FOTO: Siedmaci sa na Hrade Modrý Kameň priblížili k súčasným remeslám

Zdroj foto: CPP Veľký Krtíš

VEĽKÝ KRTÍŠ/MODRÝ KAMEŇ – Príslovím "Remeslo má zlaté dno" sa niesol deň, ktorý bol venovaný siedmakom z veľkokrtíšskych základných škôl. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo ukázať, že aj vo Veľkom Krtíši a okolí je množstvo stredných škôl, ktoré ponúkajú zaujímavé učebné a študijné odbory žiadané na trhu práce.

S nápadom prišlo Centrum poradenstva a prevencie Veľký Krtíš, ktoré sa spojilo s Regionálnym centrom kariéry Veľký Krtíš a SNM – Múzeom bábkarských kultúr a hračiek, hradom Modrý Kameň a vzniklo podujatie "Remeslá ožívajú".

Článok pokračuje pod reklamou.

Predposledný májový týždeň mali siedmaci možnosť sa priblížiť ku súčasným remeslám, zároveň objaviť aj svoje vlastné zručnosti a zistiť, aké školy sa nachádzajú v ich okolí. "Nájsť dobrého remeselníka je v súčasnej digitálnej dobe čím ďalej, tým náročnejšie. Pritom stredné školy v okrese Veľký Krtíš ponúkajú zaujímavé študijné a učebné odbory, zamerané na remeslá, o ktoré je bohužiaľ nižší záujem," priblížila spoluautorka projektu Monika Bečkeiová.

Pokračovala, že profesionáli na slovo vzatí – Stredná odborná škola Veľký Krtíš, Stredná odborná škola Želovce a Spojená škola Modrý Kameň priniesli žiakom pútavým zážitkovým spôsobom obraz pokroku v súčasných remeslách. "Žiaci mali možnosť vyskúšať si vlastné zručnosti v remeslách murár, stolár, krajčír, kuchár, cukrár, záhradník, včelár, chovateľ, elektrotechnik a elektrikár. S pracovníčkami ÚPSVaR-u Veľký Krtíš žiaci diskutovali o povolaniach a zmenách na trhu práce. Zo stanovišťa CPP a RCK sa ozývalo povzbudzovanie triednych tímov v súťaži namotávač. Tiež si odnášali prehľad zručností do neďalekej budúcnosti, s fokusom na sebapoznanie pri výbere budúceho povolania a strednej školy," priblížila Monika Bečkeiová s tým, že nemohla chýbať ani výstava s názvom Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a úlohy, ktoré triedne tímy posunuli na ďalšie stanovište.

"Bol to deň spolupráce, porozumenia, aktivity, záujmu a úsmevov. Žiaci základných škôl sa aktívne zapájali, preukázali výborné tímové zručnosti, vynikali v komunikácii, motivácii a aktivite. Poďakovanie patrí aj pani učiteľkám ZŠ a mentorom za podporu a vedenie tried," doplnila.

Organizátori sa zhodli na tom, že aj napriek premenlivému počasiu bola nálada vynikajúca a všetky triedne tímy dosiahli "game over", kde získali ocenenie triedy, ocenenie mentora, ceny hradu Modrý Kameň a ceny sponzorov z radov zamestnávateľov, nadšencov kariérového poradenstva a Banskobystrického samosprávneho kraja. "Veríme, že sme siedmakov oslovili a tešíme sa na ďalšie ´kariérko´ podujatia," dodala Bečkeiová .

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross