámci projektu sa budú uskutočňovať miestne komunitné fóra, kde sa budú definovať problémy a stanovovať ciele. Vytvorí sa miestny rozvojový plán, ktorý bude obsahovať opatrenia pre celú sídelnú komunitu," približuje starostka.
Konkrétne opatrenia sú zamerané na zvyšovanie rodičovských kompetencií, poradenstvo matkám, poradenstvo v oblasti bývania, finančnej gramotnosti, pracovné poradenstvo a podporu komunitných aktivít.
Ako ďalej starostka uviedla, projekt vytvoril pracovné pozície, vďaka nemu sa zamestná 21 osôb. Rozvojoví pracovníci budú pôsobiť v oblasti plánovania, bývania, mládeže, pracovného poradenstva, ako aj pozície sociálnych pracovníkov, nene a nenementorky.
"Pracovná pozícia "nene" je zameraná na zlepšenie rodičovských kompetencií, podporu vzťahov v rodine a komunite, organizovanie mamaklubov a spoluprácu s ostatnými rozvojovými pracovníkmi," vysvetľuje starostka. Na túto pozíciu sú zamestnané štyri miestne Rómky, ktoré sú akceptované komunitou a dobre poznajú miestne prostredie.
Nenementorka usmerňuje prácu nene – spolupracuje s inštitúciami v oblasti starostlivosti o rodinu a s ďalšími rozvojovými pracovníkmi. "Naša nenementorka je mladá Rómka so stredoškolským vzdelaním pochádzajúca z miestnej komunity, ktorá je prirodzenou autoritou v komunite," objasňuje starostka.
„Verím, že táto možnosť môže pomôcť miestnym obyvateľom v procese integrácie a vytváranie pracovných príležitostí v mieste bydliska pre osoby, ktoré doteraz nemali možnosť sa zamestnať, je veľká šanca pre nich a ich rodiny,“ uviedla starostka obce Márata Stubendek.
Projekt je metodicky riadený zamestnancami Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Termín ukončenia realizácie hlavnej aktivity projektu je predpokladaný na 31. októbra 2026.
ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU