FOTO: Vo fiľakovskom priemyselnom parku položili základný kameň novej haly, prácu tam nájde okolo tridsať ľudí

Foto: Jozef Mikuš/Novohradske.sk

FIĽAKOVO - Proces revitalizácie časti areálu priemyselnej zóny vo Fiľakove sa dostal do ďalšej fázy. Primátor Attila Agócs, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter a predseda rozvojovej komisie Novohradskej župy Béla Varga v utorok (7. 2.) položili základný kameň na mieste, kde vyrastie nová priemyselná hala.

Prácu by tam mali nájsť tri desiatky ľudí.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Na mieste, ktoré je najstaršou časťou fiľakovskej priemyselnej zóny z európskeho projektu postavíme tisíc metrov štvorcových výrobnej haly. Bude mať samostatnú trafostanicu, čističku odpadových vôd i nový prístup zo Šávoľskej cesty," konkretizoval primátor Fiľakova Attila Agócs.

Ten očakáva vytvorenie minimálne troch desiatok pracovných miest. V projekte rátajú s možnosťou takmer okamžitej dostavby ďalších tisíc štvorcových metrov, vďaka čomu by za krátky čas mohlo pribudnúť ďalších zhruba tridsať pracovných miest.

"Infraštruktúra poslúži do budúcna aj ďalším častiam areálu. Veľká časť je v majetku mesta, odkúpili sme nejaké dva hektáre. Ak sa tento krok podarí, tak by sme vedeli ísť ďalej a možno by sme mohli obnoviť ďalšie budovy," prezradil Agócs.


NEVYNECHAJTE: FOTO: Lučenská nemocnica presťahovala a zmodernizovala infekčné oddelenie


"V priemyselnej zóne ešte nedávno robilo skoro dvetisíc ľudí, pričom v posledných rokoch z tohto čísla ubúdalo. Teraz to môže byť niekde okolo tisícky, takže sme stratili veľmi veľa pracovných miest. Toto má byť symbolický reštart a nasledovanie našich predkov, keď mestskí poslanci v roku 1903 hľadali investora ešte na zelenú lúku. Ak budeme úspešní v takom rozsahu ako oni, tak všetci budeme môcť byť na konci projektu spokojní," pokračoval.

Štát pomôcť nevedel, zasiahla župa

Financovanie projektu sa v minulosti skomplikovalo najmä pre rapídny nárast cien v stavebníctve. Mesto preto hľadalo nových partnerov, ktorých našlo v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Župa akciu podporila sumou 400-tisíc eur.

"Kraj sa do toho vložil v momente, keď sa pán primátor rozhodoval, či tento projekt neukončí. Bolo to v čase, keď dramaticky narástli všetky ceny materiálov a keď dostal odpoveď z ministerstva hospodárstva a ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, že štát nevie pomôcť. Som presvedčený, že takáto priemyselná hala znamená pre tento región budúcnosť. Preto som neváhal a presvedčil poslancov, aby sme prispeli sumou 400-tisíc eur, za čo sa im chcem poďakovať," poznamenal župan Ondrej Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou.

Lunter, Agócs a Varga pod základný kameň uložili časovú kapsulu s historickými fotkami, vizualizáciou projektu a krátkym listom.

Projekt financujú z viacerých zdrojov. Z cezhraničnej spolupráce INTERREG mesto získalo vyše 2,1 milióna eur, radnica priložila viac ako 1,1 milióna z úveru a župa ako spoluinvestor prispela sumou 400-tisíc eur.

Budovu musia postaviť do 30. septembra. Realizátorom je firma Metrostav.

Mesto už do haly spolu s agentúrou SARIO hľadá investora. Pripravená bude pre ľahký, predovšetkým kovospracujúci alebo drevospracujúci priemysel.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Je to viac, ako len hľadanie nového zamestnania - ide o objavovanie nových možností, rast a profesionálny rozvoj.  Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
20.mar.2024 - Je to viac, ako len hľadanie nového zamestnania - ide o objavovanie nových možností, rast a profesionálny rozvoj.  Ďalej...
PROGNESSA sa zamierava na realizáciu premyslených marketingových aktivít pre firmy. Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
20.mar.2024 - PROGNESSA sa zamierava na realizáciu premyslených marketingových aktivít pre firmy. Ďalej...
Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...
Rimava.sk hľadá nového redaktora a junior redaktora, pridajte sa k nám
5.mar.2024 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Voľné pracovné miesta v okrese V. Krtíš: Hľadajú vodiča kamiónu, asistensku manažéra aj programátora
15.apr.2024 - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Veľkom Krtíši aktualizoval zoznam voľných pracovných miest. Ďalej...
V Poltári zorganizovali 2. ročník Memoriálu Jaroslava Štrbu a Ivana Terema
12.apr.2024 - Na 3. mieste sa umiestnil tím Žabky, 2. miesto obsadil Dobrý ročník a 1. miesto získal tím Siťák gym. Ďalej...
Históriu a pamiatky mesta Fiľakovo priblíži digitálny sprievodca
10.apr.2024 - Fiľakovo môžu návštevníci odteraz spoznávať prostredníctvom digitálneho sprievodcu. Ďalej...
V Kokave nad Rimavicou plánujú vybudovať novú kanalizáciu za približne 10 miliónov eur
9.apr.2024 - Slovenská vodárenská spoločnosť plánuje v Kokave nad Rimavicou vybudovať novú kanalizáciu pre viac ako 570 domácností. Ďalej...
Hľadáte si prácu v okrese Lučenec? Máme pre vás zoznam voľných pracovných miest
8.apr.2024 - Hľadáte si vy alebo vaši blízki a známi zamestnanie? Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross