FOTO: V seriáli Iveta hrá po boku Ondríka či Mauréry. Veľkokrtíšan Dominik György pre úlohu narkomana schudol 7 kíl

Foto: Archív D. Györgya

VEĽKÝ KRTÍŠ – Seriál Iveta má aj novohradskú pečiatku. Jedným z účinkujúcich novej snímky zo slovenskej televíznej produkcie je aj Veľkokrtíšan Dominik György.

Absolvent Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe sa doteraz presadil najmä ako režisér, pričom jeho snímky uspeli na festivaloch a získali ocenenia doma i v zahraničí. Tentoraz sa však vrátil pred kameru a v Ivete sa už túto nedeľu večer (22. 1. o 20:35 hod.) objaví po boku Milana Ondríka.

O účinkovaní v novom seriáli TV JOJ sme sa s mladým umelcom z Veľkého Krtíša porozprávali.

Ľudia vás poznajú najmä ako režiséra. Najnovšie však hráte v seriáli Iveta, kde sa prvýkrát objavíte už túto nedeľu vo štvrtej epizóde.

Samozrejme, filmová réžia je moja absolútna priorita a milujem túto prácu, no už odmalička som mal popri réžii vždy tendenciu hrať vo vlastných filmových prvotinách. Už ako dieťa som miloval predvádzať sa. To odjakživa patrí k mojej náture. Dokonca som v detstve chodil na divadelný odbor v ZUŠ. Potom som však išiel študovať filmovú réžiu a aktívne herectvo sa u mňa akosi vytratilo, pretože na to nebol čas ani priestor.

Článok pokračuje pod reklamou.

Úprimne, celé tie roky mi herectvo veľmi chýbalo. Vo vlastných filmoch som už nechcel hrať, keďže popri réžii sa to len veľmi ťažko zvláda a stíha bez toho, aby na to nedoplatil celý film. Na FAMU v Prahe, kde som vyštudoval réžiu, som hral mnohým kolegom v ich študentských filmoch, aby som sa aspoň na chvíľu herecky vyžil.

Potreba hrať vo mne popri škole stále rástla, a tak som sa rozhodol aspoň pre performance art, ktorý spočíval v tom, že som každý svoj film odpremiéroval vo veľkom štýle. Vždy som mal špeciálny kostým, ktorý bol tematicky ladený k filmu a následne som snímku uviedol nejakým performance - vystúpením.

Napríklad na premiéru môjho filmu Sviňa (2019) som prišiel oblečený za nevestu a hádzal som kyticu do hľadiska. Na premiéru filmu Dotýkání (2020) som prišiel ako námorník s modelom lode Titanic na káričke.

Ako ste sa dostali do obsadenia seriálu?

Príležitostne som sa objavil vo filmoch Johankino tajomstvo (2015), O liečivej vode (2020) či v seriáli Inšpektor Max (2018). Do seriálu Iveta (2023) ma oslovila kamarátka, kastingová režisérka s veľmi zaujímavou ponukou, ktorá sa neodmieta. A pán Hřebejk si ma, vďaka Bohu, vybral. To bol jednoducho vesmír a ja som za to veľmi vďačný!

Akú postavu ste stvárnili?

V seriáli Iveta hrám postavu Kurta, ktorý bol v minulosti model, ale vplyvom šoubiznisu sa z neho stal narkoman. Mojím seriálovým partnerom je Adrián (Milan Ondrík), ktorý pracuje v modelingovej agentúre a snaží sa Kurta vytiahnuť z ulice a dostať ho z drog.

Sadla vám táto úloha?

Bolo pre mňa veľmi zaujímavé stvárniť takúto postavu, pretože je absolútnym opakom mňa. Ja som napríklad mimoriadne čistotný, posadnutý detailista a puntičkár, pričom Kurt je totálny pankáč, čiže mi veľakrát bolo až smiešne vidieť sa v takejto zdevastovanej polohe. Musím však povedať, že som si to mimoriadne užil a veľmi rád by som si podobnú postavu zopakoval. Je totiž veľká výzva vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a priniesť na povrch niečo absolútne nečakané.

Takisto to, že s Milanom hráme homosexuálny pár na slovenských televíznych obrazovkách, je veľká výzva a odvaha autorov seriálu a hlavne TV JOJ. To skutočne veľmi kvitujem, pretože naša spoločnosť má stále obrovské medzery v tolerancii a rešpekte voči menšinám všeobecne.

Okrem Milana Ondríka hráte aj po boku Zuzany Mauréry a iných známych tvárí. Čo vám priniesla táto spolupráca?

Zuzku Mauréry som chcel obsadiť pred tromi rokmi do môjho filmu Ďalšia (2020), no v dobe nakrúcania mala plný kalendár a nemohla, čiže sme sa napokon stretli až pri Ivete. S Milanom Ondríkom sa poznáme už skoro desať rokov a na nakrúcaní sme si to spolu náramne užili. Bolo trochu zvláštne, že zrazu spolu hráme a ešte k tomu partnerov, objímame sa a bozkávame, no všetko sme zvládli hravo a s prehľadom a parádne sme sa nasmiali.

Hlavne na tom, ako mi Milan stále hovoril, že mi všetky ženy na Slovensku budú závidieť, že sa s ním bozkávam. Áno, to je Milan. Vtipálek. Táto spolupráca mi priniesla krásny zážitok, za ktorý som veľmi vďačný.


ROZHOVOR: Chýbajúci talent vynahradil tvrdou prácou, futbal ho naučil hrať Csaba Csányi. Pajči Matúška sa chce presadiť ako tréner aj tetovač


Pri natáčaní ste zjavne zažili mnoho zaujímavých príhod. Na ktorú si najradšej spomínate?

Mám veľmi krásne zážitky a spomienky z celého nakrúcania, no asi najradšej mám príhodu z mojej prvej scény v seriáli, keď ma Milan nájde zdrogovaného na ulici. Pre rolu narkomana som schudol asi 7 kíl na 55 kilogramov, aby som vyzeral čo najviac vyziabnuto.

Nakrúcali sme v Bratislave pri Dóme sv. Martina. Ja ležím celý špinavý, odporný a opitý na lavičke a Milan ma núti vstať. Pochytíme sa a naťahujeme. Do našej potýčky pribieha Betka Ferencová (Iveta), ktorá aby ma zastavila, mi odzadu vrazí krížom do chrbta. Betka mi ale tým dreveným krížom nešťastne trafila do krížov takú ranu, že mi vyrazila dych. (smiech) Bolesť, ktorú uvidíte na obrazovkách, je nefalšovaná.

No a to nie je všetko. Do toho ma Milan začal mlátiť spacákom celou silou. Naschvál, samozrejme. Však, Milan. (smiech) Honza zakričal „Stop!“ a Betka sa mi hneď ospravedlňovala, no Milan sa na tom akurát smial, že mi mala dať ešte silnejšie.

Túto scénu sme opakovali trikrát. Milan ma, samozrejme, nešetril ani raz a mlátil ma hlava-nehlava. Ešte sa mi aj topánka rozlepila. Tri dni ma bolelo celé telo. To je snáď najbolestivejšia a najvtipnejšia spomienka z celého nakrúcania. (smiech)

Ivetu režíruje legendárny Jan Hřebejk. Ako sa vám s ním spolupracovalo?

S Honzom sa poznáme z réžie na FAMU. Spolupracovať s ním bola fakt úžasná skúsenosť a sledovať ho pri práci bol nezabudnuteľný zážitok. Nevidel som sa s ním od štúdia na FAMU, kam ma prijímal aj práve on. Pri nakrúcaní Ivety sme sa stretli po rokoch a bolo mi naozaj veľkou cťou spolupracovať s ním.

S Honzom sa spolupracuje úplne perfektne, pretože dáva hercom veľkú slobodu a dôveru, čo je pre nás mimoriadne dôležité. Som veľmi rád, že nám dal veľký priestor aj pre improvizáciu. A hlavne je veľmi vtipný.

Článok pokračuje pod reklamou.

Cítite sa lepšie za kamerou alebo pred ňou?

Ako režisér sa zo zvyku cítim určite bezpečnejšie za kamerou, pretože mám všetko plne pod kontrolou, avšak ako herec som pred kamerou odkázaný čisto na intuíciu. V mojom novom pripravovanom filme s názvom Dom uprostred to však znova spojím a aj si v ňom zahrám. Naposledy som sa vo vlastnom filme objavil pred dvanástimi rokmi, čiže to bude veľký návrat.

Prečo by podľa vás mali dať ľudia seriálu šancu?

Myslím si, že ľudia by mali dať seriálu šancu už len preto, že je skvelým satirickým zrkadlom našej spoločnosti. Tí, čo majú zmysel pre humor a vedia si zo seba urobiť srandu, sa v seriáli určite v niektorých postavách či situáciách nájdu a zasmejú sa, alebo sa zamyslia nad fungovaním spoločnosti a stereotypmi, pretože Iveta ich búra ako buldozér.

V seriáli sa takisto objaví veľký a absolútne nový neokukaný ansámbel hercov či svieži čierny humor, čo môže divákov tiež pozitívne vytrhnúť zo zabehnutého televízneho stereotypu a ozvláštniť ich zážitok.


ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Ponuka práce: Digitálna agentúra PROGNESSA hľadá PPC/Social media špecialistu
6.máj.2024 - Marketingová agentúra PROGNESSA hľadá do svojho tímu PPC/ Social media špecialistu. Ďalej...
Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Cieľom projektu je zlepšiť postavenie marginalizovaných rómskych komunít
29.apr.2024 - Projekt sa sústreďuje na štyri oblasti a to: vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a predchádzanie diskriminácie. Ďalej...
Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
Unikátny projekt umožňuje Rómom vzdelávať sa a ľahšie sa zamestnať
24.apr.2024 - Do projektu sa podarilo zapojiť 26 zamestnávateľov, 11 komunitných centier a 5 mimovládnych organizácií. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross