FOTO/VIDEO: V Haliči otvorili novú všeobecnú ambulanciu pre dospelých

Foto: Jozef Mikuš/Novohradske.sk

HALIČ - V Haliči otvorili ambulanciu všeobecného lekárstva pre dospelých. Novinka je výsledkom spolupráce obce a Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Župa tým otvorila už štvrtú ambulanciu (kardiologická vo Veľkom Krtíši, detská a pľúcna v Detve, pozn. red.).

"Ambulantný sektor je na celom Slovensku poddimenzovaný a hrozí, že sa táto sieť rozpadne. Hoci to nie je kompetencia a povinnosť župy, zakladáme naše vlastné ambulancie a investujeme do ich rozvoja. Robíme to, pretože čísla sú alarmujúce. Viac ako 30 percent všeobecných lekárov má cez 65 rokov," ozrejmil predseda BBSK Ondrej Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou.

Župa do vybavenia investovala viac ako 11-tisíc eur.

"Obec Halič v projekte poskytla spoluprácu vo forme rekonštrukcie priestorov ambulacie, ktoré boli zhruba pätnásť rokov nevyužívané. Práce sme realizovali vo vlastnej réžii s vlastnými zamestnancami. Celkové náklady boli okolo 18-tisíc eur," prezradil starosta Alexander Udvardy.

Niektorí pacienti nemuseli skončiť v nemocnici

V novej ambulancii ordinuje lekárka Vladimíra Lang, ktorá do Haliče prišla z rimavskosobotskej nemocnice. V susednom okresnom meste pracovala na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Motiváciou na prechod do primárnej ambulantnej sféry bol podľa jej slov fakt, že v nemocnici stretávala aj pacientov, ktorých problémy sa dali vyriešiť ešte v ambulantnom sektore.

Vladimíra Lang. Foto: Jozef Mikuš/Novohradske.sk

"Rok-dva dozadu som si robila prieskum možností na začiatok práce v ambulancii. V Lučenci v tomto období nebol potenciál. Ten sa objavil v Haliči, kde žije časť mojej rodiny a poznám tunajšiu komunitu. Stretla som sa s pánom starostom, ktorý mi dal kontakt na župu. Tá následne po stretnutí prejavila záujem zriadiť v obci novú ambulanciu," opísala lekárka.

Ako doplnila, bez pomoci kraja by sa k takémuto kroku neodhodlala.

Prijímajú nových pacientov

Absolventka košickej lekárskej fakulty zbierala skúsenosti v Prahe na klinike gastroenterológie, v Lučenci na oddelení internej medicíny a aj na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny. Ako anesteziologička pracovala šesť rokov aj v Írsku a Veľkej Británii. Ostatné roky strávila v rimavskosobotskej nemocnici.

"Myšlienka zmeniť odbornosť sa kreovala roky. Pár rokov dozadu som dostala ponuku robiť všeobecnú lekárku v Cinobani, no ešte to pre mňa nebol ten správny čas. K zmene určite prispela aj pandémia, pre ktorú bol v nemocniciach dlhodobo obrovský nápor," ozrejmila Lang.

Článok pokračuje pod reklamou.

Spolu s ňou v nových priestoroch pracuje zdravotná sestra Kristína Sabacká, ktorá deväť rokov pôsobila v nemocnici v bratislavských Kramároch.

V zdravotnom stredisku v Haliči tak fungujú štyri ambulancie - detská, zubná a dve všeobecné pre dospelých. Lekárka Vladimíra Lang už ordinuje a prijíma pacientov. Spádová oblasť je najmä Lučenec a obce mikroregiónu Novohradské podzámčie, no dvere majú otvorené pacienti odkiaľkoľvek.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross