LUČENEC - Klienti s mentálnym postihnutím, ktorí v minulosti obývali kaštieľ na periférii Lučenca, si v stredu (12. 10.) symbolicky prevzali kľúče od svojich nových bývaní.
Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca odboru komunikácie BBSK. Po novom sa tak časť z 85 klientov DSS Slatinka presťahuje do štyroch kompletne zrekonštruovaných domov v Lučenci a vo Vidinej, pričom ostatní už bývajú vo vlastných domácnostiach alebo využívajú služby ambulantne.
Článok pokračuje pod reklamou.
„Prechod ku komunitným sociálnym službám a poskytovanie terénnych služieb v domácom prostredí patrilo aj medzi naše priority pred voľbami. Som veľmi rád, že projekty deinštitucionalizácie domovov na Slatinke a v Ladomerskej Vieske sa podarilo obnoviť po tom, ako ich bývalé vedenie župy zastavilo. V obidvoch prípadoch boli spracované nové žiadosti o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov. Obidva projekty boli úspešné a získali prostriedky na rekonštrukciu a výstavbu nových objektov sociálnych služieb,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.
DSS Slatinka na tento účel získal európske peniaze zo zdrojov IROP. Župa projekt dofinancovala do sumy presahujúcej 3 milióny eur.
Rozsiahla rekonštrukcia sa začala v marci 2021. Podarilo sa ju dotiahnuť do konca aj napriek tomu, že bývalý župan Marián Kotleba ešte v roku 2014 odmietol podpísať zmluvy nevyhnutné na čerpanie eurofondov na tento projekt, čím celý proces zastavil.
Nepresvedčila ho ani petícia s asi 5-tisíc podpismi, ktoré na podporu projektu deinštitucionalizácie vyzbierali rodinní príslušníci klientov a priatelia zariadenia.
„Klienti tohto zariadenia sú ľudia, ktorí majú také isté potreby ako hociktorý iný človek. Majú nejaké obmedzenia, ale v živote je pre nich dôležité to isté ako pre kohokoľvek iného. V kaštieli tieto ich potreby nebolo možné napĺňať – žilo ich tam veľmi veľa, bolo to ďaleko od mesta, nemali žiadne súkromie a ani možnosť zapojiť sa do bežného života. Najdôležitejšie bolo vytvoriť podmienky, v ktorých budú môcť žiť úplne normálne,“ povedala Denisa Nincová, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK.
Rozsiahla rekonštrukcia objektov zahŕňala výmenu strešných konštrukcií, povál, striech, zateplenie, zmenu vnútorných dispozícií, výmenu stropov a podláh, zmenu rozvodov zdravotechniky, elektroinštalácií, prístavby schodísk s výťahom a bezbariérové prístupy.
Článok pokračuje pod reklamou.
"Priestory nových bývaní sú kompletne bezbariérové a rozdelené tak, aby v jednom dome boli maximálne dve bytové jednotky, pričom v každej z nich nebude viac ako šesť osôb. Jeden dom tak bude obývať najviac dvanásť klientov zariadenia, jednotlivé objekty budú prispôsobené pre rôzne druhy sociálnych služieb. Kvalita ich života sa vďaka úspešnému zavŕšeniu projektu deinštitucionalizácie významne zlepší," zakončila Štepáneková.
ĎALŠIE SPRÁVY Z NOVOHRADU