DIVÍN - Začiatkom februára sme našich čitateľov informovali o úspechu Ľudmily Štupákovej, ktorú spomedzi 149 prihlásených vybrali medzi 30 finalistov na zisk ocenenia Učiteľ Slovenska. Anketa sa posunula do ďalšej fázy a pedagogička Základnej školy v Divíne sa dostala medzi najlepšiu desiatku.
Tá podľa organizátorov reprezentuje to najlepšie z nášho vzdelávania naprieč Slovenskom.
„Veľmi oceňujem, že mnohé učiteľky a učitelia reflektujú na duševné zdravie svojich žiačok a žiakov. Že svoje pedagogické pôsobenie vnímajú nielen ako intelektovú činnosť, ale aj na úrovni emocionálneho a osobnostného rozvoja svojich zverencov. Rozvoj mäkkých zručností ako empatia, komunikácia, spolupráca je totiž to, čo bude pre mladých ľudí do budúcnosti kľúčové,“ povedala za Komenského inštitút CEEV Živica Zuzana Labašová.
Článok pokračuje pod reklamou.
„Opäť sa ukázalo, že v slovenských školách pôsobí množstvo inovatívnych a motivovaných učiteliek a učiteľov, ktorí majú záujem prezentovať svoju prácu. Vďaka tomu sa učiteľská profesia opäť bude môcť dostať do širšieho povedomia. Potrebujeme, aby sa o učiteľkách a učiteľoch viac hovorilo a aby dostali spoločenské uznanie. Pracujú v náročných podmienkach a často dostávajú slabú podporu. To treba zmeniť a možno sa to podarí aj vďaka tomu, keď sa práca učiteliek a učiteľov stane viac viditeľná,“ doplnil člen poroty Michal Rehúš z Centra vzdelávacích analýz.
Ľudmila Štupáková učí matematiku a výtvarnú výchovu na druhom stupni ZŠ v Divíne, ktorú navštevujú aj deti z marginalizovaných skupín i deti s telesným i ľahším mentálnym znevýhodnením. Na škole je tiež koordinátorkou voľného času a vedúcou vyše stočlenného klubu Amavet Divín. So združením dobrovoľníkov cez víkendy a počas letných prázdnin organizuje rôzne hromadné podujatia v obci a okolí.
„Takáto zostava žiakov v triedach ma vedie k neustálemu hľadaniu nových foriem a metód vyučovania. Využívam najmä projektové vyučovanie, neformálne a rovesnícke vzdelávanie. Snažím sa ísť žiakom vzorom, viesť ich k vzájomnej tolerancii, spolupráci (šikovnejší žiaci pomáhajú slabším), nájsť si individuálny prístup ku každému z nich. Žiakov sa snažím motivovať skôr pochvalou alebo drobnou odmenou, ako zlou známkou. Neustále hľadám spôsoby, ako umožniť zažiť pocit úspechu každému žiakovi. Rada učím aj v mimoškolskom prostredí a snažím sa do vyučovania zapojiť i praktickú činnosť a spájať zábavu s užitočným,“ povedala pedagogička pre webstránku ucitelslovenska.sk.
Z najlepšej desiatky teraz odborná porota vyberie laureáta ocenenia Učiteľ Slovenska a aj laureáta Ceny Zastúpenia Európskej komisie. Za svojho favorita budú môcť hlasovať aj ľudia. Pedagóg alebo pedagogička, ktorá získa najviac hlasov, dostane Cenu verejnosti.
Ocenenie Učiteľ Slovenska sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ako aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Je licencovanou slovenskou verziou Global Teacher Prize, medzinárodného ocenenia, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta.
ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU