Petíciu za zachovanie Krajského súdu v B. Bystrici podpísalo až 96 zástupcov Novohradu i Gemera

Tlačová beseda k vyhláseniu petície. Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

FIĽAKOVO – Až 96 podpisov od starostov, primátorov a župných poslancov z Novohradu, Gemera a Hontu sa podarilo vyzbierať strane Aliancia. Tá v utorok (2. 11.) ohlásila spustenie petície, ktorou chce docieliť prehodnotenie tretej verzie návrhu súdnej mapy.

Iniciátori petície chceli do štvrtkového (4. 11.) večera získať aspoň 50 podpisov. Ich očakávania sa napokon takmer zdvojnásobili.

„Som prekvapený, že sa to tak rýchlo podarilo. Petíciu sme odštartovali len v utorok ráno, no viacerí starostovia sa zmobilizovali. Predpokladám, že za úspechom stojí aj fakt, že nebolo treba vysvetľovať, o čo ide. Stačilo povedať, že na odvolacie konania bude treba cestovať na druhý koniec republiky na osi juh-sever,“ skonštatoval pre Novohradské.sk primátor Fiľakova, krajský poslanec a člen strany Aliancia Attila Agócs.

Článok pokračuje pod reklamou.

Agócsa potešil aj fakt, že hoci petíciu iniciovala strana Aliancia, pridali sa k nej aj starostovia slovenských obcí. "Som veľmi rád, že sa prejavila starostovská kolegialita," poznamenal.

Kolíková proti Banskej Bystrici nie je

Iniciátorom petície sa nepáči časť tretej verzie súdnej reformy, podľa ktorej by kompetencie Krajského súdu v Banskej Bystrici prešli pod žilinský krajský súd. Nepozdáva sa im ani plánované pokračovanie banskobystrického krajského súdu ako pracoviska Krajského súdu v Žiline. Kuloárne informácie podľa nich hovoria, že tieto pracoviská budú suplovať zrušené krajské súdy len v obmedzenom rozsahu a iba dočasne.

Ľudia z juhu stredného Slovenska by tak za odvolacími konaniami museli cestovať na sever cez celú republiku. Petíciou chcú preto docieliť, aby bol krajský súd pre obyvateľov najodľahlejších kútov regiónu vzdialený približne rovnako.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vo štvrtok v relácii Braňo Závodský Naživo na rádiu Expres podotkla, že nie je podmienkou, aby bol odvolací súd pre stredné Slovensko v Žiline.

„Ak to má byť Bystrica, ja som s tým absolútne v poriadku. Je tam veľa argumentov aj pre Bystricu. Som pripravená, aby to v rámci stredoslovenského odvolacieho obvodu bola Banská Bystrica,“ povedala.

Predseda strany Aliancia Krisztián Forró v piatok (5. 11.) odovzdá podpisy na ministerstve. Iniciátori tiež rozposlali listy poslancom národnej rady, ktorých takto informujú o detailoch petície.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom troch úspešných projektov
22.sep.2023 - Vďaka projektu Akvizícia diel Novohradských umelcov sa v roku 2022 a 2023 podarilo rozšíriť zbierkový fond o nové diela štyroch novohradských umelcov. Ďalej...
Dobrovoľníci Bielej pastelky dnes vyrazili do ulíc, vyzbierané financie pomôžu zrakovo postihnutým
22.sep.2023 - Poďakovaním za príspevok bude spinka v tvare bielej pastelky. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
V Lučenci sa uskutočnil dopravný prieskum pre plánovanie obchvatu
21.sep.2023 - K plánovanému obchvatu mesta je potrebná preložka cesty I. triedy, ktorá prechádza od Veľkého Krtíša až smerom na Maďarsko a Košice. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross