Do zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom troch úspešných projektov

22. septembra 2023 | | | |  | 

LUČENEC - Jedným z hlavných zámerov akvizičnej činnosti galerijnej časti Novohradského múzea a galérie (NMG) v Lučenci je mapovať tvorbu novohradských výtvarných umelcov – teda umelcov, ktorí pochádzajú z Novohradu, určitý čas tu žili, pôsobili, alebo nejakým iným spôsobom sa spájali s našim regiónom. Kolekciu diel jednotlivých, tak minulých, ako aj súčasných umelcov, sa inštitúcia každoročne snaží obohatiť o nové hodnotné diela.

V tomto roku do galerijného zbierkového fondu NMG pribudlo 38 nových výtvarných diel prostredníctvom 3 úspešných projektov z Fondu na podporu umenia.

Vďaka projektu Akvizícia diel Novohradských umelcov sa v roku 2022 a 2023 podarilo rozšíriť zbierkový fond o nové diela štyroch novohradských umelcov. "Zakúpili sme olejomaľby ´Zátišie s kyticou orgovánov´ od Františka Gyurkovitsa (1876 Budapešť - 1968 Lučenec), ´Dedinská veduta´ od Ladislava Gézu Molnára (1910 Ružomberok - 1973 Budapešť) a tiež tepanú medenú plastiku s názvom ´Alegorická ľudová postava´ od Žigmunda Hubačeka (1906 Budapešť - 1972 Galanta-Hody)," priblížila Andrea Németh Bozó, kurátorka a historička umenia z NMG.

Článok pokračuje pod reklamou.

Podarilo sa získať grant aj na 16 vybratých diel z pozostalosti už nežijúcej umelkyne pochádzajúcej z Lučenca prostredníctvom projektu Akvizícia diel Kataríny Fodorovej (*1959 Lučenec - †2009 Bratislava). "Získané diela sú práce z raného obdobia autorkinej tvorby (najmä z 80-tych rokov 20. storočia), ktoré však preukazujú jej výnimočný výtvarný talent a istú ruku zachytiť postavy, pohyby a prostredníctvom výtvarných efektov vyjadriť ľudské emócie. Medzi nimi sú grafické práce, ktoré poukazujú na autorkin vyspelý rukopis s psychologickým nábojom charakteristickým pre jej tvorbu a kolekcia ľahko a s istotou pripravených náčrtov športovcov. Autorka bola tiež vynikajúcou ilustrátorkou - do projektu sme zaradili aj štyri jej ilustrácie pripravené pre maďarský detský časopis Tücsök (Cvrček), so zámerom zmapovať aj túto polohu jej tvorby," vysvetlila Németh Bozó.

Ďalšou špecializáciou zbierkotvornej činnosti NMG je akvarel. Inštitúcia disponuje bohatou kolekciou akvarelových diel novohradských umelcov a postupne rastúcou zbierkou akvarelových diel autorov  - účastníkov ročníkov medzinárodnej súťažnej prehliadky Trienále akvarelu. "Realizáciou projektu Akvizícia diel XIII. Trienále akvarelu sme splnili cieľ rozšíriť akvarelovú zbierku NMG o 19 nových aktuálnych diel vytvorených touto tradičnou výtvarnou technikou od nasledujúcich autorov: Teodor Buzu (CZ), Eleonóra Stepanov Toll (RS), Ondrej Peťkovský (SK), Ferenc Bakos (HU), Anna Bogácsiová (SK), Ludmila Businská (CZ), Ildikó Horváth (HU), Jozef Jacsmenyík (SK), Dominika Lehocká (SK), Mária Chapčák Matrková (SK), Pavel Ožďáni (SK), Oksana Paliy (UA-SK), Veronika Rónaiová (SK), Helena Slavíková (CZ)."

V roku 2022 získali finančnú podporu z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia na reštaurovanie historických portrétov zo zbierkového fondu Novohradského múzea a galérie. "Naša inštitúcia disponuje okrem iných aj bohatou kolekciou historických portrétov. Sú to väčšinou podobizne miestnych hodnostárov, členov uhorskej šľachty spájajúcich sa s Novohradom alebo Gemerom, mešťanov, ale aj iných slávnych osobností, alebo ich detí."

Projekt zahŕňa nasledovné obrazy: C. Smith: Podobizeň muža. Olejomaľba na plátne, 1885, 69 x 53 cm, Evidenčné č.:  HS-1583, reštauroval: Mgr. Miroslav Janšto.

Foto pred reštaurovaním a po reštaurovaní. Zdroj: NMG

Neznámy maliar (kop. Gyurkovits?): Podobizeň dievčatka so psíkom. Olejomaľba na plátne, pravdepodobne kopíroval František Gyurkovits z obrazu neznámeho maliara (P. M. Bohúň?) 19. storočia, 90 x 69 cm, ev. č.: O 455. Reštauroval: Mgr. Miroslav Janšto.

Foto pred reštaurovaním a po reštaurovaní. Zdroj: NMG

Hlavný partner a projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Akvizíciu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...
Novohradske.sk a Rimava.sk hľadajú nového redaktora, pridaj sa k nám
3.okt.2023 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

NAJNOVŠIE

NAJČÍTANEJŠIE

 
Do mestskej kasy v Poltári pribudlo viac ako 1,6 milióna eur z externých zdrojov
29.nov.2023 - V roku 2023 samospráva dosiahla významné finančné príjmy prostredníctvom viacerých podporených projektov. Ďalej...
CCC ponúka praktické a štýlové batohy pre celú rodinu. Ktoré modely sú najlepšie?
27.nov.2023 - V CCC nájdete viac ako dvesto dámskych ruksakov od výmyslu sveta. Ďalej...
Festival Demokracie v Lučenci spojil študentov škôl s politikmi
27.nov.2023 - Festival zorganizovala Rada mládeže Slovenska v úzkej spolupráci s Regionálnym centrom podpory učiteľov v Lučenci a Podnikavcami Novohradu. Ďalej...
Odpovede na to, ako si udržiavať emocionálne zdravie, vám prináša tím šikovných Lučenčaniek
22.nov.2023 - Prinášajú verejnosti sebapoznávací nástroj, vďaka ktorému už mnoho klientov dospelo k dobrým zmenám, po ktorých túžili.  Ďalej...
AKTUALIZOVANÉ: Polícia obvinila ženu, ktorá nožom zaútočila na manžela
21.nov.2023 - 49-ročnej žene bolo vznesené obvinenie za zločin ublíženia na zdraví. Ďalej...
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross