Po Novohrade sa pohybuje zvýšený počet medveďov. Poľovníci vyzývajú k opatrnosti

Ilustračné foto: Pixabay

NOVOHRAD - V Novohrade sa pohybuje zvýšený počet medveďov. Pre portál Novohradské.sk to povedal vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory (OPK) v Lučenci Miroslav Šupica.

Uplynulé týždne v médiách rezonovali správy a stretoch s medveďmi najmä v susednom Podpoľaní. Podobné udalosti zaznamenali poľovníci aj v novohradských lesoch.

Našťastie, nemali také následky ako prípad v Hriňovej, kde medvedica vážne poranila muža na tvári a hrudi.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Časté pozorovania potvrdzujú prítomnosť medveďa aj v lokalitách, kde sa doteraz tak často nevyskytoval. Je to taká časovaná bomba a je len otázkou času, kedy dôjde k stretu návštevníkov lesa s touto šelmou. Pevne verím, že z toho nebudú také fatálne následky, aké sa stali v okrese Detva," podotkol Šupica.


ČÍTAJTE AJ: FOTO: Pri zrážke dvoch áut pri Haliči sa zranila spolujazdkyňa
K TÉME: Medvedica vážne poranila muža na tvári a hrudi, museli ho prevážať v umelom spánku


Poľovníci evidujú pohyb tejto zvery napríklad v okolí Ábelovej a Nedelišťa, kde fotopasce zaznamenali 4-5 rôznych kusov.

Medvede tiež registrujú v okolí Ľuboreči a pobytové znaky sa objavili aj pri obciach Veľká nad Ipľom a Kalonda. V okrese Poltár evidujú pohyb v lesoch okolo mesta aj pri Málinci a Kokave nad Rimavicou.

Vedúci kancelárie OPK v Lučenci pripomenul, že sa blížia letné prázdniny i hubárska sezóna a do lesov sa vyberie čoraz viac ľudí. Tiež prízvukoval, že medveď sa môže objaviť aj v ostatných lokalitách regiónu. Ľudia by preto mali byť v lese opatrní v akejkoľvek časti Novohradu.


STALO SA: FOTO: Zrážka pred lučenským gymnáziom si vyžiadala ťažké zranenia
NEVYNECHAJTE: Pelč, Baníková, Mičko, Kramec či Udvardy. Lunter predstavil kandidátov na poslancov BBSK


"Pri prechádzke alebo zbieraní plodov treba kráčať po vyznačených trasách a ideálne aspoň vo dvojici. Dôležité je vyhnúť sa kríkom a húštinám a do lesa nevstupovať večer a skoro ráno. Ak dôjde k spozorovaniu medveďa alebo čerstvej stopy, lokalitu treba čo najskôr opustiť," poradil Šupica.

Článok pokračuje pod reklamou.

V súvislosti s potulkami lesom sa hovorí aj o potrebe špeciálneho obranného spreja, ktorý má odraziť útok medveďa. Stopercentná účinnosť však nemusí byť zaručená.

"Čiastočná obrana to určite je, no keď začne útočiť medvedica, ktorá chráni svoje mláďatá, tak nemusí pomôcť ani sprej. V mnohých prípadoch ho napadnutý ani nestihne vytiahnuť," doplnil Miroslav Šupica.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...
Novohradske.sk a Rimava.sk hľadajú nového redaktora, pridaj sa k nám
3.okt.2023 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do mestskej kasy v Poltári pribudlo viac ako 1,6 milióna eur z externých zdrojov
29.nov.2023 - V roku 2023 samospráva dosiahla významné finančné príjmy prostredníctvom viacerých podporených projektov. Ďalej...
CCC ponúka praktické a štýlové batohy pre celú rodinu. Ktoré modely sú najlepšie?
27.nov.2023 - V CCC nájdete viac ako dvesto dámskych ruksakov od výmyslu sveta. Ďalej...
Festival Demokracie v Lučenci spojil študentov škôl s politikmi
27.nov.2023 - Festival zorganizovala Rada mládeže Slovenska v úzkej spolupráci s Regionálnym centrom podpory učiteľov v Lučenci a Podnikavcami Novohradu. Ďalej...
Odpovede na to, ako si udržiavať emocionálne zdravie, vám prináša tím šikovných Lučenčaniek
22.nov.2023 - Prinášajú verejnosti sebapoznávací nástroj, vďaka ktorému už mnoho klientov dospelo k dobrým zmenám, po ktorých túžili.  Ďalej...
AKTUALIZOVANÉ: Polícia obvinila ženu, ktorá nožom zaútočila na manžela
21.nov.2023 - 49-ročnej žene bolo vznesené obvinenie za zločin ublíženia na zdraví. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross