FOTO: Za 3 dni 524 kilometrov. Partia z regiónu chce prebehnúť Slovensko od Košíc po Bratislavu

Foto: Archív Crazy Runners

NOVOHRAD – O neuveriteľný športový výkon sa chce pokúsiť dvanásťčlenná (a jeden náhradník) partia z Novohradu a susedného Gemera/Malohontu. Športovkyne a športovci z viacerých kútov regiónu chcú Slovensko pokoriť krížom z Košíc po Bratislavu vo forme štafetového behu The Run Slovakia.

Odvážny nápad chcú zrealizovať počas troch júnových dní.

Ambiciózna skupina vytvorila na stránke gogetfunding.com verejnú zbierku na podporu ich aktivity. Z vyzbieraných peňazí chcú pokryť pohonné hmoty pre sprievodné vozidlá, štartovné, pitný režim, stravu a výživové doplnky pre bežcov.

Článok pokračuje pod reklamou.

Portál Novohradské.sk sa o odvážnom pláne porozprával s dvomi členkami bežeckej partie nazvanej Crazy Runners Zuzanou Kováčovou a Máriou Péterovou.

Prečo ste sa rozhodli prebehnúť Slovensko od Košíc po Bratislavu?

Táto myšlienka sa zrodila už v zime 2020. Členka skupiny Kristína Pelleová dala na Facebook ponuku na pridanie sa k behu The Run Slovakia. Tak sa zišla partia ľudí, ktorí boli odhodlaní túto trasu prekonať. Do toho ale prišli protipandemické opatrenia a preteky sa v pôvodnom termíne nekonali. Preto po roku konečne stojíme pred touto výzvou.

Je to pre nás doslova výzva, nie sme profesionálni športovci. Sme hobby bežci, ktorí chcú zistiť, čo dokážu. Nie sú to preteky len o behu, ale aj o hlave a o tom, že sa beží tri dni v kuse nocou aj dňom, nevyspatý a neumytý. (smiech)

Je to vystúpenie z komfortnej zóny, ktorá je v dnešnej dobe tak často spomínaná.


NEVYNECHAJTE: Parlament Fica na väzobné stíhanie nevydal. Takto hlasovali poslanci z nášho regiónu
NAPÍSALI SME AJ: Pre hromadné bitky podnikom v meste skrátili otváracie hodiny


Kto všetko sa behu zúčastní v rámci skupiny Crazy Runners?

Adam Vörös z Rimavskej Soboty - skaut a turista, ktorý rád beháva dlhé trailové behy a pravidelne pláva. Keď sme ho oslovili s otázkou, či do toho ide, jeho odpoveď znela: „Prečo nie? Nech žije rock 'n' roll.“ (smiech)

Dušan Daniš z Lučenca - rád beháva dlhé trailové behy po kopcoch. Veľký súper na pretekoch.

Gábor Kelemen z Fiľakovských Kováč - beháva už mnoho rokov, momentálne sa pripravuje aj na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Jeho meno ste si už mohli všimnúť na mnohých registračných listinách pretekov.

Klaudia Miklušáková, rodená Fiľakovčanka žijúca v Bratislave - behu sa venuje od detstva, je účastníčka majstrovstiev Slovenska. Úspešne absolvovala ČSOB polmaratón a Štefánik trail.

Kristína Pelleová z Hajnáčky - milovníčka koní. Má vlastnú farmu, ktorej sa nepretržite venuje. Sporadicky, keď má čas, si odskočí na nejaké pekné bežecké podujatie.

Ladislav Péter z Fiľakova - odkedy sa naučil behať je táto aktivita jeho najväčšou vášňou. Prípravu momentálne zameriava na polmaratón na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Samozrejme, dovtedy si odbehne ešte viacero pretekov v bližšom či širšom okolí.

Ladislav Riecky z Biskupíc - behá v čase aj nečase. Len tento rok sa jeho odbehnuté kilometre blížia už k tisícke. Pripravuje sa na maratón v Banskej Bystrici. Jeho motiváciou je dobrodružstvo a zážitok na celý život z The Run Slovakia a aj možnosť vidieť krásy Slovenska.

Mária Péterová z Fiľakova - z občasného behu sa táto záľuba stala jej prioritnou. Momentálne k nemu pridala aj prekážky a venuje sa príprave na ďalšie spartan preteky.

Marián Šimon z Fiľakova - MT biker, ktorý keď práve nepracuje alebo nebicykluje, tak si zabehá. Pred sebou má v tejto sezóne okrem našej štafety aj mnoho cyklistických pretekov.

Peter Rončák z Lučenca - obľubuje dlhé behy prírodou. Kto sa vyberie na Bear Foot Poľana, určite ho tam stretne. Bežcom je známy z rôznych podujatí.

Róbert Nagy z Hajnáčky - pracuje v ambulancii rýchlej lekárskej pomoci v Rimavskej Sobote. Do prípravy sa pustil asi s najväčším odhodlaním a urobil najväčšie pokroky. Taktiež má za sebou pár pekných pretekov v okolí, ale aj účasť na väčších pretekoch na Slovensku.

Tomáš Bolyos z Fiľakova - momentálne otec na plný úväzok, ktorý aj svoje tréningové behy absolvuje s kočíkom.

Zuzana Kováčová z Fiľakova - študuje športový manažment na FTVŠ UK v Bratislave. Má blízko k rôznym športom, hlavne parkúrovému jazdeniu, ktorému sa venuje od detstva. Súťažne beháva väčšinou trate do 10 kilometrov. Absolvovala už rôzne preteky aj v štafete, napríklad maratón v Banskej Bystrici 2021.

Ako bude beh naprieč Slovenskom vyzerať? Koľko kilometrov zdoláte ako jednotlivci i ako skupina?

Štart celej akcie je v Košiciach v piatok 10. júna o 9:00 hod. Do cieľa by sa malo dobiehať v nedeľu 12. júna najneskôr o 17:00 hod.

My dvanásti pobežíme 48 úsekov s priemernou dĺžkou 10 kilometrov. Každý z nás tak má štyri úseky trate, takže v súčte to na jedného vyjde približne ako maratón. Dovedna odbehneme 524 kilometrov, pričom sa budeme pravidelne striedať. Takáto aktivita si vyžaduje psychickú aj taktickú prípravu.

Už ste niekedy niečo podobné absolvovali?

Zopár trailových pretekov máme za sebou, ale nie až takéto obtiažne.


POLICAJNÉ SPRÁVY

Neznámy vodič ušiel z miesta nehody. Lučenskí policajti hľadajú svedkov
PÁTRANIE: Hľadajú 55-ročného Viliama. Nevideli ste ho?


Aké máte teda skúsenosti s behom, respektíve aké najdlhšie trate ste odbehli?

Nikto z nás ešte nebežal štafetu na takejto dlhej trase, aj keď viacerí už absolvovali dlhšie trate, alebo sú na ne zvyknutí. Niektorí chlapi si za víkend bežne odbehnú aj 30 kilometrov.

Všetci už máme skúsenosti s bežeckými pretekmi, či už jednotlivo alebo v štafete, ale toto bude niečo iné. Nie sú to preteky na hodinku. Budeme sa musieť navzájom podporovať a fandiť si. Teraz nebude nikto súťažiť len za seba. Každý je členom tímu a beží za všetkých.

Článok pokračuje pod reklamou.

V kampani na podporu vašej aktivity ste si dali za cieľ vyzbierať tisíc eur. Čo ak sa vám do nepodarí?

Nemusí to byť tisíc eur. Každé jedno euro je pomoc, keďže je to dosť finančne náročné. Hlavne preprava tímu, registrácia a musíme si zabezpečiť aj pitný režim a stravu, po ktorej budeme môcť v pohode behať.

Ak sa nám to nepodarí, budeme si musieť zvyšnú časť dofinancovať sami. Preto budeme naozaj radi, ak sa nájdu ľudia, ktorí podporia šport a tým aj nás.

Crazy Runners môžete podporiť NA TOMTO ODKAZE.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross