FOTO: Takto by mal v budúcnosti vyzerať Kráľovský vŕšok nad Lučencom

Zdroj: Invictum Holdings

LUČENEC - V rámci komplexného prístupu k Integrovanej územnej stratégii (IÚS) Banskobystrický samosprávny kraj pripravuje projektový zámer s názvom „Sieť krajských envirocentier“. Zámer počíta s piatimi envirocentrami v strategicko-plánovacom regióne IÚS, jedno z nich je v meste Lučenec.

„Naše mesto je jedným z partnerov, ktorí budú na projektovom zámere participovať,“ informovalo mesto Lučenec na svojom profile na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod reklamou

„Pracovné stretnutie ohľadom možnosti vybudovania ďalšieho envirocentra v našom regióne s investorom, spoločnosťou Invictum Holdings, prebehlo prvý januárový týždeň na pôde mestského úradu. Zástupcovia spoločnosti Invictum Holdings predstavili svoj jedinečný projektový zámer pre environmentálnu, vzdelávaciu a prímestskú, historicko-prírodnú a oddychovú zónu na Kráľovskom vŕšku,“ dodala lučenecká samospráva.

Prečítajte si tiež: V okolí secesného kaštieľa by mohol vzniknúť nový park plný zelene s pestrou mozaikou stanovíšť

Ako ďalej uviedli, súčasťou projektového zámeru sú vodozádržné opatrenia, systém fotovoltických zariadení s vertikálnou zeleňou, vegetačné strechy a steny. „Projekt efektívne nakladá s vodnými a energetickými zdrojmi či s odpadmi. Podporuje miestnu biodiverzitu, zachovanie stromov a výsadbu nových lesných plôch, ktoré budú určené na výskum,“ dodalo mesto.

V projektovom zámere sa podľa informácií samosprávy plánuje vybudovanie ubytovacej časti, jazierka, vodnej nádrže, ďalej sa počíta s výskumnou, vývojovou a inovačnou činnosťou v oblasti botaniky, dendrológie, klimatológie, krajinnej architektúry či ekológie.

„Projektový zámer prinesie do regiónu voľné pracovné miesta, možnosti vzdelávania a výskumu. Podporí rozvoj turizmu a rekreačného využitia voľného času v zdraviu prospešnom prostredí. Vhodný bude na organizovanie rôznych kongresov či iných akcií,“ tvrdí mesto.

O zámere informoval náš partnerský web Rimava.sk ešte v júli minulého roka, keď spoločnosť zverejnila materiály, ktoré hodnotili príslušné orgány v procese posudzovania vplyvom na životné prostredie.

Zdroj: Invictum Holdings, a.s., vypracoval A-U-PLANSTAV, s.r.o., Zámer Environmentálne centrum

Ako vtedy informovali predkladatelia návrhu, environmentálne centrum by malo stáť na rozhraní katastrálneho územia Lučenca a Opatovej. „Z východnej strany je areál ohraničený štátnou cestou I. triedy č. I/71, zo západnej časti susedí s areálom secesného kaštieľa a parku (v súčasnosti sa realizuje rekonštrukcia areálu a kaštieľa) a cintorína,“ opísali polohu s tým, že na severnej strane sa nachádza poľnohospodárska pôda a z juhu susedí so záhradkárskou lokalitou. Celková plocha riešeného územia má byť okolo 9,5 hektára. Prevažná časť pozemkov je vo vlastníctve investora.

Vizualizácie: Invictum Holdings

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross