Kraj zareagoval na rušenie vlakov aj pridaním nových autobusov

12. decembra 2022 | |  | 
Ilustračné foto: sadlc.sk

NOVOHRAD - Nové cestovné poriadky vlakovej dopravy vstúpili na Slovensku do platnosti v nedeľu 11. decembra. Banskobystrický samosprávny kraj s masívnymi zmenami v grafikone vlakov na svojom území nesúhlasil, väčšinu jeho pripomienok však ministerstvo dopravy neakceptovalo.

Cestujúcej verejnosti sa tak župa snažila vyjsť v ústrety úpravou a doplnením prímestských spojov.

Od nedele 11. decembra platia vo verejnej doprave veľké zmeny. Tie súvisia najmä s novým cestovným poriadkom vlakov, ktorý si objednalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Na území Banskobystrického samosprávneho kraja tak príde k zmenám pri všetkých vlakoch, na ktoré boli cestujúci doposiaľ zvyknutí.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Banskobystrický kraj zaslal nesúhlasné stanovisko a pripomienky k predloženému návrhu grafikonu vlakovej dopravy pre rok 2023 na ministerstvo dopravy ešte v júli. Väčšina našich pripomienok ale nebola do finálnej podoby grafikonu akceptovaná,“ hovorí riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Miroslav Vyka.

Župa sa preto rozhodla vyjsť cestujúcej verejnosti v ústrety aspoň tam, kde jej to umožnila prevádzka prímestských autobusov.

„V spolupráci so starostami, primátormi i verejnosťou sme identifikovali najzávažnejšie problémy, ktoré nový železničný grafikon so sebou prinesie. Najviac pripomienok bolo k zrušeniu ranného vlaku z Brezna do Banskej Bystrice s odchodom 4:14, ktorý už nebude premávať v soboty, nedele, sviatky a v dňoch od 24. decembra 2022 do 8. januára 2023. Ten sme nahradili novým autobusovým spojom, ktorý zastreší tie dni, kedy vlak nepôjde,“ hovorí Miroslav Vyka.

Nový autobusový spoj začne na trase Brezno – Banská Bystrica premávať od nedele 11. decembra s odchodom zo zastávky Brezno, Mazorníkovo, SAD o 4:15, Brezno AS 4:25 a s príchodom na autobusovú stanicu v Banskej Bystrici 5:15.


ČÍTAJTE AJ: Poltár v rámci predvianočného programu pripravuje nové podujatie


„Tento spoj využívali najmä zdravotníci a ďalší zamestnanci banskobystrickej nemocnice. Nový prímestský autobus je nastavený tak, aby na zastávke 29. augusta stíhal prípoj trolejbusu číslo 1 v smere do Rooseveltovej nemocnice,“ doplnil Miroslav Vyka.

Naopak, v pracovných dňoch príde zo strany ministerstva dopravy k zrušeniu vlakových spojov na tratiach Brezno – Tisovec a späť a Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava a späť.

„Autobusové spoje v rannej špičke na trase Revúca/Hnúšťa - Tisovec – Brezno sme upravili už od októbra a mali by vykryť aj výpadok vyššie spomínaných vlakov. Na trase z Banskej Štiavnice dôjde k významnejším úpravám cestovných poriadkov autobusov cez víkend, aby autobusy nechodili v rovnakých časoch ako zmenené vlaky. Situáciu v pracovných dňoch budeme sledovať a následne vyhodnotíme prípadné potreby zmien cestovných poriadkov v autobusovej doprave,“ povedal Miroslav Vyka.

Článok pokračuje pod reklamou.

Jednou z výrazných zmien v prospech cestujúcich je aj zavedenie nového spojenia medzi Veľkým Krtíšom a Banskou Bystricou v sobotu o 17:13 z Modrého Kameňa s príchodom do Banskej Bystrice o 18:34. Naspäť pôjde autobus z Banskej Bystrice o 20:20 s príchodom do Veľkého Krtíša o 22:04.

„Jedny z najväčších a najrozsiahlejších zmien boli vykonané v okrese Lučenec, kde na základe požiadavky na zabezpečenie dopravnej obsluhy zamestnancov podniku v Katarínskej Hute, časť obce Cinobaňa, bolo zavedených niekoľko nových autobusových spojení a na súčasných spojoch boli vykonané zmeny tak, aby boli zabezpečené nadväznosti na ostatné autobusové a vlakové spojenia. Najväčšiu zmenu vo forme zmeny ponuky dopravných spojení pocítia cestujúci z obcí Cinobaňa, Breznička, Málinec, Poltár a smeru na Utekáč,“ uzavrel Miroslav Vyka.

Nové cestovné poriadky a zmeny, ktoré v nich nastali, sú zverejnené na webovej stránke Banskobystrického samosprávneho kraja v časti Doprava, na webových stránkach dopravcov SAD Lučenec a Slovenská autobusová doprava Zvolen a tiež na webe www.cp.sk


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/ Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Lučenecká Agentúra práce BBSK pomáha osobám z MRK pripraviť sa na podmienky trhu práce a začleniť sa do spoločnosti. Ďalej...
Kurzy pracovných zručností z projektu Spájame sa pre viac príležitostí boli úspešné
30.apr.2024 - Lučenecká Agentúra práce BBSK pomáha osobám z MRK pripraviť sa na podmienky trhu práce a začleniť sa do spoločnosti. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Morský kolagén chráni kĺby
14.máj.2024 - Zaraďte do svojej každodennej stravy morský kolagén! Jednoduchý postup pomôže udržať motorickú aktivitu, zníži riziko zápalu kĺbov a zranení. Hydrolyzovaný morský kolagén obsahuje dva základné typy kolagénu: I a III, nevyhnutné prvky pre cievnu a kožnú elasticitu, pevnosť kostí a zdravie kĺbov. Prečo kolagén na kĺby Kolagén je jedným z typov proteínov zodpovedných za štruktúru […] Ďalej...
Prečo je dôležité mať kvalitné autodiely pre vaše vozidlo?
14.máj.2024 - Keď hovoríme o automobiloch, bezpečnosť a spoľahlivosť by mali byť prioritou číslo jeden. Kvalitné náhradné autodiely zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečení týchto faktorov. Použitie lacných a nekvalitných autodielov môže viesť k vážnym problémom a ohroziť nielen výkon vášho vozidla, ale aj vašu vlastnú bezpečnosť na cestách. Investícia do vysokokvalitných náhradných dielov sa môže zdať drahá, […] Ďalej...
Top 5 trendov zdobenia okien závesmi v roku 2024
14.máj.2024 - Funkčnosť a estetika pri navrhovaní okenných otvorov sú rovnako dôležité. Zistite, ktoré závesy zodpovedajú moderným trendom v interiérovom dizajne a ako môžete za pár minút zmeniť náladu v miestnosti. Udržateľné technológie Eko dizajn sa mení: namiesto prírodného hodvábu a ľanu uprednostňujú dizajnéri syntetické materiály vyrobené z polyesterových vlákien. Syntetické závesy sa neboja plesní a UV […] Ďalej...
Divadelná hra Prachy končí nečakane
13.máj.2024 - Predstavenie je plné expresívnych výrazov a vtipných dialógov. Ďalej...
Dni vína vo vinárstve MOVINO sú už za dverami + SÚŤAŽ
8.máj.2024 - Ochutnávka bude sprevádzaná kultúrnym programom. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross