FOTO: Lučenec sa môže pochváliť jedinečnou maketou časti mesta z roku 1907

10. mája 2022 | | |  | 
Foto: Mesto Lučenec

LUČENEC - Mesto má ďalšiu atrakciu. Je ňou trojrozmerná maketa v mierke 1:100, ktorá znázorňuje historickú časť Lučenca z roku 1907. Ako konkretizoval hovorca mesta Andrej Barančok, maketu vytvorili Renáta a Ján Fuksovci z Lučenca.

"Autori vytvorili maketu zhmotnením dobových pohľadníc a fotografií. Na určenie polôh a rozmerov niektorých dnes už neexistujúcich budov použili staré mapy. Rozmery súčasných budov, ktoré už existovali v roku 1907, získali priamym meraním a pomocou satelitných snímok dostupných na internete," opísal hovorca.

Článok pokračuje pod reklamou.

„Rok 1907 pripomína obdobie Lučenca, kedy vznikla uličná sieť, ktorá je viac-menej zachovaná do súčasnosti. Vybudovala sa a zmodernizovala infraštruktúra ako kanalizácia, dláždilo sa, realizovalo sa osvetlenie, profilovali sa chodníky a ulice, uplatňovali sa nové, na tú dobu moderné prvky," poznamenala primátorka Alexandra Pivková.


NEVYNECHAJTE: FOTO: Lučenčanka do Novohradu priniesla pole dance. Nie je to striptíz, ale tanečné umenie a šport, hovorí
AKTUÁLNE: Voľné pracovné miesta v Novohrade: Hľadajú recepčnú do hotela, vodičov, čašníčky i učiteľa angličtiny


Keďže farebné dobové pohľadnice nie sú hodnoverným dokladom, autori zafarbili budovy podľa svojej umeleckej predstavivosti. Pohľadnice boli totiž kolorované ručne a často podľa vkusu jednotlivých výtvarníkov.

"Vytypovaných sedem samostatných objektov, nachádzajúcich sa mimo zobrazeného historického centra mesta, je umiestnených v samostatných vitrínach. Maketa svojou trojrozmernou vizualizáciou slúži na dotvorenie obrazu minulosti doteraz známeho iba z pohľadníc a fotografií. Návštevník si po prehliadke makety môže sám, osobne porovnať jednotlivé videné objekty s reálnou prechádzkou mestom a vnímaním jeho atmosféry," dodal Barančok.

Maketu chcú oficiálne sprístupniť v sobotu 14. mája o 18:30 hod. v budove bývalej hasičskej zbrojnice na Ulici Dr. Herza.


ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross