Mestské múzeum a synagóga v Lučenci majú za sebou úspešný rok s tisíckami návštevníkov

Foto: FB Synagóga Lučenec

LUČENEC – Tisícky návštevníkov, desiatky podujatí a aktivít i mnoho noviniek. Aj takto vyzeral uplynulý rok v synagóge a Mestskom múzeu v Lučenci, ktoré sídli v priestoroch historickej radnice.

Priestory lučenských dominánt prilákali do centra Novohradu ľudí z blízkeho okolia, iných kútov Slovenska i zahraničia. Tí si okrem atmosféry zrekonštruovaných historických budov mohli vychutnať desiatky podujatí z rôznych oblastí kultúry. Vlaňajšok však priniesol aj negatíva v podobe vojny či ekonomickej a energetickej krízy, s ktorými sa museli a stále musia pasovať aj v centre Novohradu.

Za rokom 2022 sme sa obzreli s Tomášom Belkom, riaditeľom organizácie LUKUS, ktorá zastrešuje synagógu aj mestské múzeum.

Článok pokračuje pod reklamou.

Ako hodnotíte vlaňajšok vo vašej inštitúcii?

Rok 2022 bol z nášho pohľadu pomerne úspešný vzhľadom na útlm, ktorý sme prežívali v predošlých dvoch rokoch poznačených pandémiou covidu. V uplynulom roku sa aj kultúra začala pozvoľna zotavovať. Diváci a návštevníci sa ku nám začali vracať, aj keď vnímame, že sa stali omnoho opatrnejšími, hlavne čo sa týka kúpy lístkov na podujatia v predpredaji.

Koľko ľudí vás navštívilo?

Synagógu 7 700 a radnicu - mestské múzeum 1 500. Uvádzame len počet návštevníkov múzea a synagógy ako stavby, nie účastníkov podujatí ako boli koncerty či výstavy.

Oproti roku 2021 je to nárast alebo pokles?

V synagóge evidujeme mierny pokles o približne 500 ľudí spôsobený absenciou väčšej komerčnej výstavy, aké sme pripravovali v minulých rokoch. V roku 2022 už neboli vhodné podmienky ani finančné zdroje - už sa len končila výstava z roku 2021 s protipandemickými obmedzeniami.

V mestskom múzeu sme zaznamenali nárast návštevnosti. Prišiel vyše dvojnásobok návštevníkov oproti roku 2021, čo nás mimoriadne teší a veríme, že sa nám tento trend podarí udržať aj naďalej.


ROZHOVOR: FOTO: V seriáli Iveta hrá po boku Ondríka či Mauréry. Veľkokrtíšan Dominik György pre úlohu narkomana schudol 7 kíl


Koľko výstav či aktivít ste vlani zorganizovali?

V radnici sme zorganizovali takmer 30 podujatí vrátane výstav, koncertov a iných. V synagóge ich bolo dokopy jedenásť. Výpočet ale zahŕňa len podujatia, ktoré sme organizovali vo vlastnej réžii. Okrem nich poskytujeme a prenajímame naše priestory aj partnerom a rôznym nájomcom zo súkromného a verejného sektora - VÚC, školy, záujmové organizácie a združenia, komerčné subjekty - ktorí u nás zorganizovali ďalšie desiatky podujatí

Ktorá z vašich aktivít bola najúspešnejšia?

Čo sa týka nárastu návštevnosti oproti minulým rokom, s najväčším úspechom sa stretlo cyklické podujatie Cesta neznáma VI. organizované každoročne pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Z komerčného hľadiska bola najúspešnejšou a pre verejnosť najatraktívnejšou výstava Draci a drakobijci, ktorú sme mali inštalovanú v synagóge.

V mestskom múzeu sa každoročne zapájame do celoslovenského podujatia s názvom Noc múzeí a galérií, kde zaznamenávame každým rokom veľmi pozitívny ohlas a vysokú návštevnosť. Výborné ohlasy máme aj na našu menšiu výstavu Krása chladných zbraní, ktorá sa venuje nožiarskemu umeniu. Tento rok pripravujeme už jej siedmy ročník.

Ako ste zvládli kritický rok?

Určite sme minulý rok aj my pocítili dopady vojny na Ukrajine a hlavne dopady dôsledkov pandémie, ktorá, našťastie, ustúpila a kultúrny život sa začal vracať do normálu. Počas najväčšej migračnej vlny z vojnou postihnutej susednej krajiny sa aj naša organizácia a zamestnanci aktívne zapojili do pomoci odídencom.

Najväčšie obavy ale máme práve z nastupujúcej ekonomickej a energetickej krízy v roku 2023. Keďže sa staráme o niekoľko budov a pamiatok v meste, ktoré na svoju prevádzku, samozrejme, potrebujú elektrickú energiu a plyn, aj nás sa bytostne dotkne ich enormné zdražovanie.

Očakávame, že to značne navýši výdavkovú časť nášho rozpočtu. Napriek tomu sme odhodlaní pokračovať v už rozbehnutých projektoch a dotiahnuť ich do úspešnej realizácie.

S akými cieľmi ste začali rok 2023?

Naďalej máme v pláne zveľaďovať a dopĺňať expozície mestského múzea, a to nielen v radnici, ale aj v budove historickej zbrojnice, kde sme v minulom roku začali s umiestnením makety mesta z roku 1907. Naším hlavným cieľom je udržať plynulý chod všetkých nami spravovaných objektov, aby sme si aj naďalej udržali priazeň našich návštevníkov a mohli sme pre nich pripravovať zaujímavé aktivity.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Pobočka v Rimavskej Sobote zastrešuje oba naše regióny a opatrovateľku vám vie poskytnúť v okresoch R. Sobota, Lučenec a Poltár. Ďalej...
Zostať doma a nezostať sám: Organizácia Senior Plus pomáha seniorom aj ich rodinám
2.feb.2024 - Pobočka v Rimavskej Sobote zastrešuje oba naše regióny a opatrovateľku vám vie poskytnúť v okresoch R. Sobota, Lučenec a Poltár. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Pri hromadnej zrážke áut a dodávky sa zranili traja ľudia
23.feb.2024 - Pri nehode utrpeli zranenia dvaja muži a jedna žena. Ďalej...
Štrajk poľnohospodárov zasiahne aj cesty v Novohrade
21.feb.2024 - Polícia Slovenskej republiky upozorňuje na dopravné obmedzenia aj v okresoch Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Rimavská Sobotam a Revúca. Ďalej...
SÚŤAŽ: Oslávte MDŽ v Lučenci s Velšicovou, Božankou či Jakubcom na Šláger paráde
20.feb.2024 - Tunajšiemu publiku sa predstavia v rámci programu s názvom Šláger paráda pri príležitosti Medzinárodného dňa žien. Ďalej...
Mestský úrad v Lučenci pokračuje so sťahovaním, sídliť bude v dvoch lokalitách
8.feb.2024 - Lučenecká radnica má v pláne pokračovať v polovici februára. Ďalej...
Voľné pracovné miesta v okrese V. Krtíš: Hľadajú predavača, skladníka či vodiča 
5.feb.2024 - Záujemcovia si môžu vybrať z desiatok ponúk, pri ktorých sú uvedené platové podmienky, požadovaná prax a vzdelanie i kontaktné údaje. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross