FIĽAKOVO – Mesto Fiľakovo získalo ocenenie Roma Spirit 2021 v kategórii samospráv. Výsledky vyhlásili v stredu (8. 12.) večer na Dvojke RTVS. Fiľakovo vybrala medzinárodná porota spomedzi troch nominovaných. Finalistami boli aj obce Radnovce a Vtáčkovce.
Vedeniu mesta udelili ocenenie za „efektívne prístupy v riešení výziev rómskych komunít, dlhodobú prácu s najväčšou integrovanou rómskou komunitou na Slovensku a aktívne zapájanie sa do aktivít zameraných na znižovanie nezamestnanosti v regióne. Osobitne za inovatívne riešenia bytovej politiky, bezpečnosti a spolunažívania všetkých obyvateľov.“
Článok pokračuje pod reklamou.
Pre pandémiu sa tradičný galavečer spojený s odovzdaním ocenení nekonal. Ako ozrejmila hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová, organizátori odovzdali samospráve ocenenie ešte v novembri po skočení zasadnutia mestského zastupiteľstva.
“Veľmi nás prekvapil už len fakt, že sme nominovaní. Svedčí to o tom, že ľudia, ktorí sa tejto problematike aktívne venujú a rozumejú jej, sledujú naše kroky a hodnotia ich pozitívne. Poviem však úprimne, že som nečakal, že z troch nominovaných samospráv získame cenu práve my. Príchod početného štábu a organizátorov nás skutočne šokoval,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs.
Ocenenie považuje za zadosťučinenie za roky systematickej práce vo vyrovnávaní spoločenských rozdielov v meste a aj za potvrdenie pre ľudí z majority, ktorí niektoré kroky mesta nepovažovali za správne.
“Potvrdilo sa, že toto je cesta, ktorá má zmysel. U nás, kde žije najväčšia integrovaná rómska komunita, je táto problematika viacvrstvová. Žijú medzi nami sociálne vylúčení Rómovia, ale aj integrovaní podnikatelia či učitelia. U nás neplatí, že rómska problematika je len o odkázaných ľuďoch. Téma je komplexnejšia, a preto aj naše riešenia musia byť individuálne zamerané na všetky vrstvy. Treba si ale povedať, že to, čo máme dnes vo Fiľakove, nie je stav, ale výsledok. Spolužitie na tejto úrovni nie je samozrejmosťou, ale plodom roky trvajúcej práce v sociálnej oblasti,“ pokračoval primátor.
Agócs vidí riešenie integrácie v postupnom vyrovnávaní spoločenských rozdielov. Základom musí byť možnosť zamestnať sa.
“Jedným z krokov v tejto oblasti je aj náš projekt výstavby výrobnej haly pre budúceho investora v priemyselnej zóne. Je to v našich pomeroch nevídaný prístup samosprávy. Nie je zvyčajné, že mesto stavia továreň na podporu zamestnanosti. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sa nám to podarilo, čaká nás však ešte veľa nášľapných mín,“ dodal.
Projekt Roma Spirit na Slovensku prebieha od roku 2009 a je zameraný na prezentáciu pozitívnych prínosov v prospech rómskeho etnika a ocenenie aktívnej snahy zlepšovať životné podmienky a plnohodnotne a dôstojne integrovať rómsku menšinu.
Vyhlasovateľmi 13. ročníka Roma Spirit boli Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC). Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Článok pokračuje pod reklamou.
Fiľakovo je mesto v okrese Lučenec, s viac ako desaťtisíc obyvateľmi, v približne rovnakom pomere zastúpené maďarským, slovenským a maďarsky hovoriacim rómskym obyvateľstvom. Presvedčením vedenia mesta je, že pri súčasnej skladbe obyvateľov je nevyhnutné udržať dobré spolunažívanie založené na vyrovnávaní sociálnych rozdielov medzi jednotlivými skupinami.
Vo Fiľakove žije najväčšia integrovaná komunita Rómov na Slovensku, zložená z rôznych sociálnych vrstiev. K tomu smerujú aj aktivity samosprávy, reflektujúce na odlišné potreby svojich obyvateľov. Samospráva sa zaoberala integráciou rómskej komunity už začiatkom tisícročia, kedy táto téma v spoločnosti až tak nerezonovala. Postupné kroky a včasné intervencie, poznanie komunity a jej problémov cez dvadsať rokov, sú výsledkom priateľského spolunažívanie troch národností, aj vďaka prístupu primátora mesta Attilu Agócsa.
Projekty v meste sú širokospektrálne zamerané. V oblasti bývania v roku 2014 vznikla nová bytovka nájomného bývania, obnovili sa cesty v lokalitách, kde žijú marginalizované rómske komunity. V oblasti zamestnanosti má mesto vo svojich organizáciách zamestnané desiatky Rómov, predovšetkým pedagógov na základných školách, vo verejnoprospešných službách a v pozícii stáleho terénneho sociálneho pracovníka. Dlhodobo nezamestnaným mesto každoročne umožňuje spolupracovať na obnove miestneho hradu.
Mesto sa snaží využívať všetky dostupné možnosti podpory cez národné projekty z Operačného programu Ľudské zdroje, ako napríklad Miestne občianske poriadkové služby, Komunitné centrum, Terénna sociálna práca a iné. V roku 2016, v rámci projektu Európa pre občanov, mali možnosť oboznámiť sa so sociálnym podnikaním v iných štátoch Európy. Počas projektu zozbierali a spracovali príklady dobrej praxe v oblasti sociálneho podnikania a práce s marginalizovanými rómskymi komunitami.
Mesto spustilo inkluzívne vzdelávanie v nových odborných učebniach. V rámci povinnej predškolskej výchovy rozšírili kapacity materskej školy o tridsaťštyri miest. Podporujú výchovu športových talentov v rámci klubu FTC Fiľakovo, v komunitnom centre sa úspešne venujú deťom a mládeži, kde vznikla aj tanečná skupina UNIVERSAL DANCE GROUP, ktorá bola úspešná v súťaži Česko Slovensko má talent. Zapájajú dlhodobo nezamestnaných na trhu práce a prispievajú k odbúravaniu sociopatologických javov v spoločnosti.
Článok pokračuje pod reklamou.
Ako prvá zo samospráv upozornila na celoslovenský jav, problematiku užívania toulénu v sociálne znevýhodnených skupinách obyvateľov, na základe čoho sa prijali celonárodné opatrenia. V rámci akčného plánu rozvoja okresu zriadili kanceláriu právneho poradenstva, kde sa venovali najmä tematike bývania a poskytovali pomoc pri vysporiadaní vlastníckych vzťahov.
Vďaka iniciatíve sa podarilo predísť dražbám a zabránilo sa deložovaniu približne dvadsať ľudí. Na podnet samosprávy vzniklo v meste aj vysunuté pracovisko Centra právnej pomoci, kde riešia predovšetkým otázku osobného bankrotu, ale aj civilné právne spory.
Keďže samospráva považuje za dôležité k mierovému spolunažívaniu rómskej a nerómskej komunity porozumenie a prijatie rómskej kultúry a jej špecifík, Dni mesta od roku 2014 začínajú dňom venovaným rómskej kultúre. Súčasťou tohto dňa je aj výtvarná súťaž s tematikou rómskej kultúry, do ktorej sa každoročne zapájajú aj deti z majority.
Každoročnými dotáciami mesto podporuje občianske združenia, ktoré sú zamerané na prácu s rómskou komunitou a jej rozvoj, napríklad OZ Čarovné husle, Kovosmaltskí zvárači, či Minorita za všetkých. Okrem prispievania na bežnú činnosť organizácií, mesto prispieva aj na pietne podujatia pri príležitosti pripomienky Rómskeho holokaustu. Realizované aktivity a projekty majú prínos pre všetkých obyvateľov. Mesto Fiľakovo je jedným z inšpiratívnych príbehov ako pekne spolu žiť.