FOTO: Lučenská nemocnica presťahovala a zmodernizovala infekčné oddelenie

Foto: Jozef Mikuš/Novohradske.sk

LUČENEC - Zmodernizovaný infekčný pavilón v areáli Všeobecnej nemocnice s poliklinikou (VšNSP) v Lučenci onedlho začne slúžiť pacientom. Vynovené priestory v piatok (3. 2.) slávnostne otvorili, pričom udalosti sa zúčastnil aj dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Nemocnica projekt zrealizovala z vlastných zdrojov. Náklady sa vyšplhali na 750-tisíc eur.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Do rekonštrukcie sme sa pustili na začiatku pandémie COVID-19. Trvalo nám to zhruba dva roky," prezradil Ján Miadok, predseda správnej rady VšNSP Lučenec, n. o.

Kapacita oddelenia je 42 lôžok, pričom 5 z nich patrí pod jednotku intenzívnej starostlivosti. Každá izba má samostatnú toaletu i sprchu. Zdravotnícky personál má k dispozícii lepšie vybavenie, viac možností monitorovania pacientov a napríklad aj špeciálny hygienický filter, ktorý zabráni prenosu nákazy.


NEVYNECHAJTE: Medzi top 30 finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska vybrali aj pedagogičku zo Základnej školy v Divíne


"Dojmy z nového oddelenia sú veľmi dobré. Priestory sú vyhovujúce aktuálnym štandardom pri liečbe infekčných ochorení. Som rád, že sa to podarilo dať dokopy. Zo súčasných infekčných oddelení na Slovensku nemá momentálne ani jedno také výhody ako my," vyzdvihol primár Peter Kirschner.

Pacienti by sa vo vynovených priestoroch mohli objaviť už v prvej polovici februára po úplnom presťahovaní. Liečiť sa budú v budove, ktorá stojí v blízkosti doterajšieho infekčného oddelenia. Historická stavba pochádza z roku 1870, kedy bola súčasťou vojenskej nemocnice.

V tejto budove sídli nové infekčné oddelenie. Foto: Jozef Mikuš/Novohradske.sk

"Každé zrekonštruované priestory v akejkoľvek nemocnici sú prínosom. V tomto prípade to platí osobitne, keďže ide o infekčné oddelenie. Po takmer trojročných skúsenostiach s covidom sú priestory pripravené tak, že v prípade potreby splnia všetky požiadavky na plnohodnotnú liečbu pacientov a poskytovanie plnej zdravotnej starostlivosti detí, dospelých či matiek s deťmi. Veľmi oceňujem vizionársky prístup vedenia nemocnice pri rekonštrukcii tohto oddelenia," skonštatoval dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Článok pokračuje pod reklamou.

"Keby sa náhodou niečo stalo, tak je tu červené ARO, prístroje na dýchanie a všetko, čo treba. Priestory doterajšieho infekčného oddelenia plánujeme spolu s celou budovou zrekonštruovať a vytvoriť tam novú onkológiu," dodal Miadok.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
Tomášovce pred prvým jarným kolom získali posilu z tretej ligy
24.mar.2023 - Súťaž chcú dotiahnuť do úspešného konca. Ďalej...
Hudobný zážitok podčiarkne atmosféra lučenskej historickej budovy. Ďalej...
SÚŤAŽ O LÍSTKY: V lučenskej synagóge vystúpi Katka Koščová
16.mar.2023 - Hudobný zážitok podčiarkne atmosféra lučenskej historickej budovy. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross