Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva na výstavu holandskej fotografky Jutky Rona

30. októbra 2023 | | | |  | 

FIĽAKOVO – Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na vernisáž výstavy diel slávnej holandskej fotografky Jutky Rona, ktorá nesie názov Maďarskí cigáni – Svedectvo preživších.

Fotografka maďarského pôvodu mala len dva roky, keď jej rodičia emigrovali do Holandska. "Remeslu sa vyučila už v tejto krajine. Fotografovaniu sa začala vážnejšie venovať po ukončení vysokoškolského štúdia, čomu pravdepodobne výrazne napomohla aj podpora jej otca, Imreho Rónu, ktorý pracoval ako fotograf a viedol fotoagentúru, no vyskúšal si aj prácu novinára v Amsterdame," uviedli z Hradného múzea vo Fiľakove.

Na začiatku svojej kariéry bola Jutka Rona predovšetkým divadelnou fotografkou, potom sa prvotne stala uznávanou portrétnou fotografkou, neskôr autorkou cestopisov a fotoreportérkou. "Počas jej života bolo vydaných 10 fotoalbumov a jej snímky boli vystavené po celom svete. V roku 2006 sa v nej pri jednej návšteve výstavy budapeštianskeho Dokumentačného strediska holokaustu zrodila myšlienka, že by rada pripomenula aj pamiatku holokaustu maďarských Rómov, čoho výsledkom bolo, že v roku 2010 vyšiel v Holandsku zväzok s názvom Maďarskí cigáni, Svedectvo preživších," priblížili.

Článok pokračuje pod reklamou.

Album sa zameriava na rómskych preživších v ich vlastnom prostredí, v mnohých prípadoch zobrazených spoločne s rodinnými príslušníkmi a obsahuje rozhovory, v ktorých sa odvíjajú osudy jednotlivcov. Zábery odrážajú pre mnohých dnes už nezvyčajnú rodinnú spolupatričnosť, solidaritu, bezhraničnú lásku k deťom a tiež neskalenú radosť zo života.

"Rómske rodiny prijali Jutkin záujem a súcit, vďaka čomu vyrozprávali príbehy zo svojej hlboko pochovanej minulosti. Kniha Jutky Rona a výber zostavený z jej fotografií sú nielen spomienkou na holokaust, ale aj liekom proti nenávisti," uviedli z múzea.

Výstava, ktorá sa otvorí v najbližších dňoch, mala svoj debut v budapeštianskom Dome maďarských fotografov Mai Manó Ház v roku 2014, a do fiľakovského múzea sa dostala vďaka romológovi Univerzity v Pécsi, Zoltánovi Beckovi, kto je zároveň aj frontmanom hudobnej skupiny 30Y.

Vystavené fotografie sú jednými z posledných stôp éry, v ktorej profesionálna fotografia ešte zvečňovala životné okamihy prevažne pomocou analógovej technológie.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 3. novembra 2023 o 16:00 hodine, v galérii Mestského vlastivedného múzea vo Fiľakove. Výstava bude sprístupnená do 31. januára 2024.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Voľné pracovné miesta v okrese V. Krtíš: Hľadajú vodiča kamiónu, asistensku manažéra aj programátora
15.apr.2024 - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Veľkom Krtíši aktualizoval zoznam voľných pracovných miest. Ďalej...
V Poltári zorganizovali 2. ročník Memoriálu Jaroslava Štrbu a Ivana Terema
12.apr.2024 - Na 3. mieste sa umiestnil tím Žabky, 2. miesto obsadil Dobrý ročník a 1. miesto získal tím Siťák gym. Ďalej...
Históriu a pamiatky mesta Fiľakovo priblíži digitálny sprievodca
10.apr.2024 - Fiľakovo môžu návštevníci odteraz spoznávať prostredníctvom digitálneho sprievodcu. Ďalej...
V Kokave nad Rimavicou plánujú vybudovať novú kanalizáciu za približne 10 miliónov eur
9.apr.2024 - Slovenská vodárenská spoločnosť plánuje v Kokave nad Rimavicou vybudovať novú kanalizáciu pre viac ako 570 domácností. Ďalej...
Hľadáte si prácu v okrese Lučenec? Máme pre vás zoznam voľných pracovných miest
8.apr.2024 - Hľadáte si vy alebo vaši blízki a známi zamestnanie? Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross