Kvôli alarmujúcej situácii s migrantmi vo Veľkom Krtíši zasadal krízový štáb

Foto: Polícia SR - Banskobystrický kraj

OKRES VEĽKÝ KRTÍŠ – Situácia s migrujúcimi ľuďmi, ktorí prechádzajú cez hranice Slovenska, sa stupňuje. Chaos vládne aj v okrese Veľký Krtíš, kde počet migrantov každým dňom stúpa. Ministerstvo vnútra si koncom augusta prenajalo vo Veľkom Krtíši priestory areálu súkromnej firmy PRP z Tomášoviec.

Ide o areál, ktorý sa nachádza v odľahlej časti mesta, no stal sa "domovom" pre stovky cudzincov. Výrobná hala ale na tento účel, a ani na taký obrovský nápor, nebola pripravená. S jej využívaním na dlhodobejšie prespávanie sa ani nepočítalo. Migrujúce osoby sa mali v priestoroch bývalej píly zdržiavať iba po dobu, kým ich odvezú na registráciu na cudzineckej polícii.

Dokumenty sa ale v takom nápore, akým cudzinci prichádzajú, nestíhajú vystavovať. Utečenci teda v hale pribúdajú.

Počas včerajšieho dňa (5. augusta) na základe týchto skutočností, v meste zasadal krízový štáb, na ktorom sa stretli zástupcovia ministerstva vnútra so starostami obcí a miest v okolí Veľkého Krtíša. Na stretnutí sa hovorilo o možnostiach zlepšenia momentálnej situácie a zmiernenia zaťaženia okolitých samospráv a obyvateľov žijúcich v nich.

Článok pokračuje pod reklamou.

"V prvej časti stretnutia starostovia komunikovali svoje otázky o prijímaní ďalších opatrení a ďalších možných krokoch na zmiernenie tlaku na obce a mesto Veľký Krtíš. Situácii môže pomôcť plánované zníženie vyťaženosti pracovísk cudzineckej polície v prihraničných oblastiach, a tým odľahčenie súčasných dočasných čakacích priestorov na registráciu vo vyhradených priestoroch," informoval tlačový odbor z kancelárie ministra vnútra.

Povedané bolo aj, že v okrese Veľký Krtíš je naplánované zriadenie registračných pracovísk mimo obývaných oblastí tak, aby sa cudzinci, ktorí neoprávnene prekročili štátnu hranicu, zdržiavali na mieste menej ako 24 hodín.

"Polícia je v súčasnosti vystavená náročnému zaťaženiu vzhľadom na nedostatok kapacít. Napriek tomu však vykonáva všetky úkony, ktoré jej ukladá zákon a zabezpečuje bezpečnosť občanov. Poskytujme polícii všetku podporu, ktorú potrebuje, vrátane zvýšenia kapacít, lepšej vybavenosti a zlepšenia pracovných podmienok. Otázka nasadenia Ozbrojených síl SR v zmysle zákona o Policajnom zbore je v procese riešenia," vyjadril štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Kráľovič. 

Ako ďalej tlačový odbor uviedol, uzavretie hraníc by v súčasnosti podľa nich nebolo funkčným riešením. "654,8 kilometrov dlhá slovensko – maďarská hranica s množstvom veľkých a menších priechodov, dlhej zelenej hranice a vzájomnej komunikácii prevádzačov, by spôsobila neefektívne využitie síl a prostriedkov. Kľúčovým je boj proti prevádzačstvu, kde Slovensko patrí medzi nájúspešnejších v EÚ v pomere počet príslušníkov PZ na počet chytených prevádzačov," dodalo MV SR.

"Prioritou je zabezpečenie bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, no pri prijímaní opatrení máme zároveň na zreteli zodpovednosť voči ľudským právam. Situáciu v okrese skomplikoval aj náhly, až dvojnásobný denný nárast zo 100 na 300," vysvetlil viceprezident Policajného zboru Damián Imre.

Predmetom rokovania krízového štábu bolo tiež zabezpečenie vyhradených priestorov pre najzraniteľnejšie skupiny osôb, čiže matiek s deťmi a zabezpečenie stravovania či hygieny. 

Zo Sýrie sú v súčasnosti vysídlené 4 milióny osôb. Celková tranzitná migrácia vzrástla na území Slovenskej republiky v medziročnom porovnaní o vyše 900 percent, z takmer 3 000 záchytov v období od 1. 1. 2022 do 3. 9. 2023 na 27 634 záchytov. 

"Otázka zvládania migrácie je dlhodobým fenoménom, ktorý sa týka celej Európy a na zmiernenie jej dopadov je potrebné prijímať spoločné riešenia na európskej úrovni. Úlohou zložiek ministerstva vnútra je zabezpečovanie verejného poriadku, ale tiež riešenie krízových situácií každého druhu, teda aj migračnej krízy," dodali z rezortu vnútra.

Pozrite si reportáž regionálneho štábu TV JOJ v čase od 1:10 min.:

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross