Kraj zareagoval na rušenie vlakov aj pridaním nových autobusov

12. decembra 2022 | |  | 
Ilustračné foto: sadlc.sk

NOVOHRAD - Nové cestovné poriadky vlakovej dopravy vstúpili na Slovensku do platnosti v nedeľu 11. decembra. Banskobystrický samosprávny kraj s masívnymi zmenami v grafikone vlakov na svojom území nesúhlasil, väčšinu jeho pripomienok však ministerstvo dopravy neakceptovalo.

Cestujúcej verejnosti sa tak župa snažila vyjsť v ústrety úpravou a doplnením prímestských spojov.

Od nedele 11. decembra platia vo verejnej doprave veľké zmeny. Tie súvisia najmä s novým cestovným poriadkom vlakov, ktorý si objednalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Na území Banskobystrického samosprávneho kraja tak príde k zmenám pri všetkých vlakoch, na ktoré boli cestujúci doposiaľ zvyknutí.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Banskobystrický kraj zaslal nesúhlasné stanovisko a pripomienky k predloženému návrhu grafikonu vlakovej dopravy pre rok 2023 na ministerstvo dopravy ešte v júli. Väčšina našich pripomienok ale nebola do finálnej podoby grafikonu akceptovaná,“ hovorí riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Miroslav Vyka.

Župa sa preto rozhodla vyjsť cestujúcej verejnosti v ústrety aspoň tam, kde jej to umožnila prevádzka prímestských autobusov.

„V spolupráci so starostami, primátormi i verejnosťou sme identifikovali najzávažnejšie problémy, ktoré nový železničný grafikon so sebou prinesie. Najviac pripomienok bolo k zrušeniu ranného vlaku z Brezna do Banskej Bystrice s odchodom 4:14, ktorý už nebude premávať v soboty, nedele, sviatky a v dňoch od 24. decembra 2022 do 8. januára 2023. Ten sme nahradili novým autobusovým spojom, ktorý zastreší tie dni, kedy vlak nepôjde,“ hovorí Miroslav Vyka.

Nový autobusový spoj začne na trase Brezno – Banská Bystrica premávať od nedele 11. decembra s odchodom zo zastávky Brezno, Mazorníkovo, SAD o 4:15, Brezno AS 4:25 a s príchodom na autobusovú stanicu v Banskej Bystrici 5:15.


ČÍTAJTE AJ: Poltár v rámci predvianočného programu pripravuje nové podujatie


„Tento spoj využívali najmä zdravotníci a ďalší zamestnanci banskobystrickej nemocnice. Nový prímestský autobus je nastavený tak, aby na zastávke 29. augusta stíhal prípoj trolejbusu číslo 1 v smere do Rooseveltovej nemocnice,“ doplnil Miroslav Vyka.

Naopak, v pracovných dňoch príde zo strany ministerstva dopravy k zrušeniu vlakových spojov na tratiach Brezno – Tisovec a späť a Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava a späť.

„Autobusové spoje v rannej špičke na trase Revúca/Hnúšťa - Tisovec – Brezno sme upravili už od októbra a mali by vykryť aj výpadok vyššie spomínaných vlakov. Na trase z Banskej Štiavnice dôjde k významnejším úpravám cestovných poriadkov autobusov cez víkend, aby autobusy nechodili v rovnakých časoch ako zmenené vlaky. Situáciu v pracovných dňoch budeme sledovať a následne vyhodnotíme prípadné potreby zmien cestovných poriadkov v autobusovej doprave,“ povedal Miroslav Vyka.

Článok pokračuje pod reklamou.

Jednou z výrazných zmien v prospech cestujúcich je aj zavedenie nového spojenia medzi Veľkým Krtíšom a Banskou Bystricou v sobotu o 17:13 z Modrého Kameňa s príchodom do Banskej Bystrice o 18:34. Naspäť pôjde autobus z Banskej Bystrice o 20:20 s príchodom do Veľkého Krtíša o 22:04.

„Jedny z najväčších a najrozsiahlejších zmien boli vykonané v okrese Lučenec, kde na základe požiadavky na zabezpečenie dopravnej obsluhy zamestnancov podniku v Katarínskej Hute, časť obce Cinobaňa, bolo zavedených niekoľko nových autobusových spojení a na súčasných spojoch boli vykonané zmeny tak, aby boli zabezpečené nadväznosti na ostatné autobusové a vlakové spojenia. Najväčšiu zmenu vo forme zmeny ponuky dopravných spojení pocítia cestujúci z obcí Cinobaňa, Breznička, Málinec, Poltár a smeru na Utekáč,“ uzavrel Miroslav Vyka.

Nové cestovné poriadky a zmeny, ktoré v nich nastali, sú zverejnené na webovej stránke Banskobystrického samosprávneho kraja v časti Doprava, na webových stránkach dopravcov SAD Lučenec a Slovenská autobusová doprava Zvolen a tiež na webe www.cp.sk


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...
Novohradske.sk a Rimava.sk hľadajú nového redaktora, pridaj sa k nám
3.okt.2023 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do mestskej kasy v Poltári pribudlo viac ako 1,6 milióna eur z externých zdrojov
29.nov.2023 - V roku 2023 samospráva dosiahla významné finančné príjmy prostredníctvom viacerých podporených projektov. Ďalej...
CCC ponúka praktické a štýlové batohy pre celú rodinu. Ktoré modely sú najlepšie?
27.nov.2023 - V CCC nájdete viac ako dvesto dámskych ruksakov od výmyslu sveta. Ďalej...
Festival Demokracie v Lučenci spojil študentov škôl s politikmi
27.nov.2023 - Festival zorganizovala Rada mládeže Slovenska v úzkej spolupráci s Regionálnym centrom podpory učiteľov v Lučenci a Podnikavcami Novohradu. Ďalej...
Odpovede na to, ako si udržiavať emocionálne zdravie, vám prináša tím šikovných Lučenčaniek
22.nov.2023 - Prinášajú verejnosti sebapoznávací nástroj, vďaka ktorému už mnoho klientov dospelo k dobrým zmenám, po ktorých túžili.  Ďalej...
AKTUALIZOVANÉ: Polícia obvinila ženu, ktorá nožom zaútočila na manžela
21.nov.2023 - 49-ročnej žene bolo vznesené obvinenie za zločin ublíženia na zdraví. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross