Prečo je Veľká noc veľká a čo symbolizuje šibanie či oblievanie? Jarné sviatky sú plné obradov a tradícií

Ilustračné foto: Pixabay

NOVOHRAD - Po roku sa vrátili veľkonočné sviatky. Jednotlivé dni Veľkej noci boli najmä v minulosti spojené s mnohými zvykmi, obradmi a rituálmi. V nich sa prejavovali vzťahy človeka k prírode, rodine, k vekovej, stavovskej a lokálnej skupine a v starších obdobiach aj k nadprirodzeným silám a bytostiam.

Etnologička Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci Michaela Škodová pre portál Novohradské.sk vysvetlila, že obdobie Veľkej noci patrí do skupiny jarných kalendárnych obyčajov.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Obyčaje jarného cyklu boli v minulosti zamerané na pozitívne ovplyvnenie nastávajúcich zmien v prírode, na zabezpečenie prosperity ešte pred začiatkom jarných prác na poli a na zaistenie očakávanej úrody. Ich súčasťou boli obchôdzky mládencov a chorovody dievčat. Hlavnými obradnými predmetmi pritom boli rôzne formy zelene, ktorá stelesňovala princíp prebúdzajúcej sa prírody, vajíčko ako symbol kolobehu života a voda ako symbol čistoty a zdravia," priblížila Škodová.

Prečo je Veľká noc veľká?

Pomenovanie Veľká noc má podľa etnologičky korene až v časoch židovského otroctva v starovekom Egypte.

Ilustračné foto: Pixabay

"Faraón nebol ochotný prepustiť svojich izraelských otrokov, preto Boh trestal krajinu desiatimi ranami. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetky prvorodené egyptské deti, faraón prepustil zotročený ľud. Židov, ktorí pomazali veraje svojich dverí krvou baránka, sa táto pohroma netýkala a Anjel smrti ich obišiel. Ako sa ďalej uvádza v Biblii, po vyslobodení z Egypta previedol Boh ľud na čele s Mojžišom cez Červené more, ktoré rozdelil a vysušil," ozrejmila Škodová.

"Tu niektorí hľadajú pôvod tradičného židovského názvu pre Veľkú noc: pésach - prechod. Iní slovo pésach vysvetľujú ako obídenie či vyhnutie sa a vzťahujú ho na Anjela smrti, ktorý obchádzal domy potreté krvou. Obídenie aj prechod predstavujú veľké Božie skutky, ktoré urobil počas jednej noci pre svoj ľud, a preto každoročnú spomienku na tento deň Izraeliti nazvali Veľkou nocou," pokračovala.

Voda mala mimoriadnu moc

Veľký týždeň sa začína takzvanou Kvetnou nedeľou. V kostoloch sa svätia bahniatka, ktorých popol sa sa použije pri budúcoročných obradoch Popolcovej stredy. Posvätené bahniatka ľudia doma zakladajú za obrazy, zapichujú do trámov a kedysi ich dávali do poľa či maštale ako ochranu počas búrok.

Ilustračné foto: Pixabay

Zelený štvrtok je pripomienkou poslednej večere. Od tohto dňa do do Bielej soboty sa vode pripisovala mimoriadna moc. Ľudia sa vtedy umývali v potoku ešte pred východom slnka, česali si vlasy pod vŕbami a brodili kone.

Veľký piatok je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista.

"V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Všetci veriaci sa postia od mäsitých pokrmov a najesť sa možno za deň len raz do sýtosti. Je to deň osobitne zasvätený spomienke Ježišovho utrpenia a smrti na kríži. Je to deň pôstu, pokánia a jediný deň roka, kedy sa neslávi eucharistická obeta. Čítajú a spievajú sa pašie," povedala etnologička.

"Svätenou ´veľkopiatočnou´ vodou sa kropili domy, hospodárske budovy a domáce zvieratá. Očistnú funkciu mal aj oheň zapaľovaný pred kostolom na Bielu sobotu. Hovorilo sa mu Judášov oheň. Uhlíky a popol z neho si ľudia odnášali na polia na zabezpečenie dobrej úrody. V domoch sa zapaľoval nový oheň na prípravu veľkonočných jedál."

Šibanie ako symbol plodnosti a životodarnej sily

Veľkonočná nedeľa je pripomienkou Ježišovho zmŕtvychvstania. Nasledujúci deň je spojený s mnohými tradíciami.

Ilustračné foto: Pixabay

"S Veľkonočným pondelkom sa spájajú obyčaje kúpania, respektíve oblievania vodou a šibania dievčat veľkonočným korbáčom z čerstvých prútov. Šibaním sa mala na vyšibanú dievku preniesť plodnostná a životodarná sila z prúta a voda jej mala zabezpečiť zdravie a krásu."

"Súčasťou bolo aj pohostenie mládencov, ktorí za odmenu dostávali maľované vajíčka. Dospelí mládenci niekde dostávali aj surové vajce. Vyzbierané naturálie slúžili na večerné pohostenie na zábave. Na druhý deň šibali a oblievali dievčatá a ženy každého muža, ktorého stretli, avšak tieto úkony už nemali obradný charakter a neskôr zanikli," poznamenala Škodová.

Vajíčka na hroboch a škrupiny na poli

Jedným z najznámejších symbolov Veľkej noci je vajíčko. Jeho tvar symbolizuje predstavu nekonečna a opakovateľnosti života, nového zrodenia.

Vaječné škrupiny sa zvykli zaorať do prvej jarnej brázdy a celé vajíčka sa nosili na hroby zosnulých. Vajíčko bolo súčasťou obradových jedál, darom z lásky aj skúškou trpezlivosti a výtvarnej zručnosti dievčat.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Kraslice patria k najstarším výtvarným prejavom. Farbenie malo posilniť magický účinok vajíčka. Techniky zdobenia kraslíc boli rôzne – batikovanie, farbenie prírodnými farbami (cibuľové šupky, šafrán, drevo slivky, vývar z dubovej kôry), voskovanie, vyškrabávanie do farbeného podkladu, obliepanie slamou, lykom, vlnou, leptanie kyselinou soľnou, okúvanie či drôtovanie a dierkovanie.

Čo sa týka zobrazovania motívov, pôvodne dominoval geometrický a predmetový ornament, ktorých význam bol pravdepodobne magický. Novší rastlinný a figuratívny dekor bol ovplyvnený renesančnými a barokovými motívmi a často súvisel s výšivkovým ornamentom. Vyskytoval sa na leptaných  a vyškrabovaných krasliciach. Mladšieho dáta je grafická výzdoba s náboženskými alebo ľúbostnými nápismi," uzavrela etnologička NMG Michaela Škodová.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross