Letnú sezónu v Mestkých ovocných sadoch zavŕšili ochutnávkou ovocia

Zdroj: mesto Lučenec

LUČENEC – Silné mrazy, ktoré postihli aj Mestský ovocný sad v Lučenci, prekazili v tomto roku zorganizovať samozber. Jeho aspoň čiastkovou náhradou bola ochutnávka ovocia, ktorú zorganizovala samospráva. Tá o nej informovala na svojej stránke na sociálnej sieti. Zúčastnili sa jej aj tretiaci zo Základnej školy M. R. Štefánika.

„Tento rok neprial ovociu. Potešiť obyvateľov sme chceli aspoň takto. Všetci tí, ktorí si našli čas, si mohli pochutnať na malinách, černiciach, jahodách či jabĺčkach. Verím, že aj deťom zo základnej školy sa dnešný deň v mestských ovocných sadoch páčil,“ povedala Magdaléna Krchňáková, odborná garantka mestských ovocných sadov.

Ako radnica uviedla, deti strávili čas aj v enviroučebni, kde sa naučili, ako zbierať semiačka rôznych medonosných rastlín. Vo vrecúšku si ich mohli vziať do školy, vysiať a neskôr sledovať, ako sa zo semiačka stáva rastlina.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Aj keď úroda bola slabšia, o to bohatší bol tento rok na rôzne dotácie, ktoré sa nám podarilo získať. Mestské ovocné sady sme zmenili na nepoznanie. V práci pokračujeme ďalej a na jeseň plánujeme ďalšiu výsadbu stromov – financie sme získali vďaka úspešnému projektu. Budujeme priestor spätý s prírodou, vhodný nielen na oddych od mestského ruchu, ale aj na environmentálnu výchovu. Novú enviroučebňu, ktorá vznikla vďaka podpore z Environmentálneho fondu, žiačky a žiaci využili naplno. Tešme sa spolu na ďalšie projekty, ktoré máme pripravené. Všetkých pozývam aj na ďalšiu sezónu do našich Mestských ovocných sadov,“ povedala primátorka mesta Alexandra Pivková.

Na jeseň a cez zimu prejdú sady niekoľkými úpravami, na ktoré sa im podarilo získať financie. Pribudnúť majú lavičky, informačné tabule a aj cesta z prírodných materiálov, ktorá povedie naprieč Alejou našich predkov. Naplánovaná je aj výsadba ďalších stromov. „Radi by sme urobili aj vyvýšené záhony. Záhrada je raz taká – počas celého roka sa tam niečo deje. Budeme musieť všetko okopať, zostrihať liečivé rastlinky, v zime budeme robiť orezávky stromov, niektoré sme nestihli na jar,“ doplnila Krchňáková.

A či bude budúce leto úroda lepšia? „Ak niekedy v apríli neprídu mrazy, také ako tento rok, tak áno. Vždy je dobrá taká sezóna, keď je veľmi dlho zima, keď sa neoteplí prudko. Keď sa totiž ochladí po prudkom oteplení, tak je zlá sezóna," dodala Krchňáková s tým, že tento rok veľmi veľa pršalo a aj keď bolo teplo, chýbali opeľovače. "Stromy kvitli, ale nemalo ich čo opeliť. Včely lietajú len vtedy, keď je slnečné počasie a aspoň 15 stupňov Celzia."

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross