Neviem si predstaviť život bez hrania a moderovania, hovorí Tomášovčan Dušan Ambróš

Zdroj: Archív Dušana Ambróša

TOMÁŠOVCE - To, že z Novohradu pochádza množstvo šikovných a úspešných ľudí určite viete. Medzi nich sa radí aj rodák z obce Tomášovce Dušan Ambróš, ktorý je divadelným aj seriálovým hercom.

Momentálne pôsobí v seriáli Nemocnica na TV JOJ. V rovnakej televízii má aj svoju vedomostnú súťaž Riskuj!, ktorú obnovili po 15 rokoch práve s tvárou Ambróša.

My vám prinášame s Novohradčanom rozhovor.  

Vyštudoval si 2 vysoké školy, slovenčinu a telesnú výchovu na UMB a herectvo na VŠMU. Aké máš spomienky na študentské obdobie?  

Na obe si spomínam veľmi pekne. Už na UMB sme popri iných školských aktivitách aktívne tvorili divadlo, založili sme opätovne katedrálny divadelný súbor, ktorý sme nazvali UNIS a hrávali sme, chodili na festivaly a organizovali rôzne akcie v rámci katedry. Aktívne som sa niekoľko rokov zúčastňoval aj celouniverzitného projektu Univerzitná noc literatúry, na ktorom ešte aj teraz rád niečo prečítam.

Článok pokračuje pod reklamou.

Keď som sa blížil k záveru štúdia, prišla mi na um myšlienka, že by som rád vyskúšal niečo nové, ďalšie štúdium – herectvo. Povedal som si, že ak ma nevezmú, pôjdem učiť, ale našťastie to dopadlo celé inak a ja som strávil krásnych päť rokov na VŠMU v Bratislave. Bol som v ročníku, ktorý viedli Ingrid Timková, Ľubo Kostelný, Marian Amsler a neskôr Marek Majeský, od ktorých som sa veľa naučil a som im za to vďačný.  

Pôsobíš v televízii ako herec, ale aj ako moderátor. Možno si už dostal otázku, k čomu máš bližšie, no v čom sa tieto profesie podobajú a v čom sa odlišujú?  

Ja si neviem predstaviť svoj život bez jedného alebo druhého. Respektíve, ak by som niečo z toho nerobil, chýbalo by mi to. Podobnosť je pre mňa v pocite, ktorý mám pri oboch činnostiach. To množstvo endorfínov vo mne nevyvoláva asi nič iné, ani šport, ktorý mám rád. V oboch prípadoch treba byť kreatívny, intuitívny a počúvať partnera – teraz netvrdím, že to robím dobre, ale stále sa snažím. Odlišnosti vidí zrejme každý, tie asi netreba nejak špecificky popisovať. Je to úplne iná forma umeleckého výkonu, ale stále to pokladám za umelecký – tvorivý proces.  


NEVYNECHAJTE: FOTO: V historickej smaltovni v srdci Lučenca vznikli jedinečné byty s industriálnym dizajnom
ČÍTAJTE AJ: Poltárčanka vytvorila úspešnú značku nechtovej kozmetiky. Po Česku a Slovensku sa chce presadiť aj vo zvyšku Európy


Tvoje herecké začiatky sa zrodili už v tvojej rodnej obci. Aké máš zážitky z pôsobenia v ochotníckom divadle?  

Skvelé a krásne. Začínal som v ochotníckom súbore Havkáči v Tomášovciach, kde som naskakoval do naskúšanej inscenácie Motanica a potom si ma nechali a naskúšali sme spolu inscenáciu Kubo, kde som si zahral hlavnú postavu. Boli to pre mňa krásne zážitky a začínal som cítiť, že ma to veľmi baví a napĺňa. Neskôr sme s rovesníkmi prešli do ochotníckeho súboru Strašidlá v neďalekej Lupoči a tam sme začali skúšať rôzne žánre a zároveň aj formy štylizácie.

Skúšali sme častejšie a keďže sme nemali režiséra, učili sme sa na sebe, veľa sme sa hrali a skúšali rôzne cvičenia a musím povedať, že to malo u diváka úspech. Na záver nášho pôsobenia sme odpremiérovali hru od Ivana Bukovčana – Kým kohút nezaspieva, ktorú sme hrali arénovo, čím sme sa priblížili divákom a vďaka nej sme sa dostali na viaceré festivaly.  

Hráš v seriáli Nemocnica postavu lekára. V čom sa odlišujete a v čom by si sa s ním zhodol? 

Dušan Martiniak je zaujímavá povaha. Je mimoriadne impulzívny a má svoj vlastný zmysel pre spravodlivosť, ktorý je však nastavený na správny smer. Život sa s ním nemaznal, a preto môže byť jeho konanie pre okolie nepochopiteľné a často len on vie, prečo robí to, čo robí. Ja, samozrejme, nemám takú vyhrotenú minulosť, ale máme spoločnú vášeň pre veci, ktorým sa venujeme a tiež pre problémy, ktoré sa rozhodneme riešiť. Koniec koncov, vymyslel som si človeka, ktorý má ľudí prinútiť trochu uvažovať a ukazuje im, že aj jeho by mohol mať niekto rád, ak sa nebojí trochu potrápiť. 

Zdroj: Archív Dušana Ambróša

Moderuješ aj vedomostnú súťaž Riskuj! Rád sa dozvedáš nové informácie z rôznych oblastí?  

Áno, aj keď sú oblasti, ktoré som ja obišiel na kilometre ďaleko. No, ak sa im chcem v rámci relácie venovať, musím si o nich niečo prečítať. Rozširujem tak aj svoje vlastné obzory a rád za odpoveďou dodám nejakú zaujímavú informáciu, ktorú sa dozviem pri spracovávaní otázok. Témy otázok nám, samozrejme, pripravuje tím otázkárov a otázkáriek, ktorí tomu venujú naozaj veľmi veľa času a energie. Rád by som aj touto cestou pozval do štúdiu Riskuj! kohokoľvek, kto sa rád hrá, rád sa dozvedá nové veci a sám rád báda a vyhľadáva informácie. Som presvedčený, že vás to bude baviť.  

Článok pokračuje pod reklamou.

Taktiež si hrával futbal za Tomášovce, ešte počas študentských čias. K akému športu máš najbližšie? Stále ostal futbal alebo sa pripojil aj nejaký iný šport? 

Ja futbal za Tomášovce stále hrávam! Teda, aspoň to o sebe tvrdím a každé svoje voľno trávim aj na tomášovskom ihrisku. Uvedomujem si, že už zrejme nie som plnohodnotný člen mužstva, ale som mimoriadne vďačný chalanom a vedeniu, že sa vždy v kabíne cítim ako doma. Je to pre mňa psychohygiena, akú nenahradí nič obdobné.

V Tomášovciach to funguje stále na vysokej úrovni, na čom si dajú záležať hlavne tréner Michal Karásek s prezidentom klubu Dominikom Badinkom. Vďaka nim má klub nie len skvelé výsledky, ale vytvorila sa skvelá partia chalanov, ktorí dokážu fungovať na ihrisku a aj mimo neho, čo je veľmi dôležité. Okrem futbalu sa venujem rôznym aktivitám, ako sú turistika, cvičenie, beh a iné športy na rekreačnej úrovni. Všetko podľa časových možností.

Autorka: Natália Stratilová


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom troch úspešných projektov
22.sep.2023 - Vďaka projektu Akvizícia diel Novohradských umelcov sa v roku 2022 a 2023 podarilo rozšíriť zbierkový fond o nové diela štyroch novohradských umelcov. Ďalej...
Dobrovoľníci Bielej pastelky dnes vyrazili do ulíc, vyzbierané financie pomôžu zrakovo postihnutým
22.sep.2023 - Poďakovaním za príspevok bude spinka v tvare bielej pastelky. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
V Lučenci sa uskutočnil dopravný prieskum pre plánovanie obchvatu
21.sep.2023 - K plánovanému obchvatu mesta je potrebná preložka cesty I. triedy, ktorá prechádza od Veľkého Krtíša až smerom na Maďarsko a Košice. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross