Klienti si prepravnú službu v Poltári pochvaľujú, funguje už niekoľko mesiacov

Reprofoto: TV Poltár

POLTÁR – Okresné mesto spustilo koncom januára novú sociálnu službu. Prostredníctvom nej pomáhajú dôchodcom i ťažko zdravotne postihnutým alebo klientom zariadení. Samospráva od jej zavedenia eviduje množstvo žiadostí.

Občania službu privítali najmä kvôi zabezpečeniu sprievodu pacientov k lekárom. Prepravuje imobilných ľudí na invalidných vozíkoch či klientov ZSS, ktorých je už viac ako 30.

"Jej hlavným cieľom je uľahčiť život zdravotne postihnutým občanom, ktorí by inak mali obmedzený prístup k bežným službám. Mnohí z nich sa často stretávajú s prekážkami pri cestovaní, či už sú to neprístupné verejné dopravné prostriedky alebo nedostatočná dostupnosť. Prepravná služba pre nich predstavuje spoľahlivú a bezpečnú možnosť dopravy,“ uviedol primátor mesta Peter Sitor.

Článok pokračuje pod reklamou.

Kľúčové skupiny, ktoré tvoria aj klientelu novej prepravnej služby, sú ľudia s postihnutím. U nich vzniká problém s presúvaním a cestovaním najviac. Mesto sa rozhodlo službu poskytovať najmät z tohto dôvodu. Službu si pochvaľujú nielen kvôli prevozu, ale celkovej výpomoci, ktorú im šofér poskytne.

"Dnes môžeme s hrdosťou povedať, že táto služba nie je len nevyhnutnosťou, ale aj príkladom toho, ako sa môže mesto starať o svojich občanov, najmä o tých najzraniteľnejších. Je len málo vecí, ktoré môžu mať takýto bezprostredný a pozitívny vplyv na kvalitu života, a prepravná služba je jednou z nich,“ dodal primátor.

Prepravnú službu zabezpečuje špeciálne upravené vozidlo Citroën Jumper s kapacitou 7 miest. Prítomnosť hydraulického zdvíhacieho zariadenia umožňuje jednoduché nastupovanie a vystupovanie pre tých, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť.

"Predstavte si, že keď som mal ísť na kontrolu do nemocnice, musel som sa spoliehať na priateľov alebo rodinu, aby ma odviezli. Teraz si môžem objednať prepravu kedykoľvek potrebujem a som vďačný, že mám túto možnosť,“ povedal jeden z klientov.

Projekt finančne podporila MAS HORNOHRAD. Mesto od spoločnosti získalo dotáciu vo výške 43 003,65 eur. Samospráva je zaviazaná dofinancovaním 5-timi percentami, čo predstavuje zhruba 2 263,35 eur.

Kto môže o službu požiadať?

Žiadateľ, ktorý má o službu záujem, je povinný predložiť vyplnenú žiadosť a potrebné doklady v závislosti od zdravotného stavu (preukaz ZŤP, občiansky preukaz, kópiu rozhodnutia ÚPSVaR o odkázanosti na individuálnu prepravu, kópiu rozhodnutia o odkázanosti na sociálnu službu, potvrdenie obvodného lekára o nepriaznivom stave).

Objednať službu je možné na telefónnom čísle 047/430 84 17 alebo osobne na MsÚ Poltár. Prepravná služba sa objednáva minimálne deň vopred v pracovných dňoch od 7:30 do 15:00 hod. V deň objednávky sa môže prepravná služba poskytnúť len v prípade, že je voľné osobné motorové vozidlo alebo nie je využitá kapacita motorového vozidla. V prípade potreby je poskytnutý sprievod v podobe terénneho sociálneho pracovníka MsÚ Poltár.

Poskytovateľ ma právo neposkytnúť prepravnú službu, ak prijímateľ narúša priebeh prepravy nedodržiavaním zásad slušného správania sa a hrubo porušuje dobré mravy alebo ak nedodržiava základné zásady hygieny. Vodič ma právo odmietnuť prepravu prijímateľa, ktorý je pod vplyvom návykových látok a správa sa neprimerane a vulgárne.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU


Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross