FOTO: Nové metodické príručky pomôžu novohradským obciam

Foto: Klaudia Mikuš Kovácsová

FIĽAKOVO - Päť nových metodických príručiek pre obce z oblastí stavebného konania, životného prostredia, odpadového hospodárstva a cestovného ruchu je výsledkom projektu s názvom Efektívna verejná správa, ktorej partnermi sú mesto Fiľakovo a obec Tomášovce.

V utorok (14. 2.) ich predstavili na Obecnom úrade v Tomášovciach. Informovala o tom hovorkyňa Fiľakova Klaudia Mikuš Kovácsová s tým, že ďalšie štyri príručky z oblasti školstva, sociálnej oblasti a o cestovnom ruchu vzniknú počas najbližších mesiacov.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Sú v nich vyložené aktuálne zákony a vyhlášky, analýza súčasného stavu, možnosti pre ďalší rozvoj v danej oblasti či konkrétne príklady z praxe. Sú spracované ako jednoduchý návod, ktorý pomôže obciam pri ich agende,“ ozrejmila senior projektová manažérka a koordinátorka kancelárií vo Fiľakove a Tomášovciach Tímea Kovács.

Brožúry predstavili a zdarma rozdali vyše tridsiatke starostov z Novohradu.

Úspešný projekt

V rámci úspešného projektu Efektívna verejná správa vznikli v máji 2021 dve projektové kancelárie, na Mestskom úrade vo Fiľakove a Obecnom úrade v Tomášovciach. Ich cieľom je pomáhať novohradským obciam v zefektívnení ich práce.

„Za hlavnú úlohu sme si stanovili podporu účinnej medziobecnej spolupráce, od ktorej si sľubujeme zosúladenie rozvoja okresu a odstránenie medziregionálnych rozdielov,“ informovala Kovács.

Dôvodom na vznik projektu boli podľa nej chýbajúce strategické dokumenty a nedostatok personálnych a finančných kapacít v obciach, ktoré sa odrážali aj na ich schopnosti uchádzať sa o dotácie.


ČÍTAJTE AJ: Umelé klzisko v Tuhári sa osvedčilo, obec ho chce prevádzkovať čo najdlhšie


„Práve o manažovanie a metodickú podporu pri vypracovaní projektov a ich ďalšej implementácii bol doposiaľ zo strany obcí najväčší záujem. Zatiaľ sme pomohli pri 62 projektoch, čo desaťnásobne prekročilo náš cieľ. Prevažná väčšina nami vypracovaných projektov bola úspešná,“ poznamenala Kovács s tým, že veľký záujem je aj o vypracovanie strategických dokumentov, akými sú programy rozvoja obcí.  

Projekt sa skončí v októbri tohto roka. „Zatiaľ nie je vyhlásené pokračovanie výzvy. Veríme, že sa nám podarí zabezpečiť kontinuitu tohto úspešného projektu, či už z vhodnej výzvy alebo za pomoci Banskobystrického samosprávneho kraja,“ uzavrela koordinátorka kancelárií.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marcela Vidiečanová, vie pre váš domov zabezpečiť všetko od projektu, až po samotnú realizáciu. Ďalej...
V dizajnovom štúdiu Aarin-Váš domov vám navrhnú a zrealizujú interiér na kľúč, nájdete ho na novej adrese
6.jún.2023 - Marcela Vidiečanová, vie pre váš domov zabezpečiť všetko od projektu, až po samotnú realizáciu. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross