FOTO: Lukáš Pelč si v novom filme Slúžka zahral svoju doteraz najväčšiu filmovú rolu

Lukáš Pelč s Dankou Droppovou a Marianou Čengel Solčanskou. Foto: Archív L. Pelča/Film Slúžka

LUČENEC – V uplynulých mesiacoch sa dotočila ďalšia celovečerná hraná snímka z domácej produkcie. Film Slúžka vzniká pod režisérskou taktovkou Mariany Čengel Solčanskej, ktorá doň obsadila aj rodáčku z Fiľakova Vicu Kerekes či Lučenčana Lukáša Pelča.

Ten už s talentovanou režisérkou spojil sily vo filme Sviňa a v súčasnosti pracujú aj na ďalších projektoch.

Portál Novohradské.sk sa s úspešným Novohradčanom porozprával. Lukáš Pelč prezradil viac o príbehu, detailoch i pikoškách z natáčania a načrtol aj ďalšie filmové plány.

Nedávno sa dotočil film Slúžka, v ktorom stvárňujete jednu z postáv. O čom bude?

Film sa odohráva pred prvou svetovou vojnou. Príbeh sa točí okolo zámožnej rodiny a jej služobníctva.

Článok pokračuje pod reklamou.

Akú postavu hráte?

Sluhu Ištvána. Je to dobrák, ktorý prežíva ľúbostný vzťah s jednou z postáv. Kľúčovým momentom mojej postavy je, keď Ištván ako bežný chlapec-záhradník narukuje a bude bojovať v prvej svetovej vojne. Tým sa výrazne zmení jeho pohľad na svet. Táto postava je mojou doteraz najväčšou filmovou rolou. Bola pre mňa česť točiť tento historický film.

Takže pôjde o sociálnu historickú drámu?

Áno. Diváci sa okrem pútavého príbehu môžu tešiť aj na krásne prostredie. Väčšina príbehu sa odohráva na zámku v Slatiňanoch v Českej republike, no točili sme aj v Banskej Štiavnici alebo v skanzene pri Martine.

Kto sa objaví po vašom boku?

Obsadenie je pestré a kvalitné. Úlohy služobníctva stvárňujeme ja, Aňa Geislerová, Peter Nádasdi, Vica Kerekes a hlavnou postavou je Danka Droppová. Panské osadenstvo tvoria Karel Dobrý, Cyril Dobrý, Zuzana Mauréry, Radka Cádlová a Gabika Dolná.

Vraj sa vám počas natáčania na zámku v Slatiňanoch podarilo rozbiť okno, ktoré prežilo dve svetové vojny.

(smiech) Bol to veľký trapas. Mali sme zakázané otvárať okná, no v miestnosti bol veľmi zlý vzduch. Keď som ho otvoril, vznikol prievan a rozbilo sa. Vzácne liate sklo prežilo dve svetové vojny, ale mňa nie. (smiech) Samozrejme, bolo mi to veľmi ľúto a kastelánovi aj zamestnancom som sa ospravedlnil. Museli sme potom zháňať novú výplň z liateho skla.

Okno je už opravené. Foto: Archív L. Pelča

Film sa pripravoval cez pandémiu. Ako sa vám pracovalo?

Bolo to celé veľmi zvláštne. Film sme točili počas najväčšej vlny. Na zámku sa od okolitého sveta izolovalo okolo 60 ľudí, teda herci, štáb, kastelán a štyria zamestnanci. Platili veľmi striktné pravidlá. Stravovali sme sa v reštaurácii, ktorá bola otvorená iba pre nás a ubytovaní sme boli v dvoch hoteloch, kde okrem nás neboli žiadni iní hostia.

Prakticky sme celé dni žili a fungovali na zámku, do hotela sme sa išli iba vyspať. Vďaka prísnym pravidlám, pravidelnému testovaniu a obozretnosti všetkých ľudí sa COVID-19 na pľaci neobjavil.

Vo filme Sviňa ste stvárnili negatívnu postavu, teraz hráte dobráka. V akej úlohe sa cítite lepšie?

Mám rád zlé postavy, lebo je tam čo hrať. Úloha Ištvána však pre mňa bola výzvou aj pre to, že táto postava je čiastočne Maďar a vo filme spievam maďarské pesničky. Zaujímavosťou je, že rovnako ako vo filme Sviňa, aj v Slúžke sa objavím nahý. (smiech)

V akej fáze sa film nachádza a kedy by mal prísť do kín?

Momentálne je v strižni vo fáze postprodukcie. Diváci by ho mohli vidieť koncom roka 2022.

Pri natáčaní Slúžky ste opäť spojili sily s režisérkou Marianou Čengel Solčanskou. Máte dobrý profesionálny vzťah?

Áno, vzťah medzi hercom a režisérom definuje tvorivý dialóg, ktorým spoločne tvoria postavy. To platí aj v našom prípade. Ja som pani režisérke veľmi vďačný, že mi po filme Sviňa dala opäť príležitosť.

Tiež sme spolupracovali na vianočnej rozprávke, ktorá by sa k divákom mala dostať na Vianoce roku 2022. Máme rozbehnuté aj prípravy na celovečerný kinofilm o živote Ľudovíta Štúra. Nechcem vopred prezrádzať detaily, no diváci sa už teraz môžu začať tešiť.

Článok pokračuje pod reklamou.

Slúžka je jednou z množstva slovenských snímok, ktoré v posledných rokoch uzreli alebo ešte len uzrú svetlo sveta. Ste spokojný s kvalitou a kvantitou slovenskej filmovej produkcie?

Veľmi. Slovenský film sa posúva a dúfam, že diváci mu ostanú verní. V socializme sa ročne natočilo 11 až 13 celovečerných filmov a napríklad v roku 1992 vznikli len dva. V súčasnosti na Slovensku točíme 13 až 16 celovečerných hraných filmov ročne. Za vyše 30 rokov sme sa výrazne posunuli.

Klobúk dole pred Petrom Bebjakom, ktorý produkuje veľké a kvalitné filmy, pred producentom Marošom Hečkom, ktorý tvorí s režisérom Jonášom Karásekom, alebo pred Marianou Čengel Solčanskou, ktorá je na Slovensku jedinou výraznou ženskou režisérkou. Som rád, že s ňou môžem spolupracovať.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Skončila v nemocnici. On v rukách polície. Ďalej...
Dráma v Lučenci: 32-ročný Róbert vyhodil svoju ženu z balkóna
2.dec.2021 - Skončila v nemocnici. On v rukách polície. Ďalej...
Okrem demolačných prác vyčlenilo ministerstvo aj takmer 100-tisíc eur na stavebné úpravy. Ďalej...
Obec dostala od štátu takmer 1,5 milióna na podporu rozvoja priemyselnej výroby a služieb, vznikne nový priemyselný park
1.dec.2021 - Okrem demolačných prác vyčlenilo ministerstvo aj takmer 100-tisíc eur na stavebné úpravy. Ďalej...
Mesto pod Fiľakovským hradom sa postupne odieva do vianočného. Ďalej...
Ekologickejšie Vianoce: Vo Fiľakove už tri roky zdobia ten istý stromček
1.dec.2021 - Mesto pod Fiľakovským hradom sa postupne odieva do vianočného. Ďalej...
Občianska iniciatíva chce ukázať, že ľudí, ktorí si vážia prácu zdravotníkov je viac ako tých, ktorí na nich útočia. Ďalej...
V Lučenci vyhlásili mikulášsku zbierku pre zdravotníkov, prispejte do nej sladkosťami či kávou aj vy
29.nov.2021 - Občianska iniciatíva chce ukázať, že ľudí, ktorí si vážia prácu zdravotníkov je viac ako tých, ktorí na nich útočia. Ďalej...
© 2021 Všetky práva vyhradené. Preberanie článkov bez súhlasu autora je prísne zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram