Pilotný projekt Tomášoviec a Fiľakova má obciam pomôcť získavať eurofondy a vytvoriť spoluprácu medzi samosprávami

Zľava Andrea Mágyelová, Tímea Kovács, Attila Agócs, Ján Mičuda a Milan Haluška. Foto: Novohradské.sk

FIĽAKOVO/TOMÁŠOVCE – Pomôcť obciam a mestám pri zapájaní sa do boja o európske peniaze a v rámci okresu zintenzívniť spoluprácu medzi samosprávami. Taký je účel pilotného projektu vytvorenia špeciálnych kancelárií v Tomášovciach a Fiľakove.

Vo štvrtok (17. 6.) ich v meste slávnostne otvorili a predstavili starostkám a starostom obcí okresu Lučenec.

Kancelárie sídlia na Mestskom úrade vo Fiľakove a Obecnom úrade v Tomášovciach. Náklady na ich vytvorenie a prevádzku vyšli na takmer pol milióna eur. Fungovať budú dva a pol roka. V oboch kanceláriách budú sedieť po traja zamestnanci, ďalšiu spoluprácu zabezpečia externí odborníci. Svoje služby budú poskytovať 55 obciam a dvom mestám okresu.

„Čaká nás nové programovacie obdobie na čerpanie eurofondov, v ktorom sa kladie oveľa väčší dôraz na integráciu v rámci jednotlivých projektov ako predtým. Zmysel teda spočíva v tom, aby sme naučili samosprávy spolupracovať viac ako doteraz,“ poznamenal primátor Fiľakova Attila Agócs.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Naša obec je partnerom mikroregiónov Javor a Novohradské podzámčie, ktoré pracujú v oblasti okolo mesta Lučenec. Tomášovce sú členmi oboch mikroregiónov, takže dobre poznáme samosprávy a aj ich problémy. Preto sme radi, že nás vybrali ako partnerskú obec tohto projektu. Pevne veríme, že nesklameme,“ skonštatoval starosta Tomášoviec Ján Mičuda.

Dôraz na spoluprácu medzi obcami

Zamestnanci oboch kancelárií sa budú zameriavať na vylepšenie a vypracovanie nových strategických dokumentov, akými sú napríklad program rozvoja obcí a miest či územné plány.

Zastrešovať budú aj prípravu metodických príručiek v oblastiach stavebného a školského zákona, sociálnych vecí a cestovného ruchu. V neposlednom rade bude náplňou ich práce podpora vzniku konkrétnych projektov. Účastníci projektu preto museli zabezpečiť, aby v Tomášovciach aj Fiľakove sedeli kvalitné a odborné kapacity.

Kancelárie by mali svoje služby samosprávam poskytovať zadarmo. Všetko však bude závisieť od okolností a náročnosti konkrétnych projektov. Dôraz sa bude klásť na ich efektivitu a spoluprácu medzi obcami. V opačnom prípade by hrozilo, že samostatné projekty zamerané len na jednu obec by rýchlo vyčerpali personálne kapacity kancelárií.

„Na severe okresu už vidíme, že samosprávy sa snažia zosúladiť a spoločne uvažujú o svojich územných plánoch. Je to krok dopredu, lebo doteraz skôr každý pri získavaní projektov alebo strategických dokumentoch bojoval za seba,“ ozrejmil Agócs.

V praxi to môže znamenať, že kancelárie budú konzultovať a riešiť projekty s obcami, ktoré sa napríklad spoločne pustia do výstavby kanalizácie.

Článok pokračuje pod reklamou.

Projekty by sa už nemali robiť sólo

Starostka Veľkých Draviec Viera Rubintová takýto krok víta.

„Pani Kovács aj pána Halušku dobre poznám, takže sa nám s nimi bude dobre spolupracovať. Naša obec by potrebovala riešiť napríklad kanalizáciu či územný plán. V súčasnosti už spolupracujeme na pokračovaní projektu miestnej občianskej poriadkovej služby,“ podotkla Rubintová, ktorá prišla na symbolické otvorenie kancelárie vo Fiľakove.

Mestá, no najmä obce okresu Lučenec sa najčastejšie boria so stavebnými agendami, sociálnymi problémami, školstvom či životným prostredím a odpadovým hospodárstvom.

„Na to všetko budú slúžiť naše kancelárie. Aby sa dôkladne pripravila metodika a aby bolo všetko zjednotené. Chceme, aby sa to zosúladilo a aby nešiel každý samostatne. Projekty a aktivity sa v obciach robili hlavne sólo, no my sa chceme zamerať na spoluprácu medzi obcami. V takom prípade je to efektívnejšie, lacnejšie a služby môžu byť oveľa kvalitnejšie,“ zhrnul starosta Tomášoviec Ján Mičuda.

Spolu s ňou sa akcie zúčastnilo aj niekoľko ďalších hláv obcí okresu Lučenec. Ostatných starostov a starostky už o ponuke kancelárií informovali.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross