FOTO: Zdravotníci sú v skafandri ako v saune, pacienti túžia po nádychu. Boli sme na covidovom oddelení v Lučenci

26. novembra 2021 | | | |  | 
Na covidovom oddelení lučeneckej nemocnice. Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

LUČENEC - Väčšina pacientov bezvládne leží, tí s trochou síl sa snažia chvíľu posedieť alebo postáť. Rozhovory na izbách nepočuť. Ústa hospitalizovaných zakrývajú kyslíkové masky, prípadne im na debaty ešte nestačí dych.

Po chodbách sa pohybujú zdravotníčky a zdravotníci v nepriepustných skafandroch, pod ktorými začína byť teplo už po pár minútach od ich navlečenia. Personál v nich takto v službe strávi dvakrát po tri aktívne hodiny plné pohybu, dokým ich pri pacientoch vystriedajú kolegyne a kolegovia.

Článok pokračuje pod reklamou.

V skafandroch, s respirátormi či tvárovými štítmi chodia z jednej izby do druhej, sledujú a polohujú pacientov, starajú sa o ich hygienu, robia odbery, dopĺňajú infúzie, antibiotiká i rôzne prípravky na uľahčenie dýchania a vykašliavania.

Keď sa dostanú na koniec chodby, môžu sa vrátiť na začiatok. Prestávka na toaletu alebo oddych musia počkať do vyzlečenia zo skafandra.

Takto pracujú v dvanásťhodinových zmenách. Napriek viditeľnej únave medzi zdravotníckym personálom panuje dobrá nálada. Kolegovia a kolegyne sa takto navzájom podporujú. "Sme dobrý kolektív a o tom to celé je," povedala nám v rozhovore špecializovaná sestra infekčnej JIS Dana Spodniaková.

V čase našej návštevy (24. 11.) mali na oddelení 62 hospitalizovaných pacientov.

Túžba nadýchnuť sa

Stav a životné funkcie pacientov monitorujú aj prostredníctvom špeciálnych zariadení, prihovorenie sa a osobný kontakt s pacientom priamo na izbe však dokáže viac.

"Ako sa cítite? Kývnite," pýta sa sestra pacienta. Ten s námahou hlavou pokynie na znak, že mu je dobre. Snaží sa aj čosi povedať, ale zmôže sa len na nezrozumiteľné zachrčanie. Zdravotníčky mu upravia polohu a pacient sa s úľavou nadýchne.

Príprava high flow prístroja pre pacienta. Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

Práve túžba po hlbokom a pokojnom nádychu je na tomto oddelení citeľná najviac. Mnohým hospitalizovaným musia s dýchaním pomáhať profesionálne high flow prístroje. Keď už nestačia ani tie, pacienta pripoja na umelú pľúcnu ventiláciu. Tá je však pre mnohých poslednou zastávkou.

"Na umelej pľúcnej ventilácii boli devätnásti, doteraz z nich neprežil ani jeden. Sú to veľmi zlé čísla, ktoré sú však porovnateľné s celým Slovenskom," ozrejmil počas našej stredajšej (24. 11.) návštevy priebeh tretej vlny v lučeneckej nemocnici primár infekčného oddelenia MUDr. Peter Kirschner.

Ventilátory boli v čase našej návštevy vypnuté. Posledný ventilovaný pacient umrel v noci predtým.

Aj primár sa spolu s kolegyňami a kolegami z oddelenia stretol s nepochopením zo strany niektorých pacientov alebo ich blízkych. Na infekčnom oddelení v Lučenci tak na ich adresu zazneli aj vulgarizmy a vyhrážky.

Na druhej strane, dočkali aj vďaky či precitnutia zo strany pacientov, ktorí na oddelení zmenili svoj postoj k očkovaniu a ochoreniu. Žiaľ, mnohí to už napraviť nestihli a v nemocnici umreli.

Naše rozhovory s primárom infekčného oddelenia MUDr. Petrom Kirschnerom a špecializovanou sestrou na infekčnej JIS Danou Spodniakovou prinesieme čitateľom portálu Novohradské.sk v najbližších dňoch.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Na futsalové majstrovstvá Európy pocestuje až šesť hráčov Mimelu Lučenec
17.jan.2022 - Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
V Lučenci sa vlani narodili aj Lexi, Rania či Jamal. Počet obyvateľov v posledných rokoch klesá
16.jan.2022 - Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Perfect Body Anett: Svetová kvalita za lučenské ceny
14.jan.2022 - Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...
Zoznam pohotovostných služieb v Novohrade nájdete na jednom mieste. Náš portál vám prináša novinku
9.jan.2022 - Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram