Fiľakovo začína s výstavbou druhej etapy cyklochodníka

Foto: mesto Fiľakovo

FIĽAKOVO – Čulý stavebný ruch sa popri iných lokalitách Fiľakova ozýva aj medzi parkom a priemyselnou zónou. Samospráva tu začala s výstavbou druhej etapy cyklochodníka, ktorý bude viesť od mestského parku popri priemyselnej zóne.

Ako informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, pvú etapu cyklochodníka, ktorý spája železničnú stanicu s parkom, mesto postavilo ešte v roku 2020.

"V minulom roku získalo na jeho pokračovanie dotáciu od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) vo výške 187-tisíc eur. Mestu sa podarilo vysúťažiť práce za približne 205-tisíc eur, čo je o 32-tisíc eur lacnejšie, než bola predpokladaná hodnota zákazky," uviedla hovorkyňa.

Článok pokračuje pod reklamou.

V rámci aktuálnych prác postavia druhú etapu cyklotrasy, ktorá bude viesť od parku a autobusovej stanice popri priemyselnej zóne v smere na obec Šávoľ. Tamojšia cesta v správe VÚC vedie k väčšine priemyselných závodov sídliacich v meste, hustota premávky je tu veľmi vysoká.

„Chodník pre peších je pri ceste v dezolátnom stave, pre cyklistov pruh úplne chýba. Denne po tejto ceste prejdú stovky ľudí do a zo zamestnania, čo je pri danej hustote premávky, vrátane nákladnej prepravy, nebezpečné. Nový asfaltový cyklochodník okrem podpory ekologickej dopravy prispeje k výraznému zvýšeniu bezpečnosti v tejto časti mesta,“ vysvetlil dôvody realizácie projektu primátor Attila Agócs.

Nová časť cyklochodníka v dĺžke 292,30 metrov bude mať šírku 2,50 metra a rozdelená bude do dvoch pruhov – pre peších a pre cyklistov. Vďaka bezbariérovosti umožní bezpečný pohyb aj osobám so zdravotným postihnutím. "Vzniknú tu nové dažďové vpuste, osadia nové verejné osvetlenie a pribudne aj prístrešok s parkovacími miestami pre bicykle a nabíjacími stojanmi pre elektrobicykle. Práce sa začali v júni, hotové budú do novembra. Realizátorom stavby je spoločnosť SVOMA s.r.o," doplnila hovorkyňa.

Projekt výstavby cyklochodníka je rozdelený do štyroch etáp. V prvej vybudovalo mesto časť spájajúcu železničnú stanicu s parkom. Mestským parkom vedie pôvodná časť cyklochodníka, na ktorú sa na jej konci napojí nový úsek vedúci popri prvej časti priemyselnej zóny (aktuálna etapa). V ďalších dvoch etapách plánuje mesto dobudovať cyklochodník až po koniec priemyselnej zóny pri areáli podniku Ekoltech.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Tip na výlet: Unikátny houseboat na Liptove ponúka spojenie prírody a relaxu
24.sep.2023 - Wellnes-Houseboat je ideálne spojenie prírody, relaxu a minimalistického komfortného ubytovania. Ďalej...
Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Časť cyklotrasy medzi Poltárom a Hrnčiarskou Vsou slávnostne otvoria už v piatok
21.sep.2023 - Pre verejnosť bude pripravené občerstvenie, súťaže, tvorivé dielne, živá hudba, balóny aj drobné spomienkové darčeky pre tých, ktorí prídu na bicykli. Ďalej...
Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
Oslava snov v rimavskosobotskom Lililande. Každé dieťa si zaslúži rozprávkové narodeniny
12.sep.2023 - Vyberte si narodeninové balíčky pre Vaše deti a pripravte im nezabudnuteľný deň. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross