Prílev nelegálnych migrantov už pomáhajú polícii zvládať profesionálni vojaci

Foto ilustračné. Zdroj: MV SR

Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič, viceprezident PZ Damián Imre spolu s riaditeľom Úradu hraničnej a cudzineckej polície, sa boli v piatok (8. septembra) pozrieť na súčinnosť Policajného zboru (PZ) a vyčlenených príslušníkov Ozbrojených síl SR v súvislosti so zabezpečovaním opatrení na zmiernenie dopadov tranzitnej migrácie cez naše územie. 

Informoval o tom tlačový odbor z kancelárie ministra vnútra. Vo vyhradenom priestore v blízkosti Veľkého Krtíša bolo okrem príslušníkov PZ nasadených aj 50 vojakov.

"Rozhodnutie využiť podporu vojakov musí byť v každom prípade opodstatnené. Dnes môžeme povedať, že táto podpora prišla v správnej chvíli. Na zabezpečovaní procesov sa však podieľajú aj ďalší aktéri, okrem ministerstva vnútra a obrany aj zástupcovia samospráv a mimovládnych organizácií. Komunikácia so samosprávami prebieha na dennej úrovni, či už priamo s vedením ministerstva alebo prostredníctvom okresných úradov," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič. 

Článok pokračuje pod reklamou.

Vláda na tohtotýždňovom rokovaní schválila návrh predložený premiérom a dočasne povereným ministrom vnútra Ľudovítom Ódorom o zmene zákona o pobyte cudzincov. Cieľom návrhu zákona je prijatie účinných opatrení na zníženie nelegálnej migrácie a okamžité obnovenie výkonu rozhodnutí o administratívnom vyhostení cudzincov z územia Slovenskej republiky. 

Prvé opatrenie má za cieľ odstrániť tzv. pull-faktor, teda pozitívum, ktoré týchto cudzincov motivovali k migrácii cez naše územie. Tento doklad sa teda nebude musieť vydávať každému cudzincovi, najmä nie tranzitujúcim migrantom. 

"Ďakujem všetkým, ktorí sa na zabezpečovaní opatrení podieľajú. Mimoriadne dôležité je tiež poskytnutie technických prostriedkov zo strany Ozbrojených síl SR. Kľúčovým by tiež bolo schválenie novely zákona o pobyte cudzincov, a tým zníženie atraktivity pre ich tranzit cez naše územie," vyslovil viceprezident PZ Damián Imre. 

Ako rezort vnútra pokračoval, prijaté opatrenia už prinášajú aj predpokladané odľahčenie priestoru vo Veľkom Krtíši, a to až o 350 osôb. "Vďaka odsunu na oddelenia cudzineckej polície v iných krajoch. Nasadenie príslušníkov OS SR prostredníctvom spoločných hliadok, stráženia objektov či sprievodov, eskort pomohlo zároveň uvoľniť kapacity Policajného zboru na zadržiavanie a spracúvanie tranzitnej migrácie," uviedol rezort s tým, že sa znížil dojazdný čas od nahlásenia pohybu týchto osôb občanmi alebo zástupcami samospráv. 

"Od pondelka bude obmedzené vybavovanie na pracoviskách cudzineckej polície tak, aby bolo možné urýchliť vybavovací proces tranzitujúcich migrantov. Keďže ide v prípade tranzitnej migrácie o komplexný problém, ktorého riešenie je nutné nájsť na európskej úrovni, som rád, že predstavitelia štátu vstúpili do dialógu s Maďarskom a Európskou komisiou," vyjadril sa riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký. 

Viac o fungovaní cudzineckých polícií si môžete prečítať na tomto odkaze.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross