FOTO: Knihu o novohradských ľudových náhrobníkoch začnú predávať v decembri

Foto: Milan Alberti

NOVOHRAD – Už od prvého decembrového dňa sa bude dať zakúpiť kniha, ktorá mapuje novohradské ľudové náhrobníky.

Druhé vydanie publikácie Tu spočíva kvet, čo zanechal svet vzniklo zo spolupráce Jána Aláča, autora a pracovníka Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, a editora Miša Šestáka. Dvojica oproti prvému vydaniu, ktoré sa už dnes nedá kúpiť, sľubuje bohatšiu textovú aj fotografickú časť.

Čo všetko bude súčasťou novej pulikácie? Ako dopadla verejná zbierka? Kedy a kde sa bude dať kniha zakúpiť? Aj tieto otázky sme sa spýtali autora a editora.

Kedy kniha Tu spočíva kvet, čo zanechal svet vyjde?

Mišo Šesták: Kniha vychádza 1. decembra a od tohto dňa by mala byť dostupná. Je pravda, že sme jej vydanie plánovali zhruba o dva až tri mesiace skôr.

Článok pokračuje pod reklamou.

Čo sa stalo?

Mišo Šesták: Najskôr sme meškali sami, pretože sme ešte dolaďovali a vylepšovali rôzne detaily a najmä sme sa ešte chceli dostať na cintoríny Turieho Poľa a Lešti, ktoré sú vo vojenskom priestore, aby sme do limitovanej verzie knihy mohli nafotiť náhrobníky, ktoré zatiaľ neboli zničené.

Problémy sa ale neskončili ani po odovzdaní knihy do tlače. Do médií sa dostalo, že sú problémy s tlačiarenským papierom a niektorými ďalšími komoditami súvisiacimi s výrobou kníh, tak sa to časovo trochu natiahlo. I tak nám v tlačiarni vyšli maximálne v ústrety, za čo som im veľmi vďačný.

Kde všade si ju ľudia môžu zakúpiť?

Mišo Šesták: Od 1. decembra bude dostupná v internetovom kníhkupectve Martinus. Obávam sa, že zatiaľ sa bude dať kúpiť len na tomto jedinom mieste. Má to viacero príčin. Uvidíme, kedy sa nám ju podarí dostať aspoň do kníhkupectiev v Lučenci a vo Veľkom Krtíši. Všetko závisí od podmienok lockdownu, respektíve od toho, kedy budú kníhkupectvá zase otvorené.

V júni ste vyhlásili verejnú zbierku na podporu vydania knihy. Ako dopadla?

Mišo Šesták: Kniha má pomerne veľký formát, je plnofarebná a má aj dosť strán, takže cena iba za jej tlač bola päťciferná. To je rozpočet, ktorý je pre naše občianske združenie priveľkým sústom. Preto sme za podporu vďační nielen Banskobystrickému samosprávnemu kraju, ale aj všetkým, ktorí nás podporili v crowdfundingovej kampani. Tam sa vyzbieralo zhruba 5 500 eur, čo bola veľká vzpruha.

Bude sa dať zakúpiť aj špeciálna limitovaná verzia knihy?

Mišo Šesták: Nie, tá je určená asi 250 ľuďom, ktorí jej vydanie podporili v zbierke, aby za svoju dôveru v náš projekt dostali niečo navyše. Je možné, že pár kusov limitovanej verzie ostane, ale zaručiť to v tejto chvíli neviem. Verím, že sa kniha bude ľuďom páčiť a že sa rýchlo minie. Koniec koncov, do predaja ide asi len 300 kusov.

S autorom Janom Aláčom sme sa dohodli, že všetky peniaze z predaja použijeme na obnovu náhrobníkov i cintorínov, na vybudovanie informačných tabúľ a na propagáciu tohto krásneho kúta Novohradu.

Čo navyše obsahuje limitovaná verzia knihy?

Mišo Šesták: Rozdiel medzi obyčajnou a limitovanou verziou je vyše sto strán. Limitovaná obsahuje kompletný katalóg dodnes zachovaných ľudových kamenných náhrobníkov. To sme si dali ako jednu z úloh pre nové vydanie - zdokumentovať a zaarchivovať súčasný stav cintorínov. Pri tejto príležitosti sme viaceré náhrobníky ponaprávali, niektoré očistili, iné zase postavili. Jeden bolo potrebné skoro kompletne vykopať.

Keď sme katalóg vymysleli, zdalo sa mi, že to bude jednoduchá vec. Nakoniec to bolo veľmi náročné, ale určite to stálo za to. Okrem vyobrazení náhrobníkov sú v katalógu aj prepisy všetkých doteraz čitateľných textov. Niektoré texty sme rekonštruovali aj podľa starých fotiek. Je to zaujímavé čítanie.

Ján Aláč: Kniha prostredníctvom fotografií z obdobia spred 50 až 70 rokov zo zbierok Slovenskej akadémie vied poskytuje pohľad do sveta starého Novohradu. Tieto fotografie doplnené o charakteristiky prostredia z pera Karola Plicku, Josefa Vydru alebo dobových spisovateľov či autorov iného charakteru, dávajú ucelený obraz o rázovitosti a špecifickosti tohto prostredia, na ktoré sa postupom času zabudlo. Tu urobil Karol Plicka jedny z najpozoruhodnejších fotografií starého Slovenska.

Spojenie fotografií ľudových náhrobníkov a dobových autentických fotografií poskytuje čitateľovi predstavu o prostredí Novohradských vrchov. Dobové fotografie zaznamenávajú krajinu, ale i pozoruhodnú pôvodnú ľudovú drevenú architektúru. Človeku prirodzene napadne myšlienka teoretika umenia Josefa Vydru spred desiatok rokov, že aspoň jedna z tunajších dedín mala byť zachovaná ako svedectvo o charaktere tohto prostredia a zručnosti tunajších ľudí. No nestalo sa tak. Prečo? To je už na iné a dlhé rozprávanie.

Čo vás motivovalo k vydaniu publikácie, ktorá mapuje novohradské náhrobníky?

Mišo Šesták: Tu sa musím vrátiť až kdesi na začiatok, keď sme len začali uvažovať o vydaní knihy Tu spočíva kvet, čo zanechal svet. Presnejšie o jej druhom vydaní. Prvé vyšlo v roku 2015, vydala ho obec Horný Tisovník a nebolo úplne jednoduché sa k nemu dostať. Prvé vydanie sa asi pred dvomi rokmi dopredalo, a tak som sa Jana opýtal, či neurobíme druhé tak, aby sa dostalo do normálnej distribúcie a všetci k nemu mali prístup, lebo len takto vieme tieto úžasné ale zabudnuté miesta spropagovať. Moja predstava bola, že použijeme pôvodný text, dáme tomu novú fazónu a takto to pošleme do sveta. Jano súhlasil s tým, že by predsa len pár zmien v texte spravil. Napokon z toho vznikla úplne nová kniha aj po textovej, aj po obrazovej stránke.

Pri tej obrazovej by som sa rád pristavil. Z Etnologického ústavu SAV sme do knihy získali súbor vyše 300 fotografií, ktoré dokumentujú svet starého zaniknutého Novohradu. Zachytávajú najmä Lešť, Turie Pole, Horný a Dolný Tisovník, Šuľu, Madačku, Nedelište, Ábelovú, Polichno a niektoré ďalšie obce. Zachytávajú nielen náhrobníky, ale aj krajinu, architektúru a mnoho ďalšieho. Okrem náhrobníkov sa všetko ostatné už navždy stratilo. Ostali len tieto fotografie. Sme veľmi radi, že ich máme v knihe.

Článok pokračuje pod reklamou.

Stretli ste sa pri mapovaní a odhaľovaní náhrobníkov s niečím zaujímavým?

Ján Aláč: Tieto náhrobníky sú stále jestvujúcim oknom do sveta starého Novohradu. Niekedy pred sto rokmi Karol Plicka v súvislosti s Novohradskými vrchmi napísal, že práve tu sa ešte stále mohol človek cítiť ako objaviteľ. Aspoň čiastočne to ešte aj dnes pri tematike novohradských ľudových náhrobníkov platí. Na viacerých novohradských cintorínoch môže mať človek stále pocit objaviteľa. Napokon jeden z najväčších zachovaných kamenných náhrobníkov, ktorý váži okolo 700 kg, bol v Hornom Tisovníku počas brigády objavený v lete 2021. A to napriek tomu, že novohradským náhrobníkom v Hornom a Dolnom Tisovníku sa s obcou Horný Tisovník venujem už od roku 2008. Bol taký mohutný, že sme ho museli stavať šiesti s použitím kladkostroja a blízkeho stromu.

Myslím si, že na niektorých cintorínoch bude ešte stále možné niekoľko náhrobníkov objaviť. Okrem príkladu z Horného Tisovníka sa nám v septembri tohto roku skôr náhodou podarilo v Červeňanoch nájsť aj najstarší náhrobník oltárového typu pravdepodobne z roku 1855. Je to zaujímavé, pretože ak je datovanie správne, potom po zhotovení tohoto náhrobníka (1855) do začiatku 70. rokov 19. storočia akoby nič z kameňa v tomto priestore na cintorínoch nevznikalo.

To datovanie je pri ľudových kamenároch samo o sebe svojské. Napríklad na jednom z náhrobníkov v zaniknutom Turom Poli ľudový kamenár vytesal rok úmrtia, respektíve vznik náhrobníka - rok 1993 - hoci je isté, že náhrobník vznikol o viac než sto rokov skôr. Obdobné zámeny písmen i čísiel za iné, alebo len za znaky, ktoré kamenárovi vizuálne pripomínali písmeno, ktoré v slove, respektíve číslo v roku, nasledovalo, nie sú ničím nezvyčajným. 

Mišo Šesták: Keď sme niektoré údaje z textov na náhrobníkoch dohľadávali a overovali v matrikách, začali sa vynárať rôzne príbehy, väčšinou smutné, keďže sa pohybujeme v priestore cintorínov. Veľmi zaujímavé súvislosti sme objavili napríklad v Červeňanoch. Verím, že sa nám tam podarí v priebehu roku 2022 v spolupráci so starostom nainštalovať informačné tabule, na ktorých budú aj tieto príbehy.

Na mňa však najsilnejšie zapôsobil jeden dvojhrob vo Veľkom Lome s naozaj nádherne vypracovaným náhrobníkom. Ležia tam dvaja bratia. Jeden mal len niekoľko týždňov, druhý dva a pol roka. Zomreli deň po sebe, 25. a 26. decembra 1894 na záškrt. Muselo to byť pre rodičov hrozné. Neviem si to ani predstaviť. Veľmi veľa zachovaných kamenných ľudových náhrobníkov patrí deťom a mladým ľuďom. Myslím si, že to budeme ďalej skúmať v matrikách. Sám som zvedavý, čo všetko sa ešte dozvieme.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Na futsalové majstrovstvá Európy pocestuje až šesť hráčov Mimelu Lučenec
17.jan.2022 - Realizačný tím na čele s trénerom Mariánom Berkym nominoval šestnásť hráčov. Ďalej...
Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
V Lučenci sa vlani narodili aj Lexi, Rania či Jamal. Počet obyvateľov v posledných rokoch klesá
16.jan.2022 - Ako vyzeral rok 2021 z pohľadu počtu uzavretých manželstiev, narodených detí, rozvodov a úmrtí? Ďalej...
Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Perfect Body Anett: Svetová kvalita za lučenské ceny
14.jan.2022 - Vedeli ste, že si môžete dopriať svetovú kvalitu v starostlivosti o tvár i telo za lučenské ceny? Ďalej...
Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...
Zoznam pohotovostných služieb v Novohrade nájdete na jednom mieste. Náš portál vám prináša novinku
9.jan.2022 - Tentokrát vám prinášame aj novinku v podobe kategórie Pohotovosť. Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram